ТЕМА 5. Світ невідомий

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Морські розваги

УРОК 13. Миколаїв — місто кораблів.
Чи багато невідомого навколо?

Мета

  • продовжити ознайомлювати учнів із містами України;
  • поглибити знання про Миколаївську область;
  • дослідити, чому Миколаїв називають містом кораблів;
  • навчити грати в гру “Морський бій”;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до рідної землі, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • розуміє, чому Миколаїв називають містом кораблів;
  • уміє грати в гру “Морський бій”.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
  • звичайний зошит;
  • невеличка подарункова коробочка;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Емоційне налаштування. Руханка “А ти готовий?”

2

Вітання “Таємні коди”.

Ми сьогодні будемо вітатися не як зазвичай, а таємними кодами. Запропонуйте свої варіанти, наприклад: оплеск і два кліпання очима.

Так по черзі передаємо вітання, доки дитина, що віталася першою, не отримає зворотнє послання.

Методичні поради

Вітатися можна в колі. Розпочати вітання може вчитель, показавши свій код. Тоді останнє привітання має бути для вчителя. Через деякий час можна ускладнити завдання: треба повторити код, який показав сусід, а тоді передати свій.

3

Вправа “Подарунок”.

Коли йдуть чи їдуть у гості, беруть подарунок, аби потішити господаря. Яку річ ви подарували б своєму другові / своїй подрузі? Є одна умова: назва подарунка має починатися на ту саму букву, що й ваше ім’я. Передаючи подарункові коробочки одне одному, говоримо: “Я подарую …, тому що хочу, щоб …”.

Методичні поради

Діти із задоволенням передаватимуть яскраву подарункову коробочку і пропонуватимуть свої варіанти подарунків. Зверніть увагу, що це можуть бути не тільки реальні предмети, а й фантастичні.

“Я подарую тюльпани, тому що хочу, щоб навколо було гарно” або “Я подарую талісман, тому що хочу, щоб він оберігав від негараздів”.

2. Передбачення теми уроку

 

Прочитайте записані слова.

ЖПОДОРО ВАЄТРИ

Перевір себе

  • Як ви думаєте, чому з’явилися саме такі слова?
  • Поміркуйте, куди ми можемо помандрувати із жевжиками.

Розгадайте кросворд і дізнайтеся, куди помандруємо разом із жевжиками.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

3. Повідомлення теми уроку

 

Ми продовжуємо мандрівку Миколаївщиною. Разом із жевжиками побуваємо в адміністративному центрі області — місті Миколаєві. Дізнаємося, чим славиться це місто.

4. Віртуальна подорож Миколаєвом

1

Дивимося на Миколаїв з висоти.

  • Чи сподобалося вам це місто з висоти пташиного польоту?

2

Знайомство із символікою міста (див. роздруківку “Символіка Миколаєва”).

Розгляньте герб і прапор міста. Поміркуйте, що можуть означати символи, зображені на них.

Герб Миколаєва відображає зв’язок міста із суднобудуванням і флотом, про що свідчить зображений на гербі корабель у вигляді золотого човна. Митра на фоні двох перехрещених посохів символізує сподівання городян на захист покровителя міста — Святого Миколая Чудотворця. Наявність на гербі двох перехрещених посохів може означати стабільність, рівновагу. Золоті якорі свідчать про те, що Миколаїв — місто портове, а Олександрівська червона стрічка символізує державну підтримку починань городян.

Прапор Миколаєва, основою якого є історичний дореволюційний прапор міста, — це прямокутне полотнище білого кольору з двома горизонтальними лазуровими хвилястими лініями, що символізують річки Південний Буг та Інгул. На їх фоні в центрі полотнища зображений герб міста.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Перегляд відео “Миколаїв — місто з історією”.

  • Що цікавого ви дізналися про Миколаїв?

4

Вправа “Чи вірите ви, що…” (див. роздруківку “Чи вірите ви, що…”).

Прочитайте запитання. Під кожним поставте знак “+”, якщо згодні, і “-”, якщо не згодні.

Методичні поради

Мета цієї вправи – навчити давати оцінку твердженню, порівнювати й аналізувати, знаходити підтвердження своєї позиції в тексті.

На парті в кожного учня / кожної учениці (або на дошці) є таблиця. Учитель читає запитання, а учні ставлять у першому рядку під номером запитання послідовно “+”, якщо згодні з твердженням, і “-”, якщо не згодні.

Запитання мають бути підібрані так, щоб на деякі без читання тексту можна було відповісти і “вірю”, і “не вірю”, але в тексті має бути інформація про це. Другий рядок таблиці заповнюється після прочитання тексту або в підсумковій частині уроку, коли припущення учнів підтверджуються або спростовуються.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5

Цікаві факти про Миколаїв (див. роздруківку “Цікаві факти про Миколаїв”).

Прочитайте цікаві факти про місто Миколаїв і знайдіть підтвердження або спростування ваших відповідей.

  • Які з ваших відповідей підтвердилися?
  • Про що захотілося дізнатися більше? Чому?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Фізкультхвилинка “Україно, ми твоя надія”

 

Настав час відпочити. Виконайте ритмічні рухи під українську музику.

6. Вправа “Математичні перегони”

 

Виконайте обчислення й побачите одне з унікальних місць Миколаєва.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

Розведення Варварівського моста

7. Вправа “Припущення”

 

Прогулюючись Миколаєвом, Денис звернув увагу на “морські” назви. Поміркуйте, чому їх у місті так багато. Запишіть у звичайний зошит три припущення (підр. с. 18, завд. 4).

8. Вправа “Утвори”

 

Пронумеруйте речення в такій послідовності, щоб утворився текст. Доберіть і запишіть до нього заголовок (див. роздруківку “Утвори”).

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

Перепишіть утворений текст у звичайний зошит. Підкресліть іменники — власні назви. Пригадайте правило, як пишуться такі слова. Запишіть декілька своїх прикладів іменників — власних назв.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

9. “Морський бій”

 

Бабуся Дениса пригадала, як у дитинстві вони з друзями грали в “Морський бій”, і навчила цієї гри онука. Довідайтеся в дорослих правила цієї гри і, намалювавши поле на аркуші паперу, пограйте в неї зі своїми друзями / подругами (підр. с. 19, завд. 7) (див. роздруківку “Правила гри «Морський бій»”).

  • Чи знаєте ви цю гру? Хто вміє в неї грати?
  • Чого треба дотримуватися під час гри?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

10. Гра у “Морський бій”

 

Об’єднайтеся в пари і пограйте в “Морський бій”. Не забувайте про правила гри.

11. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чим запам’яталася наша сьогоднішня подорож?

За допомогою хмари слів “Миколаїв” розкажіть своїм рідним про те, чим здивувало й запам’яталося це місто.

У вільний час можна здійснити подорож у минуле й побачити, яким колись був Миколаїв.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної