ТЕМА 5. Світ невідомий
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Морські розваги
УРОК 18. Історія чаю.
Чи може відоме стати невідомим?
Мета
- ознайомити дітей із традиціями чаювання різних народів, з корисними властивостями чаю;
- навчити правильно заварювати чай;
- формувати вміння і навички щодо власної безпеки, розуміння відповідальності за власні вчинки та їх наслідки;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- закріплювати вміння ставити запитання;
- закріпити порядок виконання дій у виразах;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати любов до тварин, повагу до людей різних професій, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- систематизує та узагальнює інформацію;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
- знає про користь і шкоду чаю;
- уміє правильно заварювати чай.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
- звичайний зошит;
- роздруківки “Хмара слів «Чай»”, “Де народжується чай”, “Традиції чаювання”.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування “Мої враження”
|
Поділіться своїми враженнями від спостережень за природою сьогодні вранці й продовжте речення: “Доброго ранку! Мене сьогодні вразило…”. |
2. Вправа “Уявне малювання”
|
Уявіть себе художниками. Якими фарбами ви намалювали б свій сьогоднішній ранок? Чому? |
3. Вправа “Відгадай”
|
Жевжики пропонують відкрити таємницю сивої давнини, а з чим вона пов’язана, дізнаєтеся, відгадавши загадку: П’ють його всі залюбки,
|
4. Повідомлення теми уроку
|
Сьогодні чай вважають напоєм № 1. Складно уявити наше сьогодення без чашечки ароматного чаю. Його п’ють у будь-якому куточку Землі. Він має лікувальні властивості, допомагає уникнути багатьох хвороб. Чай — чудовий корисний напій, який втамовує спрагу, знімає втому, додає бадьорості, поліпшує настрій. Для багатьох народів він такий самий необхідний і незамінний, як і хліб. Разом із жевжиками ви відкриєте для себе таємницю чаю, дізнаєтеся про історію та традиції чаювання в різних країнах. |
5. Хмара слів “Чай”
|
Що ви знаєте про чай? Протягом 5 хвилин заповніть хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Чай»”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
6. Таємниця ієрогліфа
|
Розгляньте ієрогліф слова чай. Він складається з трьох частин. Спробуйте пояснити, чому він саме такий. |
7. Розповідь про чай
(див. роздруківку “Де народжується чай”)
|
Чай — вічнозелений кущ або дерево. Листки на стеблі розмішені почергово, за формою довгасті, овальні. Квітки білі (інколи рожеві), запашні. Плід — коробочка з 2-3 великими насінинами. Певний час вважалося, що існує лише один вид чаю — китайський. Пізніше виявили, що є китайський та ассамський чаї (у провінції Ассам в Індії знайшли чайні дерева). Китайський чай — це вічнозелені кущі з дрібними, глянцевими, зубчастими листочками, що в зрілому віці сягають 2-3 метрів, а ассамський чай — це дерево до 15 метрів з великим листям. Чайний кущ може рости на бідних, навіть кам’янистих ґрунтах, витримує і тропічну спеку, і морози до -25°С. Чай — рослина довговічна, живе й плодоносить 100 і більше років. Господарський вік чаю в долинах — 40-50 років, а на схилах гір — 60-70 років. Є чотири основні види чаю: зелений, чорний, червоний і білий. Усі види чаю виробляються з одного чайного листа. Для створення певного сорту чаю велике значення мають вид чайної рослини та спосіб оброблення чайного листя після збирання. Чай вирощують у 33 країнах світу на плантаціях, які займають понад 1 млн. га. Загальне виробництво чаю у світі — 1 млн тонн на рік. Найбільше чаю виробляє Індія — 1 місце, Китай — 2 місце, Шрі–Ланка — 3 місце. Вирощують чай у Грузії, Азербайджані, Казахстані, Краснодарському краї. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
8. Фізкультхвилинка “Hare Dance”
|
Відпочиньте. Виконайте ритмічні рухи під музику. |
9. Перегляд відео “Історія чаю”
|
Перегляньте відео і доповніть хмару слів.
|
10. Традиції чаювання в різних країнах світу
|
На території України чай не вирощують, але українці дуже люблять чай із рослин, які вирощують у Карпатах, Криму та на Закарпатті. Це — цілющі трави (м’ята, меліса тощо) та листя рослин разом із ягодами (липа, чайна троянда, малина, чорниця, шипшина). Калиновий чай — найкращі ліки від застуди. У багатьох країнах чай посідає особливе місце й існують церемонії чаювання. Прочитайте, як п’ють такий уже близький усім нам напій у різних країнах світу (див. роздруківку “Традиції чаювання”).
|
11. Частування
|
Єгер почастував гостей трав’яним чаєм і медовим печивом. Разом з однокласниками та однокласницями під наглядом дорослих приготуйте смаколики і влаштуйте чаювання в класі (підр. с. 21, завд. 4). |
Методичні порадиЗаздалегідь домовтеся з учнями, хто які інгредієнти для печива принесе. В кінці уроку замісіть тісто для печива за рецептом (не забудьте про форму). Надайте дітям можливість взяти активну участь у процесі виготовлення печива. Випікайте його у шкільній їдальні або в духовці, якщо вона є в класі. Під кінець уроків можна влаштувати чаювання з частуванням. Емоції дітей будуть зашкалювати. Якщо можливості виготовити печиво в класі немає, зверніться за допомогою до батьків учнів. Діти із задоволенням допоможуть батькам, візьмуть участь у випіканні печива і зможуть розповісти на уроці про процес приготування печива. |
12. Підсумок
|
Рефлексія.
|