ТЕМА 5. Світ невідомий
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Дорогою ціною
УРОК 5. Історія шоколаду.
Як сприймати невідоме?
Мета
- розширити уявлення дітей про один із найпопулярніших продуктів, ознайомити зі складом шоколаду, розповісти про його позитивний і негативний вплив на організм людини;
- дослідити якість шоколаду;
- навчити виготовляти шоколад в домашніх умовах;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати вміння дітей працювати в команді, уважне ставлення до свого здоров’я, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
- наводить аргументи на захист власної думки;
- розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
- планує послідовність технологічних операцій із використанням технологічних карт;
- знає дерево, яке дає людству какао;
- уміє читати інформацію з обгорток шоколадок про склад продукту, розрізняє шкідливі харчові добавки для організму людини;
- уміє визначати якість шоколаду;
- уміє самостійно готувати шоколад у домашніх умовах.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Підтримка”, “Читання з позначками”, “Шоколадка”, “Шоколадне асорті”;
- плитки шоколаду для дослідження.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
1 |
Вправа “Усмішка”. Якщо всміхнутися перехожому, він усміхнеться у відповідь.
|
|
2 |
Вправа “Підтримка” (див. роздруківку “Підтримка”). У кожного на парті лежить паперове сердечко. Напишіть своєму сусідові / своїй сусідці по парті на листочку-сердечку слова підтримки: “Ти молодець, тому що…”. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2. Вправа “Продовж речення”
|
|
Пригадайте тему вчорашнього уроку і продовжте речення. Учора я дізнався / дізналася… Мені було цікаво… Мене здивувало… Тепер я знаю… |
Методичні поради |
|
3. Вправа “Розкодуй”
|
|
Розкодуйте слово і дізнаєтеся, про що будемо говорити сьогодні.
Код: 1б, 3б, 1в, 3б, 3а, 3в, 2а. Підказка
|
4. Повідомлення теми уроку
|
|
Сьогодні нас тішить різноманітність шоколаду. Будь-які сорти, на будь-який смак, за будь-яку ціну. Але так було не завжди. Продовживши подорож Львовом, ви дізнаєтеся історію виникнення шоколаду, дослідите його склад, дізнаєтеся про різні види шоколаду, про його користь і шкоду для організму людини. |
5. Проблемне запитання
|
|
Як ви думаєте, шоколад — це ласощі, чи його можна вважати також і їжею? Доведіть свою думку. |
6. Читання з позначками
|
|
Прочитайте текст (див. роздруківку “Читання з позначками”). Біля кожного факту поставте відповідний знак. ➕ — інформація, відома мені; ➖ — зовсім нове для мене, те, що я почув / почула вперше; ❗ — те, що є надзвичайно цікавим і несподіваним; ❓ — незрозуміла інформація, викликає бажання дізнатися більше.
|
7. Перегляд відео “Історія шоколаду”
|
8. Фізкультхвилинка. Руханка-танець "Marshmallow Dance"
|
|
Виконайте веселий ритмічний танок разом із цукерками. |
9. Львів шоколадний
|
1 |
Розповідь учителя. Львів’яни відкрили для себе шоколад ще в середньовіччі. Тоді у Львові з’явилися східні солодощі та французькі десерти. Потім місцеві майстри-пекарі та кондитери самі почали виготовляти розмаїті солодкі смаколики. З початком ХХ ст. майже в кожному будинку теперішніх проспектів Свободи й Шевченка були цукерні. Водночас Львів став, після швейцарського Берна, другою європейською столицею шоколаду. Львовознавці розповідають, що в місті Лева шоколад їдять, п’ють, дарують, ним пишаються, насолоджуються, захоплюються, з ним фантазують, ідуть у гості, освідчуються в коханні, ухвалюють серйозні життєві рішення. І тільки у Львові — найсолодшому місті України, шоколад називають по-особливому — “чоколяда”. Львів’яни навіть вигадали власну вільноконвертовану валюту — хочеш комусь віддячити, кажеш: “З мене чоколяда”. Національне свято шоколаду у Львові — це традиційне міське свято, упродовж якого відбувається ярмарок-презентація шоколадних виробів, майстер-класи від професійних шоколатьє, створення шоколадних виробів ручної роботи та скульптур із брил шоколаду, покази шоколадних суконь ШокоFashion, а також працює Дитяча шоколадна країна. |
|
2 |
Перегляд відео “Національне свято шоколаду”.
|
|
3 |
Вправа “Пригадай і розкажи” (підр. с. 10, завд. 1).
Під час відвідування Львівської майстерні шоколаду, Оля і Стас потрапили на майстер-клас із виготовлення цукерок. Коли хлопчик спостерігав за роботою шоколатьє, на його обличчі можна було побачити різні емоції.
Інформація для вчителя Шоколатьє — кондитер або продавець шоколаду та шоколадних кондитерських виробів. Поєднайте частини афоризмів про шоколад. |
10. Шоколадна математика
|
1 |
Оля придбала шоколадні фігурки (підр. с. 10, завд. 2). Яка вартість її покупки? Як ви вважаєте, чи варто було витрачати кошти на таку покупку, зважаючи на її корисність і вартість? |
|
2 |
Шоколадка коштує 35 гривень. У неділю в супермаркеті акція: візьми 2 шоколадки — отримаєш третю в подарунок. Скільки шоколадок можна придбати в супермаркеті в неділю, маючи 200 гривень? |
|
3 |
Під час транспортування шоколадка розкололася на 5 шматочків (див. роздруківку “Шоколадка”). Як порівну розділити її на трьох дітей, не змінюючи розмірів цих шматочків? Розфарбуйте частини шоколадки, які отримала кожна дитина. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
11. Перегляд відео “12 фактів про шоколад”
|
12. Вправа “Відтворіть”
|
|
Який діалог міг відбутися між шоколатьє та одним з учасників майстер-класу? Відтворіть його (підр. с. 10, завд. 3).
|
Методичні поради |
|
13. Як правильно обирати шоколад
|
|
Шоколад — один з найулюбленіших продуктів і дітей, і дорослих. Світова індустрія шоколаду в наш час активно розвивається, тому науковці досліджують, як цей продукт впливає на організм людини та які властивості має. Продавчиня у Майстерні шоколаду навчила дітей обирати шоколад і подарувала їм пам’ятку. Користуючись нею, спробуйте визначити якість ваших улюблених шоколадок. Результати дослідження впишіть у таблицю (зош. с. 7, завд. 1).
|
Методичні поради |
|
|
Інформація для вчителя Деякі виробники додають у шоколад харчові добавки, серед яких є небезпечні для здоров’я (наприклад, емульгатор лецитин соєвий Е 322 спричиняє алергію, Е 476 призводить до збільшення печінки і нирок). Тому варто обмежити вживання шоколадок, які містять небезпечні харчові добавки. Окрім того, слід добре запам’ятати, як правильно вибирати шоколад. |
|
14. Перегляд відео “Львівська майстерня шоколаду”
|
|
Львів ще з середньовіччя славився своїми солодощами, які експортували до всієї Європи. Сьогодні майстерня шоколаду — один із найпопулярніших закладів у Львові, з якого просто неможливо вийти без пакуночка цукерок.
|
15. Підсумок
|
1 |
Рефлексія.
|
|
2 |
Вправа “Шоколадне асорті” (див. роздруківку “Шоколадне асорті”). Допишіть слова у речення та оцініть свою роботу. |
16. Домашнє завдання
|
|
Запропонуйте дітям знайти в інтернеті відео про приготування шоколаду власноруч, переглянути його та приготувати вдома разом із батьками. За бажання діти зможуть принести виготовлений шоколад до школи та влаштувати дегустацію солодощів. |
Методичні поради |
|

