ТЕМА 6. Світ невидимий

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Жевжики-рятувальники

УРОК 1. Пригоди бувають різними.
Як побачити невидимий світ?

Мета

  • продовжити ознайомлювати дітей із містами та областями України;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • закріпити вміння добирати запитання до тексту;
  • удосконалювати вміння ставити запитання за змістом прослуханого тексту;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до України, до її історичного минулого, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Добрий день вам, любі малятка!
Хлопчики милі мої і дівчатка!
Щирою усмішкою я вас вітаю,
Гарного настрою на весь день бажаю!

Передайте привітання і свою усмішку сусідові / сусідці.

2. Гра “Так — ні”

 

Послухайте висловлювання і визначте, чи згодні ви з ними.

У кожної пори року свої сюрпризи.

Лютий — другий місяць зими.

У природі існують невидимі ланцюжки.

Дятел — санітар лісу.

Одеса — місто гумору.

В Україні є унікальне місце — “Українська Венеція”.

  • Чи були твердження, щодо правдивості яких у вас виникли сумніви?
  • Які твердження вас здивували?

Методичні поради

Виконуючи це завдання, скористайтеся цеглинками “Лего”. Варіант 1 — діти беруть у руки цеглинку червоного і зеленого кольорів. Якщо вони згодні з твердженням, то піднімають угору червону цеглинку. Якщо не згодні — піднімають угору зелену цеглинку й дають пояснення. Варіант 2 — діти беруть у руки цеглинку будь-якого кольору. Якщо вони згодні з твердженням, то підкидають цеглинку вгору. Якщо не згодні — тримають цеглинку в руках і дають пояснення.

3. Вправа “Третій зайвий”

 

Закресліть кожну третю букву і дізнаєтесь, над якою темою будемо працювати протягом місяця (див. роздруківку “Третій зайвий”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Повідомлення теми, над якою працюватимемо протягом місяця

 

Мандрівка нашою Батьківщиною з кумедними жевжиками триває. Цього місяця разом із жевжиками ви “мандруватимете” Одеською, Полтавською та Рівненською областями. Дорогою ви з’ясуєте, що таке ланцюги живлення, і навчитеся їх складати. Також пригадаєте, як поводитися з безпритульними тваринами, і дізнаєтеся, як чинити в разі булінгу. А ще разом з однокласниками та однокласницями виготовите лепбук і зліпите снігові скульптури.

У лютому ви шукатимете відповіді на такі запитання:

  • Як побачити невидимий світ?
  • Які невидимі зв’язки є у природі?
  • Яку невидиму силу має слово?
  • Як невидиме може стати видимим?
  • Якою інформацією можна ділитися?
  • У чому сила подорожника?

5. Входження в картину

 

У кожної пори року свої сюрпризи, кожна — чарівниця, яка показує нам свої дива. Та чи завжди ми їх бачимо? Спробуйте вдихнути свіже зимове повітря, пройтися вулицею і знайти якомога більше див. Звісно, для когось щось диво, а для когось — звичайне явище, тому будьте готові захистити своє диво — пояснити, що саме дивовижного побачили (підр. с. 26-27).

  • Чому ми бачимо не всі дива?
  • Що взимку стає невидимим?
  • Як невидиме можна дослідити? Чи варто його показувати? Чому?
  • Що має робити дослідник / дослідниця, щоб і дива не пропустити, і природі не зашкодити?
  • Що незвичайного ви помітили?
  • Чому люди зупинилися біля вітрин? Що їх зацікавило? А що зацікавило б вас?
  • Які світлини зробили б ви?
  • Чому дизайнери роблять вітрини такими незвичайними?
  • Як вітрини показують те, що невидиме всередині магазину?
  • Як можна зазирнути в невидимий світ?
  • Чи можуть допомогти це зробити вітрини, реклама, картини, музика, світлини, розмови тощо? Як саме?
  • Чому діти заховалися? Чому іноді люди хочуть стати невидимками? Як саме вони це роблять?
  • Про що можуть розмовляти сніговики?
  • Чому між будинками стоїть пожежна машина? Адже пожежі не видно.
  • Чи видима пожежа на початку? Чому? Коли її необхідно починати гасити? Чому?
  • Що невидиме дає нам змогу чути радіо, дивитися телепередачі, розмовляти по мобільному телефону?
  • Без яких іще невидимок ми не уявляємо свого життя? Чому?

6. Вправа “Визнач шлях”

 

Єва вийшла досліджувати невидимий світ лісу. Визначте шлях, яким пройде дівчинка, якщо рухатиметься по комірках із виразами, результат яких дорівнюватиме 240 (зош. с. 14, завд. 1).

7. Вправа “Збери слово”

 

Прочитайте першу літеру в першому слові, другу — в другому і так далі й дізнайтеся, який прилад Єва взяла із собою до лісу. Провідміняйте слово — назву цього приладу (зош. с. 14, завд. 2).

Словничок

Лупа або збільшувальне скло — прилад для розглядання дрібних деталей.

8. Фізкультхвилинка “Перший сніг”

 

Порухайтеся та потанцюйте разом зі сніговиками.

9. Вправа “Швидко полічи”

 

Єва вийшла з дому о 10 годині 10 хвилин, Максим — через 30 хвилин після Єви, а Орест — через 10 хвилин після Максима. О котрій годині вийшли з дому Максим і Орест? Наклейте відповідні наліпки біля кожної дитини (зош. с. 14, завд. 3).

10. Робота над змістом уривка “Жевжики-рятувальники”

1

Читання уривка.

Щоб дізнатися, куди ми сьогодні вирушимо разом із жевжиками, прочитайте цікаву пригоду, яка сталася з нашими друзями (підр. с. 28).

Методичні поради

Запропонуйте дітям прочитати уривок у парах по черзі. Поясніть, що прочитавши фрагмент уривка, той учень, що слухав має поставити запитання за змістом тому, хто читав. Далі читання продовжується, але тепер учні міняються ролями.

2

Вправа “Дайте відповідь”.

  • Чи варто було Номулові допомагати русалонькам?
  • Як ви гадаєте, чи порозуміються Блискавка й русалоньки?
  • Придумайте, як жевжики збирали жарти й сміх. Чому вони збирають їх саме на Одещині?

3

Вправа “Три запитання”.

Сформулюйте й запишіть три запитання за змістом уривка (зош. с. 15, завд. 1).

4

Вправа “Чи уважно ти читаєш?”.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

11. Вправа “Розмалюй”

 

Кому всміхається русалонька? (див. роздруківку “Розмалюй”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

12. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Що найбільше запам’яталося із сьогоднішнього уроку?
  • Про що дізналися?
  • Що сподобалося?
  • Фарбами якого кольору ви зобразили б ваше враження від сьогоднішньої нашої зустрічі? Поясніть, чому обрали такі кольори.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної