ТЕМА 6. Світ невидимий

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Неймовірні гаджети

УРОК 13. Мистецтво спілкування.
Яку невидиму силу має слово?

Мета

  • вчити дітей основ етикету спілкування;
  • розвивати вміння вести діалог;
  • закріпити уявлення дітей про ввічливі слова;
  • розвивати виразні форми спілкування (інтонацію, міміку, пантоміміку);
  • сприяти розвитку мислення (оцінки, самооцінки);
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати бажання стежити за своїми висловлюваннями, звертати увагу на настрій і переживання ближнього, співчувати в радості й у горі, повагу до себе і до тих, з ким спілкуєшся.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • оцінює свій внесок і внесок інших у досягнення спільних цілей;
  • визначає, коли він / вона працює найкраще;
  • обговорює усне повідомлення в парі або групі для пошуку додаткових аргументів або спростування наведених;
  • розв’язує проблемну ситуацію різними способами.

Обладнання

  • роздруківка “Скринька”;
  • іграшка-зайчик, склянка, вода, розчинна кава, ложка, кольорові олівці.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Добрий день, добрий день —
Ми вітаємось,
Одне одному усміхаємось!
Усміхнімось всім довкола:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов’язково
День до нас привітним буде.

2

Вправа “Скринька з чарівними словами” (див. роздруківку “Скринька”).

У скриньці — багато маленьких сердечок. Пропоную вам наповнити скриньку чарівними словами в обмін на сердечка. Поміркуйте, які чарівні слова ви знаєте.

Методичні поради

Діти можуть сказати по 2-3 чарівних слова та отримати за це сердечка. За бажання діти можуть писати чарівні слова на сердечках і дарувати одне одному.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2. Вправа “Віднови прислів’я”

 

Відновіть прислів’я (зош. с. 20, завд. 1).

  • Як ви розумієте зміст кожного з них? Розкажіть.
  • Чи здогадалися, про що йтиметься на нашому уроці?

3. Повідомлення теми уроку

 

Зі словами треба поводитися обережно, зважати на те, у якому випадку яке слово можна вжити, а яке — ні, що можна сказати, а про що краще промовчати, бо “слово — не горобець, вилетить — не спіймаєш”. Горобця важко впіймати, але все ж можна. А от сказане слово — ні. Воно вилетіло з твоїх вуст і подалося у світ, його почули люди.

Слово має надзвичайну силу і владу. Воно може нести важливу інформацію, а може образити і скривдити людину.

4. Ігрова ситуація

 

До нас у гості прийшов зайчик. Він хоче привітатися з кожним із вас. Ви також, мабуть, хочете привітатися з ним? Але пам’ятайте: кожен із вас має це зробити по-своєму.

(Діти підходять і вітають зайчика кожен по-своєму: вклоняються, тиснуть лапу, гладять по голівці, усміхаються, говорять добрі слова.)

  • Як ви гадаєте, як зараз почувається зайчик? Поясніть свою думку.

Усміхнімося зайчику та одне одному ще раз.

  • А що ви зараз відчуваєте? Чому?

Звісно, це від того, що ми з вами зараз стали добрими чарівниками. А які чарівні слова ви знаєте?

  • Як треба промовляти ввічливі слова?

5. Вправа “Вставте гарне слово”

1

Послухайте історію і вставте чарівні слова.

Мама попросила Маринку піти до тітки Ліди по книжку. Маринка тихенько постукала у двері, зайшла у квартиру і сказала: … (Добрий день!). Тітка Ліда саме відпочивала. Дівчинці стало незручно і вона сказала: … (Пробачте, будь ласка). Тітка Ліда дала дівчинці книжку. Маринка сказала: … (Дякую. До побачення).

Методичні поради

Діти слухають і одразу вставляють слова. Запитуйте дітей, чи можна вставити різні слова і де саме, які слова доречні, коли розмовляємо з дідусем чи бабусею, знайомими, родичами, однокласниками тощо.

2

Перевірте себе. Виконайте вправу “Етикет вітання”.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

6. Вправа “Віднови прислів’я”

 

Відновіть і запишіть прислів’я (підр. с. 38, завд. 4).

  • Як ви його розумієте? Поясніть.

7. Слухання притчі “Сила слова”

  • Що захотіли зробити жабенята?
  • Як ви думаєте, чому не всім жабенятам вдалося зробити задумане?
  • У кого вийшло зробити задумане? Чому?
  • Чи могла б кінцівка притчі бути іншою? Якою саме?
  • Якби ви були автором / авторкою притчі, яку частину змінили б?
  • Доберіть слова, які надихнули б жабенят.

8. Фізкультхвилинка “Дружби добрий знак”

9. Вправа “Кава”

Методичні поради

У склянку налийте воду, а потім додайте каву. Поясніть дітям, що людина — це вода, а кава — це слова. Зверніть увагу, чи залишилась вода чистою і прозорою, коли додали каву. Запропонуйте висловити свою думку про аналогію між людиною та водою, кавою та словом. Зверніть увагу дітей на те, чи можна розділити каву та воду.

 

Слово може бути і отруйним, і цілющим. Слово підтримки, заспокоєння, дружня порада допомагають нам вистояти у скрутних ситуаціях.

10. Вправа “Поміркуй”

 

Розгляньте малюнки. Поміркуйте, як слова вплинуть на подальші дії персонажів (підр. с. 38, завд. 5).

  • Пригадайте ситуації з власного життя, коли слово іншої людини додало вам сили. Як це було? Розкажіть.

Вдало дібране слово завжди буде влучним, спричинить бажаний результат. Тому не можна говорити, спершу не оцінивши наслідків, які можуть спричинити наші слова. Слово — сила, і тільки якщо вона буде розумною, вона працюватиме на добро.

11. Вправа “Розфарбуй”

 

Розфарбуйте різними кольорами прямокутники: синім — зі словами, що надихають, дають сили, зеленим — з тими, від яких стає сумно, крається серце (зош. с. 20, завд. 2).

Справді, слова бувають теплі, щирі, лагідні й добрі. Вони можуть втішити й зігріти людину, надати їй сил, звеличити, розрадити і заспокоїти. Інколи вам може бути гірко й боляче, ви сповнені відчаю і зневіри, та варто комусь підійти і сказати щиро й від душі слова розради, і вам стане легше, ви повірите в себе, заспокоїтеся, і світ стане лагідним і привітним. Це так важливо! “Добре слово ліпше за готові гроші” — каже народна мудрість. Інколи й гроші не можуть зарадити біді, а от щире, добре і привітне слово — може! Добрі слова треба говорити від усієї душі, щиро, палко, щоб людина повірила в них. Тоді вони несуть у собі любов, радість, спокій і щастя.

12. Вправа “Похвали себе”

 

Похваліть себе, використовуючи найприємніші для себе слова. Запишіть їх (зош. с. 20, завд. 4).

Коли в майбутньому вам щось не вдаватиметься, розгорніть цю сторінку і прочитайте записане.

13. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Що сьогодні було для вас особливо важливим / цінним?



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної