ТЕМА 6. Світ невидимий

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Неймовірні гаджети

УРОК 14. Чарівний світ килимів.
Яку невидиму силу має слово?

Мета

  • поглибити знання дітей про народні промисли України;
  • дати знання про один із найдавніших промислів — килимарство, про історію його розвитку, регіональні особливості виготовлення килимів;
  • ознайомити з технологією ткацтва;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати інтерес до народних промислів, культурної спадщини українського народу, пошану до людей праці, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • оцінює свій внесок і внесок інших у досягнення спільних цілей;
  • визначає, коли він / вона працює найкраще;
  • прогнозує результат спостереження / досліду;
  • знає ремесла українців;
  • шанує працю майстрів;
  • створює та оздоблює виріб, дотримуючись логічної послідовності, за зразком чи власним задумом із різних конструкційних матеріалів та повторно використовуючи матеріали.

Обладнання

  • роздруківки “Смайлик настрою”, “Збери прислів’я”, “Збери слово”;
  • матеріали для творчої роботи: в’язальні нитки різних кольорів, прямокутний аркуш цупкого картону або двосторонній кольоровий папір (2-3 кольори) ножиці, лінійка, простий олівець.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання-сюрприз.

Привітайтеся одне з одним. Але спробуйте зробити це не за допомогою слів, а за допомогою міміки та жестів. Вітаючись, передайте свій гарний настрій своєму сусідові / своїй сусідці.

Методичні поради

Привітання можна проводити в колі або за партами “ланцюжком”. Покажіть дітям приклад: привітайтеся першими, подаруйте свою усмішку, за допомогою жестів покажіть сердечко, уподобайку, намалюйте у повітрі сонечко, квіточку тощо. Запропонуйте дітям придумати якомога більше незвичайних привітань-сюрпризів. Разом з ними спробуйте здогадатися, які привітання-сюрпризи вони передали одне одному.

2

Вправа “Смайлик настрою” (див. роздруківку “Смайлик настрою”).

З яким настроєм ви розпочинаєте наш урок? Зобразіть свій настрій на смайлику.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2. Вправа “Збери прислів’я”

 

Вправа “Збери прислів’я” (див. роздруківку “Збери прислів’я”).

Зберіть і прочитайте прислів’я. Обговоріть їх зміст.

  • Що спільного в цих прислів’їв? Про що в них згадується?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Робота за схемою

 

Окрім землеробства та скотарства, українці займалися різними ремеслами й промислами. Українські ремісники виявляли неабиякі творчі здібності, виготовляючи різноманітні вироби.

Розгляньте малюнок-схему і скажіть, які види народних ремесел і художніх промислів ви побачили.


  • Чи є серед них знайомі вам? Які? Що ви про них знаєте?

4. Повідомлення теми уроку

 

З давніх-давен українські народні майстри передають із покоління в покоління таємниці свого ремесла. Недарма мистецтво нашого народу визнано одним із найбагатших у світі.

Ми продовжуємо подорож Полтавщиною і завітаємо до унікального містечка, дізнаємося, чим воно унікальне та чим може нас здивувати.

5. Вправа “Збери слово”

 

Прочитайте слово за стрілочками (див. роздруківку “Збери слово”).

  • Що у вас вийшло? Як гадаєте, чому саме це слово загадали жевжики?

Здавна це селище було одним із центрів ткацтва, килимарства та вишивки, роботи місцевих майстрів відомі по всій Україні. Та особливо цінуються вироби з овечої вовни. Місцеві жителі навіть бачили естафету Олімпійського вогню. Усе це про унікальну Решетилівку.

Отже, ми вирушаємо до решетилівських майстрів.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Перегляд відео “Мандруємо вдома: Решетилівка”

  • Що ви дізналися про це унікальне місце?
  • Чим славиться Решетилівка?
  • Що вас здивувало / зацікавило?
  • Про що захотіли дізнатися більше?

7. Килимкова математика

 

Решетилівські килими ручної роботи відомі в усьому світі. Вони створені в особливій техніці — без вузликів, а малюнок “читається” однаково з обох боків. За один робочий день майстриня може виткати не більше 10 см полотна. Скільки часу знадобиться для виготовлення килима довжиною 2 метри? (підр. с. 38, завд. 7).

Створіть хмару слів, які надихатимуть майстриню.

8. Фізкультхвилинка “Скік та скок”

 

Порухайтеся разом із Ронікою — наповніть себе енергією.

9. Вправа “Утвори числа”

 

На килимку Жанна виклала картки з цифрами 1, 2, 3 і попросила свою подругу Руслану утворити з них усі можливі трицифрові числа. Ось як це зробила дівчинка: 123, 132, 213, 231, 312, 321.

Утворіть трицифрові числа з цифр 8, 9, 7. Запишіть усі можливі варіанти (підр. с. 39, завд. 9 / зош. с. 20, завд. 3).

10. Перегляд відео “Полтавська майстриня відродила славу решетилівських килимів”

  • Що нового ви дізналися про створення килимів?
  • Як ви гадаєте, чи легко ткати килими?
  • Чи захотілося вам побувати в ролі майстрів / майстринь з виготовлення килимів?

11. Творча робота

 

Виготовте власний килимок за інструкцією (підр. с. 39, завд. 8).

Методичні поради

Заздалегідь попросіть дітей принести грубі (в’язальні) нитки різних кольорів і цупкий (з коробки) картон прямокутної форми.

Читати далі

12. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Що нового ви відкрили для себе?

На уроці я…

  • дізнався / дізналася …
  • зрозумів / зрозуміла …
  • навчився / навчилася …

Найбільший мій успіх — це… .

Найскладніше мені було… .

Раніше мені не вдавалося, а тепер я вмію… .

Змінилося моє ставлення до… .

На наступному уроці я хочу… .




У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної