ТЕМА 6. Світ невидимий
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Неймовірні гаджети
УРОК 15. Дивовижна глина.
Яку невидиму силу має слово?
Мета
- поглибити знання дітей про народні промисли України;
- викликати інтерес до розвитку гончарства;
- вчити ліпити із пластиліну посуд;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати інтерес до народних промислів, культурної спадщини українського народу, пошану до людей праці, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- оцінює свій внесок та внесок інших у досягнення спільних цілей;
- визначає, коли він / вона працює найкраще;
- знає ремесла українців;
- шанує працю гончаря;
- створює та оздоблює виріб, дотримуючись логічної послідовності, за зразком чи власним задумом із різних конструкційних матеріалів та повторно використовуючи матеріали.
Обладнання
- звичайний зошит;
- пластилін, дощечка для пластиліну, стеки;
- роздруківки “Читання з позначками”, “Хмара слів «Опішня»”, “Паспорт Опішні”, “Керамічний посуд”.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
Моє серденько тріпоче —
Уявіть, що у ваших долоньках — дрібка гарного настрою. Поділіться ним, щоб зробити день приємнішим для всіх, хто зараз поряд із вами. |
2. Вправа “Відгадай”
У землі ховається,
|
3. Повідомлення теми уроку
|
Так, це глина. Сьогодні ми поговоримо про цей чарівний матеріал і про один із видів декоративно-прикладного мистецтва — гончарство. Це старовинне й неймовірно цікаве мистецтво, яким надзвичайно вправно володіють, зокрема, гончарі Полтавщини, а саме — Опішні. Побуваємо в Опішні й дізнаємося, як виготовляють глиняний посуд. |
4. Читання з позначками
|
Прочитайте цікаві факти про гончарство (див. роздруківку “Читання з позначками”). Читаючи, робіть позначки: ➕ — відома інформація; ➖ — інформація нова для мене; ❗ — інформація, що здивувала; ❓ — хочу більше про це дізнатися.
|
5. Перегляд відео “Мандруємо вдома. Опішня”
Завдання: Під час перегляду відео заповнити хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Опішня»”).
Інформація для вчителя В Україні є два відомі центри кераміки — це селища Опішня та Косів. Вироби із цих гончарських центрів мають спільні риси, але водночас і важливі відмінності. Славнозвісний опішнянський посуд вирізняється плетивом мальованого рослинного орнаменту. Елементами опішнянського розпису є ягоди, листя, декоративні квіти, метелики, кривулини, рисочки, крапочки тощо. Опішня славиться також декоративною скульптурою та дитячою іграшкою. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
6. Перегляд відео “Мандри. Опішня. Музей гончарства”
|
Перегляньте відео та запам’ятайте, у якій послідовності відбувається процес створення глиняного посуду.
|
7. Фізкультхвилинка
|
Танцюйте, співайте й веселіться разом із героями фізкультхвилинки! Слова, що легко запам’ятовуються, та радісна мелодія припадуть вам до душі. |
8. Вправа “Паспорт Опішні”
|
Перевірте себе — запишіть потрібну інформацію (див. роздруківку “Паспорт Опішні”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
9. Вправа “Пригадай назву посуду”
|
Допоможіть жевжикам дізнатися, як називають ці предмети побуту. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ
Інформація для вчителя Куманець — фігурна посудина для напоїв. Макітра — конусоподібний посуд для сходження тіста, перетирання маку макогоном або подрібнення інших харчових продуктів. Глечик — посудина із широким горлечком для рідини. Полумисок — різновид столового посуду, що має вигляд неглибокої миски або глибокої тарілки. |
10. Творча робота. Ліплення посуду з пластиліну
|
Уявіть, що ви — гончарі. Тож натхненно розпочнемо роботу. Під час ліплення треба мати гарний настрій. Тому що глина вбирає в себе всі думки майстра. І ці самі думки потім випромінює виріб. Виберіть один із видів посуду (див. роздруківку “Керамічний посуд”), виліпіть його з пластиліну і прикрасьте візерунками в опішнянському стилі. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
11. Презентація робіт
12. Підсумок
|
Рефлексія.
Продовжте речення: Сьогодні я дізнався / дізналася … Зрозумів / зрозуміла, що означає слово … Здивувався / здивувалася, коли … Із задоволенням … |