ТЕМА 6. Світ невидимий

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Неймовірні гаджети

УРОК 18. Бьординг на власні очі.
Як невидиме може стати видимим?

Мета

  • ознайомити дітей з одним із видів туризму — бьордингом;
  • вчити наводити приклади й розпізнавати птахів найближчого оточення, порівнювати птахів, групувати їх за способом життя;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати спостережливість, пізнавальний інтерес до природи та пізнання незнайомого, уміння за допомогою дослідів робити висновки, самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати інтерес до життя птахів, любов і турботливе ставлення до них, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • оцінює свій внесок і внесок інших у досягнення спільних цілей;
  • визначає, коли він / вона працює найкраще;
  • прогнозує результат спостереження / досліду;
  • знає, що таке бьординг;
  • знає спорядження бьордера;
  • знає правила спостереження за птахами;
  • проводить самостійне спостереження за птахами.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Звуки природи — спів пташок.

Заплющте очі й прислухайтеся.

  • Що ви почули?
  • Як на вас вплинув спів пташок? Які емоції у вас викликав? Чому?
  • Чи змінився ваш настрій?

2. Руханка “Якщо ви…”

  • Якщо ви любите птахів — підніміть руки вгору.
  • Якщо не руйнуєте пташиних гнізд — покладіть руки на плечі.
  • Якщо ви підгодовуєте птахів узимку — поплескайте в долоні.
  • Якщо вам радісно, коли ви чуєте спів пташок — помахайте руками.
  • Якщо ви бачили дорогою до школи птахів — кивніть головою.
  • Якщо ви вважаєте, що птахи — наші друзі — легенько пострибайте.

3. Повідомлення теми уроку

 

Чи здогадалися ви, про кого говоритимемо на уроці?

Ми дізнаватимемося далі, як невидиме може стати видимим. А допоможуть нам у цьому наші пернаті друзі.

4. Вправа “Збери слово”

 

Закресліть букви, що повторюються, і зберіть слово (див. роздруківку “Збери слово”).

  • Яке слово утворилося?
  • Чи знайоме воно вам? Чи чули його раніше?

“Bird” у перекладі з англійської мови — “птах”. Як ви гадаєте, що ж може означати слово “бьординг”?

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Перегляд відео “Бьординг”

 

Подивіться відео і з’ясуйте, чи правильно ви пояснили значення слова “бьординг”?

  • Що таке бьординг?
  • Що тренує / розвиває цей вид відпочинку?
  • Яка інформація вас зацікавила / здивувала?

6. Вправа “Читання з позначками”

 

Прочитайте цікаві факти про бьординг (див. роздруківку “Прочитай”). Під час читання робіть позначки:

 — інформація відома мені;

 — нова для мене інформація;

 — інформація здивувала;

 — хочу більше дізнатися про це.

  • Чи були в тексті вже відомі вам факти?
  • Яка інформація була для вас новою?
  • Яка інформація вас здивувала / зацікавила?
  • Про що захотіли дізнатися більше?
  • Як гадаєте, чому бьординг порівнюють із мисливством?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Фізкультхвилинка “Пташки”

 

Порухайтеся під музику разом із пташками.

8. Вправа “Поміркуй”

 

Як ви гадаєте, чи легко бути бьордером?

Які риси характеру слід мати бьордеру? Запишіть. Позначте ті, які притаманні вам (зош. с. 22, завд. 1).

Інформація для вчителя

Фотополювання на птахів — один із найскладніших видів фотомистецтва, який потребує глибоких знань про пташиний світ і величезного терпіння. Але всі складнощі забуваються, коли вдається зробити унікальні художні світлини.

Щоб знімок був якіснішим, потрібно якомога ближче підійти до об’єкта. У бьордерів на це є свої хитрощі. Передусім має бути маскувальний одяг. Пересуватися місцевістю треба плавно, не роблячи різких рухів. Визначившись із місцем для спостереження, хвилин 15 треба сидіти нерухомо. За цей час птах перестає боятися й повертається на місце, яке залишив, поки ви до нього йшли. Ще одним майданчиком для спостережень може стати місце біля водопою — берег водойми або звичайна калюжа після дощу. Можна застосовувати принади, як це роблять рибалки. Птахи звикають до годівниць і проводять біля них багато часу. Але для бьордера це може стати й проблемою. Наприклад, якщо годівницю вподобали сойки, вони більше нікого туди не підпустять.

9. Фотоколаж

 

Для того, щоб стати справжнім бьордером, треба бути дуже уважним і спостережливим. Роздивіться світлини вже відомого нам птаха — дятла — і спробуйте за зовнішнім виглядом визначити правильні підписи до фото (див. роздруківку “Фотоколаж”).

Методичні поради

Об’єднайте дітей у групи. Роздайте аркуші формату А3 і роздруківки світлин дятлів. Поясніть дітям, що вони мають створити фотоколаж зі світлин і правильно їх підписати.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

10. Вправа “Розглянь і розкажи”

1

Комікс (підр. с. 42-43).

  • Розгляньте комікс. Про який вид туризму йдеться?
  • Що здивувало одного з персонажів коміксу?
  • Яке пояснення він почув на своє запитання?

2

Пам’ятка “Як здійснювати спостереження”.

Прочитайте правила спостереження за птахами. Поміркуйте і поясніть кожне правило.

3

Матеріали та обладнання.

З’ясуйте, що потрібно бьордеру для вдалого спостереження.

11. Змагання “Чемпіон із бьордингу!”

 

Улаштуйте в класі змагання “Я — чемпіон із бьордингу!”. Для цього впродовж одного тижня спостерігайте за птахами в довкіллі, фіксуючи результати. У перший день наступного тижня підбийте підсумки й визначте переможця.

Заповніть картку спостережень (зош. с. 22, завд. 2).

По завершенню спостереження оцініть свої успіхи у бьордингу (зош. с. 22, завд. 3).

Довідайтеся, у яких країнах бьординг найбільш поширений.

Методичні поради

Домовтеся з дітьми, що протягом тижня вони спостерігатимуть за птахами й робитимуть фото. Результатом спостережень має бути фотоколаж, який діти принесуть до школи і презентують. Влаштуйте виставку робіт. У дітей буде можливість розглянути роботи своїх однокласників та однокласниць, поспілкуватися. Попросіть обрати фото, яке їх найбільше вразило.

За результатами спостережень діти також можуть складати короткі історії на кшталт таких: “Пташиний театр (увертюра та перша дія). Пригоди синичок-сестричок і несподіваних гостей”.

12. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які відкриття зробили сьогодні?



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної