ТЕМА 6. Світ невидимий

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Згода — будує, незгода — руйнує

УРОК 19. Посварилися-помирилися.
Якою інформацією можна ділитися?

Мета

  • продовжити ознайомлювати дітей із містами та областями України;
  • поглибити знання про Рівненську область;
  • навчити знаходити Рівненську область на мапі України;
  • ознайомити із символами Рівненської області;
  • ознайомити з корисними копалинами, які там видобувають;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • удосконалювати вміння ставити запитання за змістом простого медіатексту;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до України, до її історичного минулого, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає розташування Рівненської області на мапі України;
  • знає символи Рівненської області;
  • уміє ставити запитання за змістом простого медіатексту;
  • записує факти, які вразили після перегляду медіатексту;
  • знає, які корисні копалини видобувають на Рівненщині.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Привітайте одне одного й побажайте щось таке гарне і приємне, щоб спогади про це побажання підтримували гарний настрій протягом усього дня.

2. Вправа “Емоції”

 

Упродовж дня ви переживаєте величезну кількість різних емоцій.

Які емоції ви пережили сьогодні вранці? Розкажіть.

3. Вправа “5 слів”

 

Пригадайте, територією якої області ми подорожували минулого тижня. Запишіть 5 слів, пов’язаних із цією областю. Поясніть свій вибір.

4. Передбачення теми уроку

 

Розгляньте контурну мапу України. Спробуйте передбачити, куди далі полетять жевжики.

Зараз я вас здивую: жевжики побували в місті, яке тричі було… столицею України. Не вірите? Дивіться відео!

5. Робота з уривком “Згода — будує, незгода — руйнує”

1

Самостійне читання пригоди (підр. с. 44).

  • Чому жевжики посварилися?
  • Як ви гадаєте, що сказав їм дід Оксеник? Інсценізуйте можливий діалог.
  • Як ви розумієте прислів’я, яке є заголовком цієї пригоди? Придумайте свій варіант заголовка.
  • Чи часто ви сваритеся зі своїми друзями? Як доходите згоди?

2

Вправа “Доповни”.

Доповніть речення (зош. с. 23, завд. 1).

3

Вправа “Намалюй”.

Намалюйте дружну команду (зош. с. 23, завд. 2).

  • Кого ви намалювали? Чому?

6. Повідомлення теми уроку

  • Чи справдилися ваші передбачення щодо майбутньої подорожі жевжиків?
  • До якої області вони прилетіли?

Цього тижня продовжимо подорож Україною — мандруватимемо Рівненською областю.

7. Віртуальна подорож Рівненщиною

1

Робота з адміністративною мапою України (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).

  • Знайдіть на мапі Рівненську область. У якій частині України вона розташована?
  • З якими областями вона межує?
  • Яке місто є обласним центром Рівненської області?

Інформація для вчителя

Рівненська область розташована на північному заході України. Її протяжність із півночі на південь — 215 км, а із заходу на схід — 186 км. Межує на півночі з Берестейською та Гомельською областями Білорусі, на сході — з Житомирською, на південному сході — з Хмельницькою, на півдні — з Тернопільською, на південному заході — з Львівською, на заході — з Волинською областями.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Робота з контурною мапою.

Знайдіть на контурній мапі Рівненську область і зафарбуйте її. Позначте обласний центр (зош. с. 23, завд. 4).

3

Ознайомлення із символікою області (див. роздруківку “Символіка Рівненщини”).

Кожна область має свою символіку. Подивіться на герб і прапор Рівненської області.

  • Що на них зображено? Як думаєте, що це може символізувати?

Герб Рівненської області — червоне поле зі срібним лапчастим хрестом — давній символ Великої історичної Волинської землі, до якої споконвічно належала територія Рівненської області. Хрест — широко вживаний у геральдиці символ життя й належності до християнського світу. Червоний колір символізує хоробрість, великодушність, мужність.

Прапор Рівненської області — прямокутне полотнище з п’яти горизонтальних смуг — білої, жовтої, блакитної, жовтої та білої. У центрі полотнища розміщений герб області, обрамований жовтим картушем. Білий колір — знак полотна, блакитний і жовтий — кольори Державного Прапора.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Фізкультхвилинка “Перлина Україна”

9. Перегляд відео “Рівне з висоти пташиного польоту”

  • Що цікавого ви помітили?
  • Що видно згори й не видно знизу? А що можна помітити тільки гуляючи вулицями міста?

10. Перегляд відео “Розкажіть про Україну. Чим славиться Рівненщина”

  • Що ви дізналися про Рівненську область?
  • Чим вона славиться?
  • Які факти вас зацікавили / здивували?
  • Про що захотілося дізнатися більше?
  • Чи захотілося побувати на Рівненщині? Де саме?

11. Вправа “Читання з позначками”

 

Рівненський бурштин утворився близько 40 млн років тому, у період, коли територія сучасної України була островом, а території сусідніх Білорусі та Польщі — морем.

Прочитайте цікаві факти про бурштин (див. роздруківку “Читання з позначками”). Під час читання робіть позначки:

 — інформація, відома мені;

 — нова для мене інформація;

 — інформація здивувала;

 — хочу більше дізнатися про це.

  • Чи була в тексті інформація, яку ви вже знали?
  • Які факти були для вас новими?
  • Про що захотіли більше дізнатися? Чому?
  • Дізнайтеся, чи є у вас вдома бурштин. Візьміть його в руки, роздивіться. Який він?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

12. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чим зацікавила вас сьогоднішня подорож?
  • Що нового ви дізналися?

2

Вправа “Смс-повідомлення” (див. роздруківку “Смс-повідомлення”).

Пропоную вам написати смс-повідомлення своїм друзям чи рідним про те, що нового й цікавого ви дізналися з нашої сьогоднішньої подорожі.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

13. Домашнє завдання

 

Відшукайте та запишіть три цікавих факти про бурштин (зош. с. 23, завд. 3).

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної