ТЕМА 6. Світ невидимий

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Жевжики-рятувальники

УРОК 2. Санітар лісу.
Як побачити невидимий світ?

Мета

  • продовжити ознайомлювати учнів із містами та областями України;
  • поглибити знання про Одеську область;
  • з’ясувати, як дятел добуває собі їжу;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • виховувати любов до України, до її історичного минулого, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • виконує усно та письмово обчислення в межах тисячі в навчальних і життєвих ситуаціях;
  • знаходить значення числового виразу;
  • може знайти Одеську область на мапі України;
  • знає, як дятел видобуває собі їжу.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Вправа “Сонечко”.

Погляньте у віконечко.
(Діти показують на вікно)
Чомусь сховалось сонечко.
(Знизують плечима)
А ми засвітимо сонечко.
(Показують на себе)
Таке велике сонечко.
(Розводять руками)
Таке веселе сонечко.
(Усміхаються одне одному)
Я — сонечко!
(Показують на себе)
Ти — сонечко!
(Показують одне на одного)
Ми — сонечка!
(Беруться за руки)
Ми світимося всі!

Методичні поради

Вправу можна провести в колі або біля парт. Якщо за вікном погода сонячна, то можна змінити другий і третій рядки. Вони звучатимуть так:

Яскраво світить сонечко.
(Діти піднімають руки вгору, показують промінці)
Ми засвітили сонечко.
(Показують на себе)

2. Передбачення теми уроку

 

Прочитайте ланцюжок слів і спробуйте передбачити, з ким і куди ми вирушимо в мандрівку

  • Що було для вас підказкою?

Жевжики  уздовж моря  русалоньки  жевжоліт  жарти  дятел

3. Повідомлення теми уроку

 

Наша мандрівка Україною триває. Ми завітаємо до Одеської області, дізнаємося, чим славиться Одещина. А ще відкриємо таємницю лісового санітара.

4. Віртуальна подорож Одеською областю

1

Робота з адміністративною мапою України (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).

  • Знайдіть на мапі Одеську область. У якій частині України вона розташована?
  • З якими областями вона межує?
  • Яке місто є обласним центром Одеської області?

Інформація для вчителя

Одеська область — найбільша за територією область України, розташована на південному заході країни. На півночі та сході межує з Вінницькою, Кіровоградською та Миколаївською областями, омивається водами Чорного моря, на півдні межує з Румунією, на заході — з Молдовою. До складу області входить острів Зміїний.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Робота з контурною мапою (зош. с. 15, завд. 4).

Знайдіть на контурній мапі Одеську область і зафарбуйте її. Позначте обласний центр.

Методичні поради

Можна скористатися новою контурною мапою, яка є в зошиті № 2. Але краще, коли діти бачитимуть, де вони вже побували і куди ще вирушать у подорож. Тому бажано перенести мапу зі старого зошита або зафарбувати ті області, у яких уже побували, у новій контурній мапі.

3

Знайомство із символікою області (див. роздруківку “Символіка Одеської області”).

  • Подивіться на герб і прапор Одеської області.
  • Що на них зображено? Як думаєте, що це може символізувати?

Герб Одеської області — щит, на якому головною гербовою фігурою є одеський срібний якір — кішка. Якір символізує надію та порятунок, торговельне мореплавство, зв’язок річкових і морських комунікацій. Сім якорів (якір-кішка та шість у бордюрі) відповідають кількості портів Одещини.

Сніп колосків символізує багатство та єдність людей і є знаком хліборобства, розвиненого у степовій частині Одеської області.

Виноградне гроно символізує спільну ідею, внутрішню згоду. Це символ виноградарства та виноробства, розвиненого в південній частині Одещини.

Прапор Одеської області — полотнище з вертикальним розташуванням рівновеликих смуг: жовтої, синьої та білої. У центрі на синій смузі вміщено герб області (без вінка).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

Перегляд відео “Мандрівки Україною. За чим варто їхати в Одесу”.

  • Чи бував хтось із вас в Одесі? Що вам сподобалось / запам’яталося?
  • Що нового для себе дізнались?
  • Які факти вразили / здивували?
  • Чи захотілося побувати в цьому місті? Чому?

5

Вправа “Поєднай” (див. роздруківку “Поєднай”).

  • Пригадайте факти про Одесу, які ви почули у відео, і поєднайте слова лівого стовпчика зі словами правого стовпчика.
ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Фізкультхвилинка “Танці-зігріванці”

 

Потанцюйте й вигадайте свої рухи під веселу пісеньку.

6. Вправа “Віднови слова”

 

Впишіть літери, яких бракує, у назви приладів, що дають можливість побачити невидимий світ. Розкажіть про призначення кожного з них (зош. с. 16, завд. 1).

7. Вправа “Здогадайся”

 

Коли жевжики гуляли Приморським бульваром в Одесі, вони почули якийсь дивний стукіт. “Цікаво, хто це в такий морозний день працює надворі? І не видно нікого!” — здивувалася Блискавка. Пузлик мерщій витягнув свій бінокль: “Ось він і став мені в пригоді”. Номул пригадав, що читав у книжці про санітара лісу. Кого, на вашу думку, побачили жевжики? Що ви про нього знаєте? Розкажіть (підр. с. 29, завд. 1).

8. Вправа “Упізнай”

 

З’єднайте числа від 655 до 681 і розфарбуйте зображення відповідно до поданого ключа (зош. с. 16, завд. 2).

9. Перегляд відео “Дятел звичайний”

 

Чи бачили ви дятла? Якщо так, то поділіться враженнями. Розкажіть про дятла так, як розповідали б молодшому братику чи сестричці, а може, й знайомому малюку. Подивіться відео. Чи може воно їх зацікавити? Чому?

10. Робота з таблицею ЗХД

 

Перегляньте відео про те, як працює дятел.

Заповніть таблицю в зошиті (зош. с. 16, завд. 3).

11. Вправа “Інформація від Тимофія”

 

Тимофію стало цікаво, як дятли добувають собі їжу. Хлопчик почав спостерігати за птахами. Результати спостереження він зафіксував у блокноті (підр. с. 29, завд. 2).

  • Результати своїх спостережень хлопчик може показати лише однокласникам, учителю / учительці та своїм близьким. Як Тимофію поділитися своїми спостереженнями із ширшим колом людей?
  • Як ви гадаєте, кому будуть цікаві ваші спостереження, нотатки? Як ви визначаєте цих людей?

12. Математичне завдання

 

Довідайтеся, скільки шишок дятел може розбити за день (підр. с. 29, завд. 3).

Інформація для вчителя

Біологами класифіковано близько 400 видів дятлоподібних.

Їхньою головною особливістю є забарвлення пір’я. Основні кольори: чорний, червоний, білий, жовтий. Зустрічаються види дятлів із золотим, помаранчевим, бордовим, коричневим і навіть зеленим оперенням.

Дятли зазвичай живуть поодинці, рідко парами. Основну частину життя дятли проводять на деревах і на далекі відстані намагаються не літати.

Птах ударяє по стовбуру дерева щодня до 12000 разів. Швидкість ударів становить близько 25 разів за секунду.

Птах має досить довгий язик (до 10 см), що допомагає йому видобувати жуків з отворів у деревах.

Живляться дятли жуками, личинками, горіхами, насінням, фруктами, а також люблять пити сік рослин.

Гніздо майбутні батьки влаштовують у дуплі дерева, використовуючи його кілька разів. При цьому дупло може бути і старим, і спеціально видовбаним для виведення пташенят. Батьки витрачають понад 7 днів на його облаштування. Пташенята з’являються на 12 добу після початку висиджування. Яйця висиджують і мами, і тата. Зазвичай самка зносить від 2 до 9 яєць. Після появи пташенят на світ, батьки піклуються про них. Малюки дуже ненажерливі. Навіть на десяту добу, коли діти вилітають із гнізда, батьки приносять їм корм.

13. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які відкриття зробили для себе?

2

Вправа “Лісовий лікар” (див. роздруківку “Лісовий лікар”).

Пригадайте, що ви дізналися про дятла і доповніть речення.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної