ТЕМА 6. Світ невидимий

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Згода — будує, незгода — руйнує

УРОК 20. Подорожуємо Рівненщиною.
Якою інформацією можна ділитися?

Мета

  • продовжити ознайомлювати дітей з містами та областями України;
  • поглибити знання про Рівненську область;
  • ознайомити з виробництвом сірників в Україні;
  • збагачувати словниковий запас відповідно до тематики тижня;
  • удосконалювати вміння ставити запитання за змістом простого медіатексту;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до України, до її історичного минулого, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • записує факти, які вразили після перегляду медіатексту;
  • знає унікальні місця Рівненщини;
  • знає, де і як виготовляють сірники в Україні.

Обладнання

  • звичайний зошит;
  • коробочка, коробочки із сірниками для досліджень.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на весь день. Для того, щоб упоратися на уроці із завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі (можна оформити як девіз уроку):

Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.

2. Вправа “Розкодуй”

 

За допомогою коду прочитайте слово, записане в таблиці. Спробуйте виконати завдання усно.


Код: 1а, 2б, 4а, 2б, 3в, 2в, 2б.

  • Яке слово утворилося? (Березне)
  • Чи чули ви таку назву?

Ми продовжимо подорож Рівненською областю. Дізнаємося, чим славиться місто Березне, що на Рівненщині.

3. Вправа “Здогадайся, що?”

 

У коробці лежить те, чим славиться місто Березне. Здогадайтеся, що в коробці.

Методичні поради

Діти по черзі передають коробку одне одному (можуть трясти її, але не відкривати) і ставлять запитання про предмет, на які вчитель / вчителька дає відповідь “так” або “ні”. У коробці лежить коробочка із сірниками. Якщо діти не зможуть здогадатися, загадайте їм загадку:

Лежать у порядку дерев’яні малятка,
Білі, здорові, всі чорноголові.

(Сірники)

4. Повідомлення теми уроку

  • Що ви знаєте про сірники?

Сьогодні ми не тільки побуваємо в місті Березне, а ще розширимо свій кругозір, бо дізнаємося багато цікавих фактів про сірники.

5. Перегляд відео “Моє місто Березне”

  • Чи сподобалося вам це місто? Чим саме?

6. “Досліди”

 

“Досліди” (підр. с. 45, завд. 2).

Візьміть коробку сірників. Розгляньте її, дослідіть вміст і дайте відповіді на запитання.

  • Скільки сірників уміщується в одній коробці?
  • Де виготовляють сірники?

7. Щоденник подвійних нотаток

 

Запишіть, що ви знаєте про сірники.

Під час подорожі заповнюйте другий стовпчик таблиці фактами, які дізнаєтесь.

Знаю Дізнався / дізналася
   

Інформація для вчителя

Щороку 2 березня відзначають Міжнародний день сірника — одного з важливих елементів людського життя. Сірники протягом багатьох десятиліть відіграють не останню роль у нашому повсякденному житті як зручний і дешевий спосіб добування вогню.

Саме слово “сірник” походить від слова “сірка”, якою вкриті голівки дерев’яних паличок. Різновидів і розмірів сірників багато, але найбільш поширеними у використанні залишаються саме кухонні сірники.

  • Дослідіть, що сьогодні може замінити сірники. Нині ми використовуємо сірники більше чи менше, ніж наприкінці XX століття? Чому?

8. Фізкультхвилинка “А Рам Зам-Зам”

 

Танцюйте, співайте й веселіться разом із героями фізкультхвилинки! Слова, що легко запам’ятовуються, та радісна мелодія припадуть вам до душі.

9. Перегляд відео “Як на Рівненщині виготовляють сірники”

  • Що нового ви дізналися про сірники?
  • Які факти вас зацікавили / здивували?
  • Що ви записали у щоденник подвійних нотаток?

10. Вправа “Сірникові головоломки”

1

Головоломка перша (підр. с. 45, завд. 1).

Блискавка любить розв’язувати головоломки. Вона взяла 16 сірників і виклала з них два квадрати. А Номул сказав, що можна перемістити 4 сірники й утворити 3 квадрати. Як саме? Продемонструйте.

2

Головоломка друга (зош. с. 24, завд. 1).

  • Посуньте чотири сірники так, щоб із ключа утворилося три квадрати.
  • Уважно розгляньте викладений із сірників вираз. Пересуньте лише один сірник так, щоб рівність стала правильною.

11. Вправа “Оціни”

 

Оцініть своє вміння розв’язувати головоломки. Чи хочете ви поділитися результатом з однокласниками та однокласницями? Чому? (зош. с. 24, завд. 2).

12. Вправа “Обґрунтуй”

 

Ніна і Неля так захопилися головоломками, що розв’язували їх і на перерві. Неля вирішила зафіксувати емоції подруги і зробила кілька її фотографій. Не порадившись із Ніною, вона виклала їх у своєму акаунті в Google, який мама створила їй за допомогою додатку Family Link. Чи правильно вчинила Неля? Обґрунтуй свою думку (підр. с. 45, завд. 3).

13. Вправа “Познач”

 

Якою інформацією можна ділитися онлайн? Позначте її символом  (зош. с. 24, завд. 3 / підр. с. 45, завд. 4).

14. Вправа “Складіть поради”

 

Обговоріть у групі, складіть і запишіть поради, як захистити особисту інформацію в мережі.

15. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чим зацікавила сьогоднішня подорож?
  • Які відкриття про сірники ви сьогодні зробили?

16. Домашнє завдання

 

У вільний час уважно придивіться до предметів, які ви зазвичай використовуєте, і спробуйте знайти в них щось незвичне.

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.




У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної