ТЕМА 6. Світ невидимий

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 3. Згода — будує, незгода — руйнує

УРОК 22. Диво-рослина на узбіччі.
У чому сила подорожника?

Мета

  • дослідити, у чому сила подорожника;
  • формувати здоров'язбережувальну, комунікативну, соціальну компетентності, сприяти ціннісному ставленню школярів до життя і здоров’я;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • закріпити вміння визначати рід іменників;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати бережне ставлення до дарів природи, бажання зміцнювати своє здоров’я.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • самостійно добирає та поширює необхідну інформацію природознавчого змісту;
  • порівнює інформацію природничого змісту з відомих їй та запропонованих джерел;
  • перевіряє достовірність інформації природничого змісту;
  • планує розв’язування проблемної ситуації;
  • знає, у чому сила подорожника.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Слухання музики Річарда Клайдермана.

Почнімо наш урок з музичної подорожі. Забудьте на хвилинку, що ви в класі за партою і пориньте думками туди, куди поведе вас ця прекрасна мелодія.

  • Що намалювала ваша уява, коли ви слухали музику? Яку пору року ви уявили?
  • Де ви побували під час уявної подорожі? Які кольори переважали у вашій мандрівці?

2. Вправа “Поміркуй”

 

На дошці ланцюжок слів:

ЛЮДИНА РОСЛИНА ЗДОРОВ’Я

  • Як ви гадаєте, чи є зв’язок між цими словами? Якщо є, то який?

3. Повідомлення теми уроку

 

Рослини — це своєрідна зелена аптека. Сьогодні на уроці ми поговоримо про чудодійні властивості рослин. А про яку саме рослину будемо говорити, ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку.

Тонке стебло біля доріжки.
На кінці його — сережки.
На землі лежать листки —
Як маленькі лопушки.
Нам він — як хороший друг,
Лікує ранки ніг і рук.

  • Чи доводилося вам використовувати подорожник у своєму житті? Коли? Як саме?
  • Чи знаєте, у чому його цілюща сила?

4. Хмара слів «Подорожник»

 

Пригадайте, що ви знаєте про подорожник, і заповніть хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Подорожник»”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Читання з позначками

 

Прочитайте цікаві факти про подорожник (див. роздруківку “Читання з позначками”). Під час читання робіть позначки:

 — інформація, відома мені;

 — нова для мене інформація;

 — інформація здивувала;

 — хочу більше дізнатися про це.

  • Чи була в тексті інформація, яку ви вже знали?
  • Які факти були для вас новими?
  • Про що захотіли більше дізнатися? Чому?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Вправа “Вияви закономірність”

 

Виявіть закономірність і усно продовжте ряд (підр. с. 49, завд. 7).

7. Перегляд відео “Подорожник”

  • Що нового ви дізналися про подорожник?
  • Яка інформація зацікавила?
  • Які правила збирання рослин ви знаєте?
  • Як правильно їх сушити?
  • Якими новими фактами ви можете доповнити хмару слів?

8. Фізкультхвилинка з рослинами

9. Вправа “Поясни”

 

Травниця пані Марія розповідала про цілющу силу подорожника і зауважила, що рослину не варто збирати поблизу автошляхів і промислових підприємств. Як ви гадаєте, чому? Поясніть свою думку (підр. с. 49, завд. 4).

10. Вправа “Що не так?”

 

Віктор пригадав, як улітку він розбив лікоть і приклав до рани щойно зірване листя подорожника, аби зупинити кровотечу. Проте лікарка сказала, що хлопчик не все зробив правильно. Якого правила надання першої допомоги не дотримався Віктор? (підр. с. 49, завд. 5).

11. Математичні завдання

1

Задача 1 (підр. с. 49, завд. 6).

При появі кашлю пані Марія вживає відвар висушеного листя подорожника. Купуючи дві пачки подорожника, вона дала провізору 100 грн і одержала 58 грн решти. Скільки коштує одна пачка?

2

Задача 2 (зош. с. 25, завд. 3).

На пункт прийому лікарських рослин привезли 130 кг листя кропиви, а ромашки — на 50 кг менше. Листя подорожника привезли стільки ж, скільки листя кропиви й ромашки разом. Скільки кілограмів листя подорожника було привезено?

12. Вправа “Склади казку”

 

Де росте подорожник? Складіть і запишіть власну казку про те, чому подорожник росте при дорозі (зош. с. 25, завд. 2).

Методичні поради

Якщо на уроці не вистачить часу на це завдання, попросіть дітей пофантазувати й написати казку вдома. А на наступний урок влаштуйте голосні читання. Діти із задоволенням почитають власні казки.

13. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які відкриття зробили для себе?
  • Чи знадобляться отриманні знання вам у житті? Коли саме?

2

Вправа “5 слів”.

Запишіть 5 слів, які пов’язані з темою нашого уроку. Поясніть свій вибір.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної