ТЕМА 6. Світ невидимий
ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 3. Згода — будує, незгода — руйнує
УРОК 24. Що таке справедливість.
У чому сила подорожника?
Мета
- сформувати уявлення про справедливість;
- навчити оцінювати події в навколишньому світі та власному житті з позиції справедливості;
- формувати здоров’язбережувальну, комунікативну, соціальну компетентності, сприяти ціннісному ставленню школярів до життя і здоров’я;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- закріпити вміння визначати рід іменників;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати справедливе ставлення до людей, що нас оточують.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- самостійно добирає та поширює необхідну інформацію природознавчого змісту;
- порівнює інформацію природничого змісту з відомих їй та запропонованих джерел;
- планує розв’язування проблемної ситуації.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
- звичайний зошит;
- мішечок, стікери;
- роздруківки “Асоціативний кущ”, “Збери і прочитай”;
- банка з чистою водою, розведені акварельні фарби, засіб для відбілювання “Білизна”.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Вправа “Фант із мішечка”. Сьогодні на наш урок я пропоную взяти усмішку, гарний настрій і серце, наповнене добротою. |
Методичні порадиПопросіть дітей перед початком уроку на аркуші паперу для нотаток написати своє ім’я і покласти цей аркуш у мішечок. Під час привітання кожен по черзі дістає аркуш / фант і вітає того учня / ту ученицю, чиє ім’я записане на аркуші паперу. Якщо ж трапиться ситуація, коли дитина витягне аркуш зі своїм ім’ям, треба повернути його в мішечок і дістати інший аркуш. |
2. Вправа “Хто чим славиться?”
|
Поміркуйте і доберіть слова за змістом. Соловейко — … (співом)
|
3. Повідомлення теми уроку
|
Протягом уроку ми будемо говорити про людські чесноти, а саме про таке поняття як “справедливість”. |
4. Комікс “Що таке справедливість”
|
Прочитайте комікс (підр. с. 51). Поміркуйте, що таке справедливість. Запитання для обговорення:
|
5. Робота над змістом поняття “справедливість”
1 |
Асоціативний кущ (див. роздруківку “Асоціативний кущ”).
|
2 |
Словничок. Справедливість — правильне, об’єктивне, неупереджене ставлення до кого-, чого-небудь. Людські стосунки, дії, вчинки, які відповідають морально-етичним і правовим нормам. Чи знаєте ви, що… Слово “справедливо” ніколи не змінювало свого значення. Як і у давні часи, воно означає “правильно, слушно, правдиво”. Кожна людина у світі прагне, щоб до неї ставилися справедливо. Ми хочемо, щоб наші здібності цінували, щоб наші дії та старання винагороджувалися. І ми усвідомлюємо, що за погані вчинки нас хвалити ніхто не буде. У свідомості кожної людини є розуміння того, що за добро варто платити добром, а зло має бути покараним. Справедливість найближче до “золотого правила” — ставитися до інших так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе. |
3 |
Синоніми до слова “справедливість”.
|
6. Вправа “Поясни”
|
Розгляньте малюнки. Поміркуйте і поясніть, якому малюнку відповідає слово “рівність”, а якому — “справедливість”? |
7. Фізкультхвилинка — руханка “Справжній друг”
|
8. Вправа “Збери і прочитай”
|
Зберіть прислів’я і розтлумачте їх зміст (див. роздруківку “Збери і прочитай”). ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
9. Дослід “Чародійне зникнення”
|
(Учитель демонструє дітям банку з чистою водою) Уявіть собі, що це — ваша душа. Чиста, незаплямована ні обманом, ні нечесними вчинками. Але з вами щось трапилося, і ви одного разу сказали неправду (додає фарби), потім знову (знову додає фарби) — і потягнувся ланцюжок (знову додає фарби). Душа ваша помутніла, їй важко, вона страждає, болить. Ви не винесли цих душевних мук і в усьому зізналися (вливає засіб для відбілювання — “Білизну”).
|
10. Читання з передбаченням
|
Послухайте афганську казку “Справедливий суддя”. (Учитель читає казку до слів: “…зав’язав його і сказав скнарі”.)
СПРАВЕДЛИВИЙ СУДДЯ В одного скнари зник гаманець, у якому було сто золотих. Згаявши чимало часу на марні пошуки, він пообіцяв винагороду — десять золотих тому, хто знайде гаманець і поверне гроші. Незабаром у дім скнари прийшов чоловік. — Візьми свій гаманець, — звернувся він до господаря, — а мені віддай обіцяне. — У цьому гаманці було сто десять золотих, а тепер тільки сто. Десять монет ти вже взяв собі. Що тобі ще треба? Пішов тоді чоловік до судді й розповів, як було. — Чому ти не віддаси чоловікові належне? — запитав суддя у скнари. — Так він уже взяв своє із цього гаманця, — вдавано обурився скнара. Тоді суддя оглянув гаманець іще раз, зав’язав його і сказав скнарі: *** — Якщо у твоєму гаманці було сто десять золотих, а тут лише сто, то це не твій гаманець. Йди та пошукай ретельніше свого, а цей віддай чоловікові. Коли знайдеться господар гаманця, він сам поверне його.
Пригадайте ситуації, коли ви почувалися скривдженими самі або спостерігали, як кривдили інших. |
11. Вправа “Добери слова”
|
Доберіть слова у схему, поясніть свій вибір. Довідка: ставиться до всіх однаково, ставиться добре лише до себе, добрий, щирий, люблячий, мудрий, великодушний, жадібний, чесний, брехливий, розсудливий, непідкупний, ділить порівну між усіма, ділить нечесно, діє за власною вигодою, злий, діє за правилами, чемний, жадібний, бере хабарі, дружелюбний.
|
12. Вправа “Допиши”
|
Закінчіть прислів’я та допишіть відповідні слова. За праве діло стій _______________!
Довідка: виплекав, забувай, почуєш, сміло. |
13. Підсумок
|
Рефлексія.
|