ТЕМА 6. Світ невидимий

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Жевжики-рятувальники

УРОК 3. Булінг не завжди видимий.
Як побачити невидимий світ?

Мета

  • з’ясувати зміст поняття “булінг”, ознайомити з його видами та ознаками;
  • формувати нетерпимість до проявів агресії, вчити розв’язувати конфліктні ситуації без застосування психологічного та фізичного насильства, практикувати толерантну атмосферу спілкування;
  • розвивати співчутливе ставлення до жертв насилля, навчити надавати першу допомогу;
  • формувати дружні стосунки в класі;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати ввічливість, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • доводить на конкретних прикладах, що важливо сприймати кожну людину як неповторну та рівну іншим, незалежно від її раси, кольору шкіри, переконань, статі, походження, майнового стану, місця проживання, фізичних і розумових особливостей та інших ознак;
  • аргументує цінність різних людей у класі / школі / спільноті;
  • пояснює, що таке булінг;
  • розрізняє булінг і дружні піддражнювання;
  • розробляє стратегії подолання булінгу;
  • демонструє емпатію до жертв насильства, уміння припиняти булінг і звертатися по допомогу;
  • називає джерела допомоги жертвам булінгу.

Обладнання

  • роздруківка “Стоп булінг”;
  • звичайний зошит;
  • конструктор “Лего”.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Створимо гарний настрій. Знайдіть мовчки очима сусіда / сусідку й усміхніться одне одному. Дякую вам за позитивний настрій.

2. Вправа “Впиши слова”

 

Прочитайте жарти і впишіть пропущені слова (зош. с. 15, завд. 3).

  • Як ви гадаєте, чому ми розпочали урок із жартів?

Такими можуть бути відповіді

3. Вправа “Чим ми схожі”

 

Підійди, будь ласка, до мене, Наталко, бо ми з тобою схожі кольором волосся.

(Наталка виходить і запрошує наступного учня / наступну ученицю, називаючи його / її по імені. Гра продовжується, доки всі не опиняться в колі.)

  • Які емоції ви відчували, коли зверталися саме до вас?
  • Чи хвилювалися ви, коли кожного наступного разу вас не обирали? Чому?
  • Чи важко було тому, хто стояв у центрі кола, знайти схожу рису в іншому? Чому?

4. Повідомлення теми уроку

 

Усі люди різні. Одні мають світлий колір шкіри, інші — темний. Одні люди високі, інші — ні. Одні стрункі, інші — повні. Люди звертають увагу на відмінності, але це не означає, що хтось є кращим за інших. Хоча в історії були випадки, коли люди лише через колір шкіри чи соціальне походження принижували інших людей, вважали їх гіршими за себе.

Сьогодні ми поговоримо про булінг. Дізнаємося, що це таке, які бувають форми булінгу. Що робити, якщо ви або хтось інший став об’єктом цькування, і як виходити з таких ситуацій.

5. Розповідь учителя

 

Чи чули ви слово “булінг”? Якщо так, то в яких ситуаціях?

Булінг, цькування — це агресивна і вкрай неприємна свідома поведінка однієї людини або групи людей стосовно іншого / інших, що не є самозахистом, і супроводжується психологічним або фізичним тиском.

Звідки ж взялося це незвичайне слово “Булінг”? Це слово прийшло до нас із англомовних країн, де словом “bully” називають хулігана, забіяку, задираку, тобто людину, яка поводиться недобре та ображає інших.

Як показує практика, форми шкільного булінгу можуть бути різними:

  • систематичні кепкування з будь-якого приводу (від національності до зовнішнього вигляду дитини);
  • фізичні і психічні приниження;
  • різного виду знущання;
  • бойкот та ігнорування;
  • псування особистих речей тощо.

Булінг може проявлятись у вигляді психологічного тиску (образи, приниження, погрози, ігнорування тощо) та фізичних знущань (удари, поштовхи, принизливий фізичний контакт, побиття та інше). Не рідко фізичний і психологічний тиск поєднуються. Хулігани (булі) надзвичайно винахідливі. Новітній їхній “винахід” — кібербулінг, тобто знущання з використанням електронних засобів комунікації.

Багато хто не надає булінгу значення. Але насправді, це не просто пустощі або грубість, а особлива форма взаємин, яка з часом переростає в насильство. А фізичне насильство є злочином, за вчинення якого настає кримінальна відповідальність.

Наслідки булінгу можуть бути різноманітні. Його жертви зазнають чимало страждань. Це і зниження самооцінки, поганий сон та апетит, тривожність, вживання алкоголю, паління, думки про самогубство тощо.

Явище булінгу є поширеним, але в наших силах його зупинити й не лишатися осторонь. Адже слід пам’ятати, що сьогодні ти спостерігач, а завтра — жертва.

6. Вправа “Так — ні”

 

Приготуйте цеглинки конструктора “Лего” зеленого і червоного кольору. Послухайте речення і просигналізуйте цеглинкою червоного кольору, якщо йдеться про негативний вплив однолітків, зеленою — якщо про позитивний.

  • Однокласники разом сміються з жарту, який розповів їх товариш.
  • Однокласники сміються зі свого друга, тому що він забудькуватий.
  • Дівчата грають на перерві в командну гру й не беруть свою однокласницю.
  • Однокласниця принесла цукерки й ділиться ними зі своїми друзями.
  • Перед змаганнями капітан команди вибирає учасників.
  • Однокласниця поширила неправдивий допис у соцмережах про іншу дівчинку.

7. Перегляд відео “Булінг. Ти можеш перемогти без кулаків”
або “Як боротися з булінгом: поради для дітей”

  • Що нового ви дізналися про булінг з відео?
  • Які 5 кроків ви запам’ятали?

Спробуйте ще раз розібратися у формах булінгу. Запитайте в дорослих, якщо щось не зрозуміли.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

8. Фізкультхвилинка “Дружби добрий знак”

 

Відпочиньте. Порухайтеся під музику.

9. Вправа “Віднови діалог”

 

Після уроків Роксолана з подругою Міланою пішли кататися на санках на “Трасі здоров’я” в Одесі. Роксолана помітила, що її подруга чомусь засмучена. Розіграйте з кимось із однокласників / однокласниць діалог (підр. с. 30, завд. 4).

10. Вправа “Розкажи”

  • До кого ви звернетеся, якщо опинитеся в подібній ситуації? Розкажіть (підр. с. 30, завд. 5).
  • А що робитимете, коли побачите, що ображають когось іншого?
  • Куди можна повідомити про факти булінгу?

11. Формула “stop — talk — walk”

 

Хочу поділитися з вами секретною формулою, яка допоможе зупинити спрямовану на вас агресію. Цікаво? Формула має назву “stop — talk — walk”. Вона дуже проста. Коли “булі” починає провокувати конфлікт або розпалювати ворожнечу, треба виконати три прості кроки:

  • STOP: Зберігайте спокій! Ввічливо зупиніть кривдника, намагайтесь уникнути сварки. У жодному разі не вступайте з ним у бійку.
  • TALK: Говоріть спокійно і впевнено, покажіть силу духу. Зазначте прямо, що вам не подобається таке ставлення до себе, і ви не збираєтеся цього терпіти. Скажіть агресору, якщо він цього не припинить, ви будете змушені повідомити дорослим (учителям, батькам).
  • WALK: Якщо є можливість, зробіть вигляд, що вам байдуже, і йдіть геть.

12. Вправа “Стоп булінг”

 

Запишіть у хмаринки все, що ви запам’ятали про булінг (див. роздруківку “Стоп булінг”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

13. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Продовжте речення.

Сьогодні я дізнався / дізналася …

Тепер я зможу …

Вдома розкажу …




У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної