ТЕМА 6. Світ невидимий

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Жевжики-рятувальники

УРОК 5. Дунайський біосферний заповідник.
Які невидимі зв’язки є у природі?

Мета

  • ознайомити дітей з флорою та фауною Дунайського біосферного заповідника;
  • збагатити знання про тварин;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • виховувати допитливість, бережне ставлення до природи.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • висуває власні гіпотези;
  • спостерігає за рослинами і тваринами;
  • знає способи збереження природи;
  • прогнозує можливі небезпеки, які можуть спричинити його дії у довкіллі.

Обладнання

  • звичайний зошит;
  • конструктор “Лего”, матеріали для творчої роботи;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Махніть рукою ті, що люблять відпочивати біля річки.
Плесніть у долоні ті, що були на морі.
Встаньте ті, що люблять прогулянки лісом.
Тупніть ті, що люблять гуляти у вітряну погоду.
Помахайте руками ті, що люблять, коли падає сніг.
Встаньте ті, що допомагали безпритульним тваринкам.
Підморгніть мені ті, що люблять доглядати свійських тварин.
Підніміть руки ті, що люблять спостерігати за птахами.

  • Яке поняття об’єднує всі ці твердження? (природа)

2. Гра “Так — ні”

 

Виберіть цеглинку конструктора, колір якої асоціюється у вас із природою. Послухайте твердження. Якщо ви згодні, то легенько підкиньте цеглинку вгору. Якщо ні, то тримайте цеглинку в руках і дайте правильну відповідь.

  • Природа дуже різноманітна.
  • Існує жива і нежива природа.
  • Жива і нежива природа не пов’язані між собою.
  • Людина без природи не може існувати.
  • Рідкісних тварин і рослини людина може побачити лише в зоопарку.

3. Вправа “Пригадай”

 

Виконайте дії та прочитайте запис.

(Червень - ень) + (крона - кр) =
к + нитка – тка + газ – з =

  • Пригадайте, для чого створено Червону книгу.

В Червону книгу вчені занесли
світ неповторний та чудесний,
що поступово вимирає,
давно рятунку в нас благає.

  • Поміркуйте і скажіть, як Червона книга допомагає в охороні та збереженні тварин і рослин.

На території України створено природні заповідники — великі ділянки лісів, полів, луків, степів, озер, на яких забороняється будь-яка діяльність людини, що завдає шкоди природі.

4. Повідомлення теми уроку

 

Подорожуючи Одещиною, жевжики потрапили до такого заповідника. Їм там так сподобалося, що вони пропонують і вам побувати в цій чудовій природній місцевості.

Отже, ми продовжуємо мандрувати Одещиною — відвідаємо одне з найгарніших місць України та насолодимося його неповторною природою й унікальним рослинним і тваринним світом. Дунайський біосферний заповідник є справжнім джерелом неймовірних чудес і скарбів, що збереглися до наших часів.

5. Інформаційна довідка

 

В Україні створено 21 заповідник: 17 природних і 4 біосферні.

Біосферний заповідник — це спеціальна територія, що охороняється з метою збереження й розвитку природи, типової для певної території, проведення науково-дослідних робіт, збереження культурної спадщини.

Нині у світі існує близько 300 біосферних заповідників, а в Україні цього статусу набули чотири. Один із них — Дунайський біосферний заповідник.

6. Перегляд відео “Дунайський біосферний заповідник”

 

Фрагменти в цьому відео дібрані таким, щоб показати вам основних представників фауни заповідника.

А тепер запишіть назви всіх тварин, яких запам’ятали. Обговоріть з однокласниками / однокласницями, у кого більший список.

  • Чи назви всіх тварин ви знаєте? Як можна дізнатися назви всіх тварин, яких можна побачити в Дунайському біосферному заповіднику?

7. Розповідь про Дунайський біосферний заповідник

 

До заповідника “Дунайські плавні” приїжджають з усіх куточків країни, щоб помилуватися природною красою. Тут мешкає близько 200 видів пернатих. Для багатьох із них дельта Дунаю є останнім місцем проживання. Тут, у практично незайманій природі, можна відшукати такі вимираючі види, як пелікан кучерявий, червоноголова гуска, червоновола казарка, малий баклан, червона чапля, білий орел і багато інших. Вони мешкають на заболочених територіях, далеко від людських очей. Поспостерігати за ними можна, подорожуючи по річці на маленьких човнах.

У заповіднику понад 550 різних видів рослин, більшість із яких можна побачити лише тут. Також налічується майже 90 видів риби, які вважаються рідкісними й занесені до Червоної книги. Це — осетр, лососі атлантичний і дунайський, чорноморські морські коник і півень, йорж смугастий, горбань світлий, білуга тощо.

  • Знайдіть світлини цих тварин і створіть колаж або хмару слів.

8. Перегляд відео “Дунайський біосферний заповідник”

  • Що нового ви дізналися про Дунайський заповідник?
  • Які факти вас здивували / зацікавили?
  • Про що захотілося дізнатися більше?

9. Фізкультхвилинка

 

Настав час відпочити. Виконайте енергійні рухи разом із тваринками.

10. Вправа “Упізнай!”

 

Упізнайте мешканців Дунайського заповідника.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

11. Вправа “Збери пазл”

 

Зберіть пазл і дізнаєтеся, що ще дивовижного є в Дунайському заповіднику (див. роздруківку “Збери пазл”).

Методичні поради

Заздалегідь підготуйте пазли у конвертах за кількістю груп. Об’єднайте дітей у групи. Влаштуйте змагання: яка група швидко і правильно збере картинку. Запитайте, яка картинка вийшла, що діти знають про цю рослину.

Ще однією дивовижею Дунайського заповідника є поля водних лілій. Туристи приїжджають сюди помилуватися на розкішні квіти на світанку. Із першим промінчиком сонця бутони розпускаються і перетворюються в розкішні квіти неповторної краси з чарівним ароматом.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

Перегляд відео “Зацвіла водяна лілія”

  • Що ви дізналися про водяну лілію?
  • Чи можна вирощувати цю рослину вдома?

12. Творча робота. Оригамі “Водяна лілія”

 

Матеріали:

  • 4 аркуші паперу формату А4 (білого або рожевого кольору);
  • 2 аркуші паперу формату А4 (зеленого кольору);
  • нитка білого кольору, ножиці.

13. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які відкриття зробили для себе під час нашої подорожі?
  • Якою інформацією поділитеся зі своїми друзями / подругами?



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної