ТЕМА 6. Світ невидимий

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Жевжики-рятувальники

УРОК 6. Ланцюги живлення.
Які невидимі зв’язки є у природі?

Мета

  • збагачувати знання дітей про тварин;
  • формувати уявлення про ланцюги живлення у природі, вчити складати їх та аналізувати, виявляти причинно-наслідкові зв’язки;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати допитливість, бережне ставлення до природи.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • висуває власні гіпотези;
  • спостерігає за рослинами і тваринами;
  • розподіляє тварин на групи за способом живлення;
  • складає ланцюги живлення у природі;
  • виявляє причинно-наслідкові зв’язки ланцюгів живлення у природі.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування
(див. роздруківку “Радісний смайлик”)

Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно усміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!

(Прикріпити на дошці смайл “Радість”)

Бажаю всім гарного настрою та легкого засвоєння теми.

А зараз усміхніться одне одному й подумки побажайте успіхів на весь день. Для того, щоб упоратися із завданнями на уроці, будьте старанними та слухняними.

Щоб не просто слухали, а чули.
Щоб не просто дивилися, а бачили.
Щоб не просто відповідали, а міркували.
Дружно і плідно працювали.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2. Вправа “Третій зайвий”

 

Прочитайте й виберіть у кожному рядку зайве. Поясніть свій вибір.

Дятел, муха, орел.
Ведмідь, лисиця, короп.
Заєць, коник, оса.

Орел, пелікан, бджола.
Бобер, сом, щука.
Лось, білка, сова.

Муха, сонечко, шпак.
Вовк, лелека, зозуля.
Заєць, кабан, жаба.

Оса, ґедзь, горобець.
Лящ, окунь, крокодил.
Попелиця, миша, кіт.

Синиця, муха, коник.
Лисиця, білка, слимак.
Качка, коник, орлан.

Методичні поради

Приготуйте картки за кількістю пар у класі. Об’єднайте дітей у пари для виконання завдання. Об’єднайте сусідні пари в четвірки й попросіть їх обговорити результати виконаного завдання. Наголосіть, що кожна пара має пояснити свій вибір.

3. Вправа “Хто що їсть”

 

Виконайте завдання і пригадайте, у які групи ми можемо об’єднати тварин за способом живлення.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

4. Вправа “Запитай”

 

Поблизу Вилкового річка Дунай впадає в Чорне море. Марко поставив сестрі запитання, на які почув такі відповіді. Якими могли бути запитання? Сформулюйте їх (підр. с. 32, завд. 3).

  • За якими джерелами ви можете перевірити цю інформацію?

5. Повідомлення теми уроку

 

У жевжиків не один раз виникало запитання: чи пов’язані між собою об’єкти живої природи і як? Ми з вами маємо знайти відповідь на запитання жевжиків.

6. Розповідь про ланцюжки у природі

 

Різні тварини добувають собі різний корм. Тварин, які живляться рослинами, називають рослиноїдними. Наприклад, попелиця, краснопірка, глухар, заєць — це рослиноїдні тварини.

Тварин, які живляться іншими тваринами, називають хижими або хижаками. Це, наприклад, турун, щука, орел, вовк.

Тварин, які живляться і рослинною, і тваринною їжею, називають усеїдними. Наприклад, мурашка, короп, горобець, дикий кабан.

Отже, за способом живлення тварин поділяють на рослиноїдних, хижих та всеїдних.

  • Пригадайте санітара лісу — дятла. Кого він діставав з-під кори?

Отже, утворився ланцюг живлення:

сосна  жук-короїд  дятел

Може бути й інший ланцюг живлення:

яблуко  черв’як  горобець

Найчастіше ланцюг живлення починається з рослини. Це перша його ланка. Тоді другою ланкою може бути рослиноїдна тварина. Третя ланка, зазвичай, — хижа тварина.

  • Поміркуйте і скажіть, чому першою ланкою в ланцюзі живлення часто є рослина.
  • Чи може бути в ланцюзі живлення більше, ніж три ланки? Коли?

7. Вправа “Розкажи за схемою”

 

Розгляньте схему, яку намалювала Оля. Розкажіть, хто чим харчується (підр. с. 33, завд. 4).

  • Чим харчується рачок дафнія?
  • А для кого рачок дафнія є їжею?
  • Хто із зображених тварин — хижак?

8. Фізкультхвилинка — енергійна руханка “Баранчик Шон”

 

Відпочиньте. Виконайте енергійні рухи разом із баранчиком Шоном.

9. Вправа “Утвори ланцюги”

 

Утворіть ланцюги живлення з карток із роздруківки (див. роздруківку “Утвори ланцюги”).

Методичні поради

Об’єднайте дітей у групи. Роздайте конверти з картинками і попросіть утворити ланцюги живлення. Наголосіть, що учні мають пояснити свій вибір.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

10. Вправа “Прочитай і доповни”

 

Прочитайте текст, доповнюючи його наліпками (зош. с. 17, завд. 1).

  • Як ви гадаєте, що було далі? Закінчіть історію.
  • Поміркуйте і скажіть, чи є у природі щось зайве? Чому?

11. Вправа “Доповни ланцюги живлення”

 

Доповніть ланцюги живлення. Наклейте відповідні наліпки (зош. с. 18, завд. 1).

12. Перегляд відео “Щука під водою”

  • Чому щука так поводиться?

13. Вправа “Впиши слова”

 

Впишіть слова у схеми так, щоб утворилися ланцюги живлення (зош. с. 18, завд. 2).

14. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які таємниці відкрили для себе?

2

Вправа “Хто чим живиться” (див. роздруківку “Хто чим живиться”).

Перевірте себе — виконайте вправу.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

15. Домашнє завдання

 

Складіть і зобразіть ланцюг живлення (зош. с. 18, завд. 3).

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної