ТЕМА 6. Світ невидимий

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Жевжики-рятувальники

УРОК 7. Місто-фортеця.
Які невидимі зв’язки є у природі?

Мета

  • розширити знання про унікальні місця Одещини;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати допитливість.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • виконує різні ролі під час роботи у групі;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • висуває власні гіпотези;
  • порівнює різні відомості, на підставі інформації, зібраної з різних джерел, пропонує власний висновок;
  • знає географічне розташування Білгорода-Дністровського і чим це місто славиться;
  • планує розв’язування проблемної ситуації;
  • використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
  • виконує дії з числами.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
  • звичайний зошит;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання.

Доброго ранку травам росистим,
Доброго ранку квітам барвистим,
Доброго ранку сонечку ясному,
Доброго ранку людям усім.

Усміхніться й подаруйте свої милі усмішки та гарний настрій одне одному.

2

Налаштування на тему уроку.

Нас кличе в дорогу —
Скоріш вирушай!
В мандрівках чудових
Пізнай рідний край.
Відкрий таємниці
Для себе, мій друг.
Для тебе іскриться
І річка, і луг.

Чи готові ви продовжити нашу подорож Одеською областю й відкрити для себе нові цікаві куточки цього регіону?

2. Вправа “Збери слово”

 

Прочитайте слово за стрілочками. Що у вас вийшло?


Спробуйте передбачити, куди мандруватимемо далі. Про що дізнаємося?

3. Повідомлення теми уроку

 

Сьогодні ми продовжимо мандрівку Одещиною. Побуваємо в унікальному старовинному місті Одеської області й дізнаємося, чим же воно славиться.

4. Віртуальна подорож до Білгорода-Дністровського

1

Робота з гугл-мапою (див. роздруківку “Мапа для мандрівників”).

Помандруємо з Одеси, де ми були на минулих уроках, до Білгорода-Дністровського. У пригоді нам стане ця мапа.

Роздивіться мапу та дайте відповіді на запитання:

  • Скільки шляхів на мапі позначено? Чим вони відрізняються? Який з них довший? На скільки?
  • Через які населені пункти пролягають ці шляхи?
  • Який шлях ви виберете? Чому?
  • Як ви думаєте, чим цікаве це місто?

Довідка

Бі́лгород-Дністро́вський — місто в Одеській області. Започатковане в IV столітті до н. е., мало велике значення в Середньовіччі, мало потужну оборонну споруду, яка збереглася до нашого часу — Аккерманську фортецю. Населення міста — 48,7 тис. осіб.

Місто розташоване на Дністровському лимані за 18 км від Чорного моря й за 81 км від Одеси.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Перегляд відео “Наше місто — Білгород-Дністровський”.

Подивіться на місто з висоти пташиного польоту. Що цікавого ви помітили?

3

Перегляд відео “Білгород-Дністровський — місто з багатовіковою історією”.

  • Про які цікаві факти ви дізналися?
  • Які з них вас вразили / здивували? Чому?

5. Віртуальна подорож Аккерманською фортецею

Найбільша цитадель (фортеця) в Україні — Аккерманська. Її стіни пережили не один десяток облог і штурмів. Білгород-Дністровський замок, як її ще називають, не раз змінював своїх господарів. Цю історичну та архітектурну пам’ятку світового значення обов’язково мають відвідати всі, хто хоче більше дізнатися про історію України.

  • Чи захотілося вам більше дізнатися про цю фортецю?

1

Перегляд відео “Подорожі. Аккерманська фортеця”.

Перегляньте відео, заповніть хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Аккерманська фортеця»”).

  • Що нового ви дізналися про фортецю?
  • Які факти вас здивували / зацікавили?
  • Чи захотілося відвідати цю фортецю? Чому?
  • Які факти ви записали у свою хмару слів?

Довідка

Білгород-Дністровська фортеця в Одеській області — одне з наймогутніших та найцікавіших укріплень України, будівництво якого тривало два століття. Старовинна пам’ятка оборонної архітектури, якій близько 800 років, вражає своєю величчю й сьогодні. Білгород-Дністровська фортеця є однією з найбільших середньовічних фортець в Україні. Неприступні мури товщиною до 5 м простягаються над водами Дністровського лиману на 2,5 км. Центральне укріплення фортеці складається з чотирьох башт, поєднаних між собою. Загалом фортеця має 26 башт, висотою 15 м.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Вправа “Скільки башт?”.

Анна-Марія поділилася приємними враженнями після відвідин Аккерманської фортеці в місті Білгороді-Дністровському. Дівчинку вразила величезна кількість башт, кожна з яких колись мала своє призначення. Обчисліть вираз і дізнайтеся, скільки башт у фортеці (підр. с. 34, завд. 6).

  • Де ще Анна-Марія могла б поділитися цією інформацією, аби зацікавити якомога більше однолітків?

3

Вправа “Істинні — хибні”.

Об’єднайтесь у пари, придумайте й запишіть три твердження про Аккерманську фортецю. Серед тверджень мають бути істинні й хибні.

Об’єднайтеся із сусідньою парою і презентуйте по черзі свої твердження, з’ясовуючи при цьому, істинні вони чи хибні.

Перевірте себе. Виконайте завдання.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

6. Фізкультхвилинка “Танці-зігріванці”

 

Потанцюйте й вигадайте свої рухи під веселу пісеньку.

7. Вправа “Обгрунтуй”

 

Павло також відвідував цю фортецю. “Як нам тоді заважали комарі... — почав згадувати хлопчик. — Краще б їх узагалі не було!” Чи погоджуєтеся ви з реплікою Павла? Обґрунтуйте свою думку (підр. с. 34, завд. 7).

8. Вправа “Склади ланцюжок живлення”

 

Побудуйте ланцюг живлення, однією з ланок якого є комар (підр. с. 34, завд. 8) (див. роздруківку “Склади ланцюжок живлення”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

9. Вправа “Розкажи за схемою”

 

За схемою розкажіть про взаємозв’язок у природі (підр. с. 34, завд. 9).

10. Вправа “Назва фортеці”

 

Пригадайте нашу подорож і виконайте завдання. В “особливих відмітках” запишіть ті факти про Аккерманську фортецю, які вас зацікавили (див. роздруківку “Назва фортеці”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

11. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які унікальні місця Одещини вас вразили? Чим?
  • Чи хотілося б продовжити подорож Одещиною? Чому?

2

Перевірте себе.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної