ТЕМА 6. Світ невидимий

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 1. Жевжики-рятувальники

УРОК 8. Не дикі, але небезпечні...
Які невидимі зв’язки є у природі?

Мета

  • поглибити знання дітей про тварин;
  • закріпити знання про роди іменників;
  • вивчити правила поводження з безпритульними тваринами;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати допитливість.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • виконує різні ролі під час роботи у групі;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
  • висуває власні гіпотези;
  • порівнює різні відомості;
  • на підставі інформації, зібраної з різних джерел, пропонує власний висновок;
  • планує розв’язування проблемної ситуації.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

“Створюємо настрій”.

Відчуймо себе часточками колективу і скажімо собі:

Я прийшов / прийшла на урок для чого? (учитися)
Треба бути якими? (спокійними)
Зі мною хто? (мої друзі)
Вони мене що? (поважають / цінують / люблять)
Мені це як? (приємно)
Я готовий / готова до чого? (до успішної роботи / до нових знань / до нових відкриттів)

2. Відгадування загадок

 

Послухайте уважно і відгадайте загадки.

Я маленький і пухнастий,
Сірий, чорний чи смугастий.
Маю доленьку гірку:
Продають мене в мішку.

(Кіт)

Справжнє диво незбагненне
У господі нашій є,
Бо бере собі зелене,
А нам біле віддає.

(Корова)

Є роги, а не баран,
Хвіст свічкою, а не білка,
Не корова, а молоко дає.

(Коза)

Сторож гарний я, повір,
Не пущу чужих у двір.

(Собака)

Попереду — п’ятачок,
Позаду — крючок,
Посередині — спинка,
На спинці — щетинка.

(Свинка)

Лебедина шия гнеться,
Кучерява грива в’ється.
По дорогах і стежках
Він летить, неначе птах.

(Кінь)

  • Що об’єднує ці загадки?
ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

3. Вправа-руханка “Веселий рух”

 

Ви маєте хаотично рухатися класною кімнатою, знаходити хмаринки з цікавими фактами про тварин, читати їх і запам’ятовувати.

Факти про тварин:

  • Кішки приділяють вилизуванню шерстки чверть свого часу! Але вони доглядають себе не лише заради чистоти. Кішки злизують із шерстки речовину, що містить вітамін В, який допомагає заспокоїтися.
  • У кішок є один дуже чутливий орган — вуса. Вони ніби радар, за допомогою якого кішка відчуває рух навіть на відстані.
  • Собакам не можна їсти шоколад (цукерки, шматочок торта тощо) — він може спричинити дуже сильне отруєння.
  • Собаки мають чудовий нюх. Наприклад, серед величезної кількості яблук у ящиках, собака здатний знайти гнилий фрукт. Саме тому цих тварин використовують у прикордонній і митній службах для пошуку заборонених речовин.
  • Собачий ніс має унікальний відбиток — такий самий індивідуальний, як візерунок ліній на пальцях людини.
  • Щурі — одні з найвитриваліших істот на Землі. Вони здатні виживати в умовах, нестерпних для інших.
  • Щурі вміють легко розпізнавати продукти, які зіпсувалися, тому вони ніколи їх не торкаються.
  • Корови спостерігають за своїми родичами і роблять висновки. Наприклад, якщо одну з тварин ударило струмом від електроогорожі, інші й близько не підійдуть до цього місця.
  • У свиней добре розвинений нюх, вони розрізняють безліч запахів. Тому в деяких країнах вони “працюють” на митниці, для чого їх заздалегідь навчають.
  • Які нові цікаві факти про тварин ви запам’ятали?
  • Які факти вас зацікавили / здивували?
  • Про що вам захотілося дізнатися більше?

4. Повідомлення теми уроку

 

Можливо, ви вже здогадалися, про що ми говоритимемо сьогодні на уроці?

Звісно, тварини — наші вірні помічники й друзі. Але під час зустрічі з деякими з них можуть виникнути й небезпечні ситуації. Особливо небезпечною може бути зустріч із незнайомою твариною. Сьогодні на уроці ми дізнаємося, як варто поводитися з безпритульними тваринами.

5. Вправа “Прочитай і поміркуй”

 

Прочитайте вірші (див. роздруківку “Прочитай і поміркуй”) та поміркуйте над такими запитаннями.

  • Хто головні герої віршів?
  • Що ви можете сказати про Юрка і Мурчика?
  • Про що брали інтерв’ю у бульдога?
  • Яку отримали відповідь?
  • Чому собака може зашкодити людині? (Бо собака є другом тій людині, яку він знає, для решти він може стати ворогом. Його завдання — охороняти господаря і його дім.)
  • Які бувають собаки?
  • Чи знаєте ви, як поводитися з чужим собакою?
  • Чию поведінку в прочитаних творах можна вважати безпечною?
  • Коли навіть домашні тварини можуть бути небезпечними?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Мовне завдання

 

Випишіть із вірша “Коротке інтерв’ю” назви істот і визначте рід цих іменників. Чи вдалося визначити рід усіх іменників? Чому?

7. Вправа “Розглянь і розкажи”

 

Пригадайте різні випадки зі свого життя, коли ви зустрічали тварин на вулиці. Чи завжди ця зустріч безпечна для вас? Чому? У яких випадках собака чи киця можуть бути особливо небезпечними?

8. Перегляд відео “Уроки обережності.
Як поводитися з домашніми тваринами”

  • Про які правила поводження з тваринами ви дізналися?

9. Фізкультхвилинка “Ennie and Yoyky”

 

Відпочиньте. Виконайте ритмічні рухи разом із котиками.

10. Вправа “Розкажи”

 

Дорогою додому діти побачили собаку. Марко хотів його погладити, але Оля зауважила, що це безпритульна тварина. Обговоріть у класі, як треба поводитися, коли зустрічаєш на вулиці таку тварину. За результатами обговорення сформулюйте поради. Оформіть їх у вигляді пам’ятки (підр. с. 33, завд. 5) (див. роздруківку “Пам’ятка «Що робити, якщо на вулиці зустріли тварину»”).

  • Кому можуть стати у пригоді ваші поради?
  • Що слід зробити, аби їх могли прочитати якомога більше людей, яким вони адресовані? Розкажіть, де краще розмістити пам’ятку.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

11. Вправа “Пригадай”

 

Пригадайте правила поводження з безпритульними тваринами. Обведіть відповіді (зош. с. 17, завд. 2).

Перевірте себе.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

12. Перегляд відео “Чернівецьких школярів навчали, як поводитися з безпритульними тваринами”

  • Чи потрібно проводити такі заходи, про які розповідалось у відео? Чому?
  • Що нового ви дізналися?

13. Вправа “Поясни”
(див. роздруківку “Поясни”)

Методичні поради

Підготуйте поради на окремих смужках. Об’єднайте дітей у групи. Кожна група отримує кілька порад. Завдання: пояснити корисну пораду. Для цього діти в групі мають обговорити ці поради, а потім обрати учня / ученицю, який / яка пояснить корисні поради на загал.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

14. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?

Продовжте речення:

Сьогодні я дізнався / дізналася …

Сьогодні я зрозумів / зрозуміла …




У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної