ТЕМА 6. Світ невидимий

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 1. Жевжики-рятувальники

УРОК 9. Чи варто бути чесними?
Які невидимі зв’язки є у природі?

Мета

  • формувати уявлення про людські чесноти й недоліки, а саме про правдивість і брехливість;
  • розвивати й удосконалювати вміння виявляти причинно-наслідкові зв’язки, планувати шляхи до самовдосконалення, оцінювати свої та чужі вчинки з морального боку;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати вміння користуватися словниками;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати бажання бути чесними і правдивими.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • порівнює різні відомості;
  • на підставі інформації, зібраної з різних джерел, пропонує власний висновок;
  • планує розв’язування проблемної ситуації;
  • висуває власні гіпотези;
  • використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
  • порівнює здобутий результат із припущенням.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
  • звичайний зошит;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання.

Подивіться, що у мене в руках. (Педагог тримає іграшку — серце.) Українці завжди славилися своєю щирістю. Тож прошу вас передавати одне одному серце, вітатися й від щирого серця говорити побажання.

Доброго ранку. Від щирого серця бажаю тобі, Ангелінко, гарного настрою на весь день.

2

Вправа “Мікрофон”.

Продовжте речення “Я сьогодні…” і розкажіть про себе. Наприклад: “Я сьогодні весела, бо побачила своїх подруг” або “Я сьогодні впевнений, що дізнаюся щось нове”.

2. Вправа “Поєднай”

 

Прочитайте початок прислів’я і знайдіть його кінцівку (див. роздруківку “Поєднай”).

  • Поясніть, як ви розумієте кожне з прислів’їв.
  • Поміркуйте і скажіть, про які людські риси йдеться у прислів’ях.

(На дошці слова — підказки.)

Лінь, працьовитість, допитливість,
розум, досвід, жадібність.

  • У які групи можна об’єднати ці слова — назви рис людини?

Відповідь

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Мотивація навчальної діяльності

 

Тема сьогоднішнього уроку — людські чесноти та недоліки. А щоб дізнатися, які саме риси характеру ми будемо сьогодні досліджувати, прочитайте притчу Леонардо да Вінчі (див. роздруківку “Язик та зуби”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

  • Чому хлопчик почервонів?
  • Чому зуби вкусили язика? За що вони розсердилися?
  • Чого вчить ця притча?

4. Повідомлення теми уроку

 

Ми поговоримо про правдивість, чесність. Будемо вчитися оцінювати свої вчинки і вчинки тих, хто нас оточує, з морального боку. Виховуватимемо в собі нетерпимість до неправди. Звернемо увагу на руйнівну силу брехні. Подумаємо, чи варто завжди бути правдивими, кому потрібна правда.

5. Хвилинка словникової роботи

 

Правда й брехня, чесність, порядність, щирість, хитрість, лицемірство, лукавство — ці поняття дуже часто супроводжують людину. Але одні її возвеличують, а інші — ганьблять. Як же нам не заплутатись, що добре, а що — зле? Для початку знайдімо тлумачення слів “чесний” і “брехня”.

Словничок

Чесний — той, що говорить правду; той, що поводиться справедливо.

Брехня — свідоме, навмисне поширення неправдивої інформації.

  • Доберіть синоніми до слова “чесність”. Запишіть їх у звичайний зошит.
  • До якої частини мови належать ці слова? Доведіть, що ви не помилились.

6. Вправа “Пригадай”

 

Чесність і брехливість — це риси людини: чесність — чудова риса характеру, брехливість — недолік. Пригадайте і наведіть приклади казок, у яких персонажі були чесними, або навпаки — брехливими.

7. Фізкультхвилинка “Дружби добрий знак”

8. Проблемне запитання

  • Чому діти, хоч і розуміють, що говорити неправду — погано, все ж таки обманюють?
  • Поміркуйте і назвіть причини, чому діти вдаються до брехні.

9. Перегляд мультфільму “Корисні підказки. Правда чи брехня?”

 

Перегляньте уважно мультфільм і перевірте, чи всі причини, через які відбувається обман, ви згадали?

  • Які корисні підказки ви почули / запам’ятали?
  • Які висновки для себе зробили?

10. Робота з коміксом “Правда понад усе”

 

Довідайтеся, чому кажуть, що правда вийде нагору, як олія з води (підр. с. 35).

  • Як ви думаєте, чому хлопчик вирішив сказати неправду?
  • Чи справді він хотів зробити щось погане?
  • Як він розповів вигадану історію іншим дітям?
  • Чи сподобалася їм його розповідь про ковзанку?
  • Чи є щось гарне у хлопчиковій вигадці?
  • Як гадаєте, він добрий оповідач?
  • Як діти дізналися, що хлопчик збрехав? Що відчули обдурені діти?
  • Що б відчули б ви на їхньому місці?
  • Уявіть, як діти ставитимуться тепер до хлопчика. Що йому варто зробити?
  • Чи завдала його неправда комусь шкоди?
  • Чи означає це, що можна й далі говорити неправду? Чому?
  • Яка відмінність між фантазуванням і брехнею?
  • Як ви вчинили б на місці хлопчика?

11. Дослід з олією та водою. Океан у пляшці

  • Що показав нам цей дослід? Чому ми виконали його саме на цьому уроці?
  • Чому ж говорять, що правда вийде нагору, як олія з води?
  • Чи підтвердив дослід наші пояснення?
  • Як ви гадаєте, чому олія лишається на поверхні води?

12. Підсумок

1

Вправа “Продовж прислів’я”.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

2

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Що було корисним для вас?
  • Для чого це потрібно кожному з вас?



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної