ТЕМА 7. Приховані можливості речей

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Аварія

УРОК 1. Приховані можливості речей поряд з нами.
Що приховує яблуко?

Мета

  • продовжити ознайомлювати дітей з містами та областями України;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • закріпити вміння добирати запитання до тексту;
  • удосконалювати вміння ставити запитання за змістом почутого тексту;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до України, до її історичного минулого, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Доброго дня вам, любі малятка!
Хлопчики милі мої і дівчатка!
Щирою усмішкою я вас вітаю,
Гарного настрою на весь день бажаю!

Передайте привітання і свою усмішку сусідові / сусідці.

2. Гра “Так, ні”

 

Чи згодні ви з наведеними твердженнями?

Яблуко має дивовижні властивості.

Березень — другий місяць весни.

Кожен предмет має приховані можливості.

Тарас Шевченко — видатний художник.

На Харківщині є унікальне місце — “Співучі тераси”.

Методичні поради

Скористайтеся цеглинками з конструктора “Лего”. Варіант 1 — кожна дитина бере в руки дві цеглинки: червоного і зеленого кольорів. Ті, що згодні з твердженням, піднімають угору червону цеглинку. Ті, що не згодні — піднімають зелену цеглинку і дають пояснення. Варіант 2 — кожна дитина бере в руки цеглинку будь-якого кольору. Ті, що згодні з твердженням, підкидають цеглинку вгору. Ті, що не згодні тримають цеглинку в руках і дають пояснення.

  • Чи були твердження, які викликали у вас сумніви?
  • Які твердження вас здивували?

3. Вправа “Третій зайвий”

 

Закресліть кожну третю букву й дізнайтеся, над якою темою працюватимемо протягом місяця (див. роздруківку “Третій зайвий”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Повідомлення теми місяця

 

Мандрівка Україною в компанії жевжиків у розпалі: ще стільки областей треба облетіти! Цього місяця ми “побуваємо” на Сумщині, Тернопільщині та Харківщині. Ви відкриєте таємниці, які приховує звичайнісіньке яблуко, дізнаєтеся про найродючіший у світі ґрунт і власноруч виростите пагінець квасолі. А ще влаштуєте з однокласниками та однокласницями справжні поетичні читання з нагоди Шевченківських днів! А також навчитеся зберігати зображення на комп’ютері.

У березні ви шукатимете відповіді на запитання:

  • Які дивовижні властивості має яблуко?
  • Що незвичайного є в довкіллі?
  • Які об’єкти зберігають історичну пам’ять?
  • Що допомагає людині захищати себе?
  • Кому відомі деякі можливості об’єктів?
  • Які лайфхаки допомагають навчатися?

5. Входження в картину

 

Розгляньте картину (підр. с. 56-77).

  • Скільки кімнат ви бачите? А скільки квартир?
  • Чого видно більше: кімнат чи квартир? Чому? Чи можна дати відповідь, не рахуючи? Як саме?
  • Як гадаєте, які кімнати розташовані в одній квартирі? Чому ви так вважаєте?
  • Яка кімната вас найбільше зацікавила? Чим саме?
  • Знайдіть найголоснішу, найвеселішу та найтихішу кімнати. А чи є сумні кімнати?
  • Розкажіть коротко про кімнату, яка зацікавила найбільше, і про речі, які в ній є.
  • Уявіть, що ви завітали в гості до мешканців квартир цього будинку.
  • Як ви гадаєте, чи всі мешканці готові зустріти гостей і будуть їм раді? Чому?
  • До яких квартир не варто заходити?
  • Як ви привітаєтеся з мешканцями квартир? Про що їх варто запитати?
  • Як попросити дозволу роздивитися річ, яка зацікавила?
  • У якій квартирі наведено лад, а в кого всі речі розкидано?
  • Чи завжди ваші речі лежать на своїх місцях? Коли варто наводити лад, а коли можна все й розкидати?
  • Знайдіть тих, кому важко самостійно дати раду своїм речам. Обґрунтуйте свою думку.
  • Наведіть три аргументи, чому варто наводити лад із речами.
  • Які речі є в кожній квартирі, а які — лише в деяких? Чому?
  • Відшукайте на малюнку й назвіть речі, що можуть із дуже маленьких ставати великими.
  • Що з намальованого може змінюватися від нагрівання або взаємодії з водою?
  • Чи є на малюнку людина, яка ось-ось отримає подарунок? Чому ви так вважаєте?
  • Хто піклується про інших? Хто радіє?

6. Вправа “Моя квартира — моя кімната”

 

Домалюйте цю картину — зобразіть на ній свою квартиру та власну кімнату.

Методичні поради

Запропонуйте дітям зробити це на окремих аркушах і прикласти до картини в підручнику, немовби продовжуючи її. Важливо порадити дітям робити кімнати такої самої висоти, як у підручнику. Запитайте дітей, який епізод із власного життя та життя рідних хочеться зобразити? Чому? Зверніть увагу дітей на те, що на малюнку неможливо відтворити всі деталі. Усі дитячі малюнки складіть і зробіть величезний спільний класний будинок.

7. Фізкультхвилинка

8. Вправа “Поміркуй”

 

Ми не завжди звертаємо увагу на те, що нас оточує безліч речей — це цілий світ поряд із нами. Одні речі — просто приємні нам, інші — допомагають швидше виконати певну роботу, а є речі, без яких неможливо уявити наше сучасне життя — речі-захисники, речі-пам’ятки тощо. Кожна річ має свої властивості, свої функції, заради яких їх зробили і заради яких їх придбали. Але звичайні знайомі нам речі можуть стати у пригоді в незвичних, несподіваних ситуаціях і показати властивості, про які ми й не думали.

  • Поміркуйте й запишіть, які приховані можливості мають ці речі (зош. с. 27, завд. 1).
  • Намалюйте ще одну річ і запишіть щонайменше три її приховані можливості.

9. Вправа “Прочитай і поміркуй”

 

Прочитайте в парах вірш Т. Коломієць “Подарунок” (див. роздруківку “Прочитай і поміркуй”).

  • Що готувала сіра мишка?
  • Хто допомагав їй розфарбувати малюнок-подарунок?
  • Як ви гадаєте, чому кожна тваринка обирала інакший колір?
  • Чи гарним вийшов подарунок? Чому?
  • Чи хотілося б вам отримати такий малюнок-подарунок?
  • Випишіть із вірша пари: іменники — назви тварин і прикметники, з якими вони пов’язані.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

10. Вправа “Подарунок”

 

Поміркуйте, чому люди зазвичай запаковують подарунки (зош. с. 27, завд. 2).

  • Який подарунок для вас може лежати в пакунку? А для вашого друга / вашої подруги? А для когось із рідних? Намалюйте або напишіть.

11. Загадки

 

Відгадайте загадки.

Сімсот соколят на одній подушці сплять.

(Насіння соняшника)

Стоїть дуб, повен круп, шапочкою прикритий, цвяшком прибитий.

(Мак)

  • Що спільного у відгадок?
  • Із чого виростають ці рослини?

12. Вправа “Наклей”

 

Маленька насінинка приховує великі можливості. Наклейте біля насінин зображення рослин, які з них виростуть, або їхніх плодів (зош. с. 27, завд. 3).

13. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Що найбільше запам’яталося із сьогоднішнього уроку?
  • Про що ви дізналися?
  • Що сподобалося?
  • Фарбами якого кольору ви відобразили б ваше враження від сьогоднішньої нашої зустрічі? Поясніть, чому ви обрали такі кольори.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної