ТЕМА 7. Приховані можливості речей

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Сучасні кобзарі

УРОК 10. Кобзарі завжди сучасні.
Що зберігає історичну пам’ять?

Мета

  • ознайомити дітей з українськими народними інструментами;
  • розповісти, хто такі кобзарі;
  • продовжити ознайомлювати з містами та областями України;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • удосконалювати вміння ділити текст на частини, називати їх;
  • розвивати вміння переказувати медіатекст, редагувати власне висловлювання;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати повагу до історичного минулого України, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
  • знає, хто такі кобзарі;
  • розрізняє українські музичні інструменти.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Моє серденько тріпоче —
З усіма дружити хоче!
Раз рука, два рука,
Сила в нас ого яка!

Уявіть, що у ваших долоньках — дрібка гарного настрою. Поділіться ним, щоб зробити день приємнішим для всіх, хто зараз поряд із вами.

2. Вправа “Емоції”

 

Упродовж дня ми переживаємо величезну кількість різних емоцій. Які емоції були у вас сьогодні вранці? Розкажіть.

  • Як ви гадаєте, чи зміняться ваші емоції наприкінці уроку? Поясніть, чому.

3. Вправа “5 слів”

 

Пригадайте, територією якої області ми подорожували минулого тижня. Запишіть 5 слів, які пов’язані з цією областю. Поясніть свій вибір.

4. Передбачення теми уроку

Розгляньте контурну мапу України. Спробуйте передбачити, куди далі полетять жевжики.

5. Робота з уривком “Сучасні кобзарі”

1

Самостійне читання пригоди (підр. с. 66).

  • Чому жевжикам довелося летіти вночі?
  • Як гадаєте, чи вдасться жевжикам полагодити ковпак, який робить жевжоліт невидимим?
  • До якої області прилетіли жевжики?
  • Яким скарбом вони мають поповнити свою скриню?
  • Що ви знаєте про кобзарів і бандури? Із яких джерел можете про них дізнатися?

Інформація для вчителя
(див. роздруківку “Бандура та кобза”)

Кобзарі, бандуристи — співці-музиканти, які супроводжують свій спів грою на кобзі чи бандурі. Хоча слова “кобза” і “бандура” досить часто вживаються як синоніми, однак ці інструменти відрізняються один від одного. Кобза має вужчий, ніж бандура, корпус, коротшу шийку й меншу кількість струн.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Вправа “Доповни речення”.

Пригадайте події пригоди та доповніть речення (зош. с. 34, завд. 1).

6. Слухання музики

1

“Грає бандура”.

  • Який голос у бандури? Опишіть його, дібравши яскраві слова.
  • Як не переплутати бандуру з іншими музичними інструментами?

2

Виступ гурту “Шпилясті кобзарі”.

  • На концерт якого гурту потрапили жевжики?

Послухайте два твори у виконанні гурту “Шпилясті кобзарі”.

  • Яке враження на вас справила музика?
  • Чим відрізняється це звучання від класичного?

7. Фізкультхвилинка

8. Вправа “Обома руками”

 

Наведіть обома руками (зош. с. 34, завд. 2).

  • Який музичний інструмент на малюнку? Доведіть, що саме він.

9. Цікаві факти про бандуру
(див. роздруківку “Цікаві факти про бандуру”)

Методичні поради

Цікаві факти про бандуру може розповісти вчитель. Можна дітей об’єднати у групи, розділити факти на частини й дати кожній групі частину фактів. Діти у групах самостійно опрацьовують матеріал (читають, переказують одне одному, придумують запитання за змістом). Далі кожна група розповідає факти і ставить запитання учасникам інших груп.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

10. Перегляд відео “Тернопільський музикант створює унікальні бандури для дітей”

  • Що нового ви дізналися про бандуру?
  • Чому дітей варто вчити грі на бандурі?

11. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які емоції ви пережили протягом уроку? Чому?
  • Що найбільше запам’яталося?

12. Домашнє завдання

 

Відшукайте в довідковій літературі або інтернеті три факти про бандуру й запишіть їх у звичайний зошит (зош. с. 34, завд. 3).

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної