ТЕМА 7. Приховані можливості речей

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Сучасні кобзарі

УРОК 11. Тернопільщина вражає.
Що зберігає історичну пам’ять?

Мета

  • продовжити ознайомлювати дітей з містами та областями України;
  • поглибити знання про Тернопільську область;
  • навчити знаходити Тернопільську область на мапі України;
  • ознайомити із символами Тернопільської області;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • удосконалювати вміння ділити текст на частини, називати їх;
  • розвивати вміння переказувати медіатекст, редагувати власне висловлювання;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати повагу до історичного минулого України, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
  • знає розташування Тернопільської області на мапі України;
  • знає символи Тернопільської області;
  • знає про походження назви міста Тернопіль.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне самоналаштування

 

Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте:

Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
Я особистість творча.
Я бажаю всім однокласникам та однокласницям успіхів на сьогоднішньому уроці.

2. Вправа “Незвичайні окуляри”

 

Сьогодні ми маємо бути дуже уважними і спостережливими, щоб нічого важливого не пропустити. Є в мене незвичайні окуляри (педагог одягає окуляри). Коли їх надіваєш, одразу бачиш щось гарне, чудове у тому, хто поряд.

Ці незвичайні окуляри дають мені можливість побачити, що, наприклад, Костя сьогодні дуже уважний. Цікаво, а що ж ви побачите, коли надінете окуляри?

Діти по черзі надівають окуляри і розповідають, що побачили.

3. Повідомлення теми уроку

 

Прочитайте схему, пригадайте пригоди жевжиків. Куди ми помандруємо сьогодні?

Жевжики  жевжоліт  нічні перельоти  кобзарі  бандури  Тернопільщина

Наша мандрівка Україною триває. Ми завітаємо до Тернопільської області, дізнаємося, чим славиться Тернопільщина.

4. Перегляд відео “Найвизначніші святині Тернопільщини”

 

Пригадайте, що знаєте про Тернопільщину, і подивіться відео.

  • Що вас найбільше здивувало?
  • Чи захотілося більше дізнатися про цей край? Що саме вас цікавить?

5. Віртуальна подорож Тернопільщиною

1

Робота з адміністративною мапою України (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).

  • Знайдіть на мапі Тернопільську область. У якій частині України вона розташована?
  • З якими областями вона межує?
  • Яке місто є обласним центром Тернопільської області?

Інформація для вчителя

Тернопільська область — адміністративно-територіальна одиниця України з центром у місті Тернополі. Розташована на Подільській височині. Південна межа області проходить по річці Дністер, східна — по річці Збруч.

Тернопільська область розташована на західній частині Подільського плато й межує на півночі з Рівненською, на півдні з Чернівецькою, на південному заході з Івано-Франківською, на заході з Львівською, а на сході з Хмельницькою областями України. Тернопільщина, хоч і розташована поблизу українського кордону з Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією і Молдовою, власних наземних кордонів з сусідніми державами не має, як і не має виходу до моря.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Робота з контурною мапою (зош. с. 34, завд. 4).

Знайдіть на контурній мапі Тернопільську область і зафарбуйте її. Позначте обласний центр.

3

Ознайомлення із символікою області (див. роздруківку “Символіка Тернопільщини”).

Подивіться на герб і прапор Тернопільської області. Що на них зображено? Як думаєте, що це може символізувати?

Герб: у синьому полі навхрест золоті меч і ключ, над ними три срібні вежі.

Меч і ключ на гербі відображають історичну роль краю в захисті українських земель і Європи від нашестя завойовників із прадавніх часів. Три фортечні вежі символізують три історичні землі, з частин яких сформована сучасна Тернопільська область, — Галичину, Волинь і Поділля.

Прапор: прямокутне синє полотнище, посередині покладені навхрест жовті меч і ключ, над ними — три білі вежі.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Фізкультхвилинка “Перлина Україна”

7. Перегляд відео “Цікаві місця Тернопільщини”

  • Що цікавого ви дізналися про Тернопільщину?
  • Які місця захотілося відвідати?

8. Походження назви міста Тернопіль
(див. роздруківку “Походження назви міста Тернопіль”)

  • Яке місто є адміністративним центром Тернопільської області?
  • Як ви гадаєте, чому місто має таку назву?

Тернопіль — місто, яке славиться своєю історією. Як же виникла така назва — Тернопіль? Існує чимало версій щодо походження назви міста, та головними є дві. За першою версією вона походить від польського слова taru, яке майже співзвучне з українським словом “терен”, та словом поле. У поєднані цих двох слів маємо тернове поле — тобто місцина, що поросла терном.

За другою версією місто назване на честь його засновника Яна Тарновського. До речі, до 1944 року місто іменували Тарнополем.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

9. Перегляд відео “Моя країна — Україна. Тернопільська квітка”

  • Про що ви дізналися з легенди?
  • Як автори мультфільму пояснили походження назви міста?
  • Що вас вразило / здивувало?
  • Яка версія походження назви міста Тернопіль видається вам найбільш правдоподібною?

10. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які таємниці відкрили для себе під час подорожі?
  • Чим вас вразила / здивувала Тернопільщина?



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної