ТЕМА 7. Приховані можливості речей

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Сучасні кобзарі

УРОК 12. Тарас Шевченко на Тернопільщині.
Що зберігає історичну пам’ять?

Мета

  • розширити знання дітей про Шевченка-поета, Шевченка-художника;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати інтерес до життя і творчості поета, самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов і повагу до Великого Кобзаря, до історичного минулого України, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
  • знає про життя Тараса Шевченка;
  • вирізняє речі, які зберігають історичну пам’ять.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
  • звичайний зошит;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Доброго дня вам, любі малятка!
Хлопчики милі мої і дівчатка!
Щирою усмішкою я вас вітаю,
Гарного настрою на весь день бажаю!

Передайте свої привітання та усмішку сусідові / сусідці.

2. Вправа “Банка позитиву”

 

Запишіть на стікері й покладіть у банку позитивне слово, яке починається на першу літеру вашого імені (див. роздруківку “Банка позитиву”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Вправа “Чи вірите ви, що…”

 

Чи вірите ви, що:

  • Тарас Шевченко — видатний поет, художник.
  • Батько майбутнього поета говорив про свого сина: “З його буде або щось добре, або велике ледащо”.
  • У багатьох країнах встановлені пам’ятники Т. Шевченку, а його твори перекладені майже всіма мовами світу.
  • Шевченко страшенно любив дітей.
  • Тарас Шевченко побував на Тернопільщині.
  • Чи було серед тверджень таке, що викликало у вас сумніви?

4. Повідомлення теми уроку

 

Продовжимо разом із жевжиками подорожувати Тернопільщиною. Дізнаємося, як ім’я Тараса Шевченка пов’язане з цією областю.

5. Вправа “Опиши маршрут”

 

Аліна із Софією домовилися зустрітися у сквері біля пам’ятника Тарасові Шевченку. Зараз Аліна на Співочому полі. Опишіть її маршрут усно, використовуючи слова, що позначають напрямки руху (підр. с. 67, завд. 1).

6. Вправа “Розкажи”

 

Софія розповіла, що навчається в гімназії імені Тараса Шевченка. Які інші об’єкти, названі на честь письменника, ви знаєте? Де можна побачити його портрет? (підр. с. 67, завд. 2).

7. Хмара слів

 

Пригадайте, що ви вже знаєте про Т. Шевченка, і заповніть хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Тарас Шевченко»”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Перегляд відео “Дітям про Шевченка”

 

Запишіть у звичайний зошит факт про Т. Шевченка, який вас найбільше вразив.

  • Доповніть хмару слів.

9. Фізкультхвилинка

10. Вправа “Розгадай”

 

Під час етнографічної експедиції Тарас Шевченко побував на Тернопільщині. Розгадайте ребуси й довідайтеся, які населені пункти області він відвідав (підр. с. 68, завд. 4).

11. Вправа “Припущення”

 

Як ви гадаєте, чому Тарас Шевченко вирушив в експедицію? Що його зацікавило? Висловіть три правдоподібні припущення. Розпочинайте речення поданими словами (підр. с. 68, завд. 5).

Імовірно…
Я вважаю, що…
Можливо…

12. Перегляд відео “Шевченко і Кременець”

Інформація для вчителя

На Тернопільщину Тарас Шевченко потрапив у 1846 році. І це не була звичайна мандрівка. Тернопільську область видатний поет відвідав у складі Археографічної комісії після завершення навчання в Петербурзькій академії мистецтв. Шевченко мав на меті зафіксувати старожитності, які залишилися, зібрати фольклор і зробити замальовки до свого альбому.

“Він був тут, на території Почаївської Лаври, сам. Жив в архієрейському будинку. І тут же він малював ескізи Почаївської Лаври, картини з видами на Почаївську Лавру”.

Таких акварелей, намальованих Шевченком у Почаєві, було 4. Наступним містом, яке відвідав Тарас Григорович, став Кременець.

“Він казав, що «їдемо в місто Кременець, подивитися на королеву Бону», тобто на Замкову гору, і на «єзуїтський кляштор», тобто, на Кременецький ліцей“.

У наступній експедиції на Західну Україну Шевченко участі вже не брав — до того часу поета встигли заарештувати.

  • Які нові факти з біографії Шевченка ви дізналися?
  • Яка інформація вас здивувала / зацікавила?
  • Якими фактами / словами можете доповнити хмару слів?

13. Вправа “Математична мандрівка”

 

Аліна й Софія вирушили в мандрівку містечками Тернопільщини, у яких понад 170 років тому гостював Шевченко. Визначте, скільки кілометрів дівчатка подолали під час подорожі (підр. с. 69, завд. 7).

14. Вправа “Розкажи”

 

Дівчатка фотографували об’єкти, які свідчать про перебування Шевченка в цьому краї. Розкажіть, які речі зберегли історичну пам’ять про подію (підр. с. 69, завд. 8).

15. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чи була сьогоднішня подорож корисною і цікавою для вас? Чим саме?
  • Чи є Шевченкові місця у вашій області? Розкажіть про них.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної