ТЕМА 7. Приховані можливості речей
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Сучасні кобзарі
УРОК 12. Тарас Шевченко на Тернопільщині.
Що зберігає історичну пам’ять?
Мета
- розширити знання дітей про Шевченка-поета, Шевченка-художника;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати інтерес до життя і творчості поета, самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати любов і повагу до Великого Кобзаря, до історичного минулого України, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
- знає про життя Тараса Шевченка;
- вирізняє речі, які зберігають історичну пам’ять.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
- звичайний зошит;
- роздруківки “Банка позитиву”, “Хмара слів «Тарас Шевченко»”;
- стікери.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
Доброго дня вам, любі малятка!
Передайте свої привітання та усмішку сусідові / сусідці. |
2. Вправа “Банка позитиву”
|
Запишіть на стікері й покладіть у банку позитивне слово, яке починається на першу літеру вашого імені (див. роздруківку “Банка позитиву”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
3. Вправа “Чи вірите ви, що…”
|
Чи вірите ви, що:
|
4. Повідомлення теми уроку
|
Продовжимо разом із жевжиками подорожувати Тернопільщиною. Дізнаємося, як ім’я Тараса Шевченка пов’язане з цією областю. |
5. Вправа “Опиши маршрут”
|
Аліна із Софією домовилися зустрітися у сквері біля пам’ятника Тарасові Шевченку. Зараз Аліна на Співочому полі. Опишіть її маршрут усно, використовуючи слова, що позначають напрямки руху (підр. с. 67, завд. 1). |
6. Вправа “Розкажи”
|
Софія розповіла, що навчається в гімназії імені Тараса Шевченка. Які інші об’єкти, названі на честь письменника, ви знаєте? Де можна побачити його портрет? (підр. с. 67, завд. 2). |
7. Хмара слів
|
Пригадайте, що ви вже знаєте про Т. Шевченка, і заповніть хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Тарас Шевченко»”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
8. Перегляд відео “Дітям про Шевченка”
|
Запишіть у звичайний зошит факт про Т. Шевченка, який вас найбільше вразив.
|
9. Фізкультхвилинка
10. Вправа “Розгадай”
|
Під час етнографічної експедиції Тарас Шевченко побував на Тернопільщині. Розгадайте ребуси й довідайтеся, які населені пункти області він відвідав (підр. с. 68, завд. 4). |
11. Вправа “Припущення”
|
Як ви гадаєте, чому Тарас Шевченко вирушив в експедицію? Що його зацікавило? Висловіть три правдоподібні припущення. Розпочинайте речення поданими словами (підр. с. 68, завд. 5). Імовірно…
|
12. Перегляд відео “Шевченко і Кременець”
Інформація для вчителя На Тернопільщину Тарас Шевченко потрапив у 1846 році. І це не була звичайна мандрівка. Тернопільську область видатний поет відвідав у складі Археографічної комісії після завершення навчання в Петербурзькій академії мистецтв. Шевченко мав на меті зафіксувати старожитності, які залишилися, зібрати фольклор і зробити замальовки до свого альбому. “Він був тут, на території Почаївської Лаври, сам. Жив в архієрейському будинку. І тут же він малював ескізи Почаївської Лаври, картини з видами на Почаївську Лавру”. Таких акварелей, намальованих Шевченком у Почаєві, було 4. Наступним містом, яке відвідав Тарас Григорович, став Кременець. “Він казав, що «їдемо в місто Кременець, подивитися на королеву Бону», тобто на Замкову гору, і на «єзуїтський кляштор», тобто, на Кременецький ліцей“. У наступній експедиції на Західну Україну Шевченко участі вже не брав — до того часу поета встигли заарештувати.
|
13. Вправа “Математична мандрівка”
|
Аліна й Софія вирушили в мандрівку містечками Тернопільщини, у яких понад 170 років тому гостював Шевченко. Визначте, скільки кілометрів дівчатка подолали під час подорожі (підр. с. 69, завд. 7). |
14. Вправа “Розкажи”
|
Дівчатка фотографували об’єкти, які свідчать про перебування Шевченка в цьому краї. Розкажіть, які речі зберегли історичну пам’ять про подію (підр. с. 69, завд. 8). |
15. Підсумок
|
Рефлексія.
|