ТЕМА 7. Приховані можливості речей

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Сучасні кобзарі

УРОК 13. Природні дива Тернопільщини.
Що зберігає історичну пам’ять?

Мета

  • ознайомити дітей з природними дивами Тернопільської області;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати інтерес до життя і творчості Т. Шевченка, самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати бережне ставлення до природних ресурсів України, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
  • знає природні дива Тернопільщини.

Обладнання

  • звичайний зошит;
  • конструктор “Лего”;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Аби гарний настрій мати,
Треба всім його бажати.

Який у вас настрій? З гарним настроєм приємно вирушати в мандри. Передайте подумки свій гарний настрій і добрі думки своїм однокласникам та однокласницям.

2. Аутотренінг

 

Сядьте зручно, заплющте очі й повторюйте за мною: “Я у школі, я на уроці. Я радію цьому. Увага моя зростає. Пам’ять моя міцна. Голова мислить ясно. Я хочу дізнатися нове. Я працюю”.

3. Вправа “Істинне — хибне”

 

Оберіть цеглинку “Лего” такого кольору, який асоціюється у вас із жевжиками. Послухайте твердження. Якщо воно істинне, то легенько підкиньте цеглинку вгору. Якщо ж хибне, залиште цеглинку в руках і перетворіть хибне твердження на істинне.

  • Жевжики шукали наступний скарб у Тернопільській області.
  • Скриня відкрила порт із зображенням музичного інструмента.
  • Жевжики почули звук арфи.
  • Пузлик зустрів друзів задоволений.

4. Акровірш

  • Прочитайте акровірш. Яке слово в ньому зашифроване?
  • Розкажіть, де побували діти.

Еге ж, ми їздимо в мандрівки:
Коли в музей, коли по місту.
Сьогодні рушили ізранку —
Команду привезли до лісу.
Усюди пташечки щебечуть.
Радіють діти: от гаївка!
Спочили добре й аж надвечір
Ішли додому. Для малечі
Яка ж то випала мандрівка!

  • Доберіть спільнокореневі слова до слова “екскурсія”. Визначте, до яких частин мови вони належать.
  • Пригадайте, куди ми з вами нещодавно мандрували? Що цікавого ви запам’ятали?

5. Повідомлення теми уроку

 

За враженнями не обов’язково їхати за кордон. Унікальні природні парки, пейзажі, від яких захоплює подих, старовинні замки, фортеці — усе це є в нас в Україні. Ми продовжуємо подорожувати разом із жевжиками Тернопільщиною. Сьогодні ми дізнаємося, які ж природні дива є на території цієї області.

Методичні поради

Зверніть увагу дітей, що слухаючи розповідь учителя та переглядаючи відео, вони можуть записувати цікаві факти / інформацію про природні дива Тернопільщини у звичайний зошит. Це може бути хмара слів або таблиця:

Назва місцини Цікаві факти / чим відома
   
Наприкінці уроку, під час рефлексії можна скористатися записами, щоб розповісти, що нового дізналися про Тернопільську область.

6. Дністровський каньйон

 

Ми захоплюємося природою Альп і Кавказу, Карпат і Криму і прагнемо побувати там. Але не всі знають про неповторну красу ландшафтів Дністровської долини.

На Тернопільщині стверджують, що на їхній території найцікавіші та найгарніші краєвиди берегів річки Дністер (див. роздруківку “Дністровський каньйон”).

Біля Дністра гори так близько до води, що утворився каньйон, внизу якого тече річка з мальовничими островами. Потоки джерел подекуди зриваються з кручі просто в річку, перетворюючись на живописні водоспади. Окремі частини скель нагадують швейцарський сир, весь у “дірках” від печер і гротів.

Скельні відслонення на Дністрі, так звані “стінки” — пам’ятки природи, подібних до яких у світі практично немає. Вони містять у собі давні скам’янілі рештки тварин і рослин, яким близько 500 мільйонів років.

На Дністровських схилах є велика кількість рідкісних рослин, тварин, птахів. Теплий клімат у каньйоні відрізняє цю місцевість від інших територій Західної України. Стіни каньйону затримують сонячне тепло, через що влітку дощів тут майже не буває, а навесні зелень розцвітає на 2-3 тижні швидше, ніж в інших частинах області.

На відтинку близько 250 км можна побачити понад десяток карстових печер і гротів, розташованих у вапняках. Вони вражають своїм химерним виглядом. А невеликі водоспади, що збігають скелями, зарослими густими мохами, являють собою унікальне видовище.

Мальовничий ландшафт гірського типу, чарівні ліси, річка, водоспади, печери, химерні скелі, пташине різноголосся роблять Дністровський каньйон справді райським куточком природи.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Перегляд відео “Природні дива Тернопільщини”

  • Про яке природне диво Тернопільщини ви дізналися?
  • Що вас вразило / здивувало?
  • Про що захотілося дізнатися більше?

8. Фізкультхвилинка

9. Оптимістична печера
(див. роздруківку “Оптимістична печера”)

 

Печера “Оптимістична” розташована поблизу села Королівка Борщівського району Тернопільської області.

З 1966 року до сьогодні спелеологи дослідили понад 216 кілометрів ходів, галерей і гротів цієї печери. Це найдовша печера в Європі, найдовша гіпсова печера світу та друга за довжиною вапнякова печера (поступається лише вапняковій Мамонтовій печері у США). Дослідження печери тривають і нині.

У межах лабіринту печери виділяються 10 районів, кожний з яких має свої особливості. Дно ходів печери вкрите глиною або брилами гіпсу. Подекуди, у найнижчих ділянках лабіринту, трапляються невеликі підземні озера площею до 10-15 кв. м. Температура повітря в печері постійна протягом усього року: 9,5-10,5°С.

Найбільшим скарбом печери “Оптимістичної” є вторинні мінеральні утворення, що протягом десятків тисяч років росли в підземних порожнинах. Це, насамперед, гіпсові кристали різноманітної форми та кольору. Надзвичайно цікавими є нещодавно відкриті кальцитові геліктити, унікальні для гіпсових печер. Це білі, жовті, рожеві утворення химерних форм, які нагадують морські анемони, корали.

За своїми розмірами та структурою печера “Оптимістична” та інші гіпсові печери-лабіринти Придністровського Поділля не мають аналогів в інших регіонах поширення гіпсових порід на Землі. Унікальність і краса печери приваблює туристів-спелеологів і вчених із багатьох країн світу.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

10. Перегляд відео “Збаразький замок. Україна вражає”

 

Збаразький замок можна безперечно назвати перлиною та історичним скарбом Тернопільщини.

  • Що ви дізналися про старовинний замок?
  • Які факти вас зацікавили? Чому?

11. Перегляд відео “Це наше і це твоє. Цілюща вода Нафтуся — наша!”

 

У Тернопільській області є джерела мінеральної води. Мінеральна лікувальна вода “Нафтуся” утворюється завдяки атмосферним опадам і талій воді, що проникають крізь верхні шари ґрунту з високим вмістом органічних речовин. Запаси “Нафтусі” та інших мінеральних вод невичерпні, оскільки дощ і сніг не можуть припинитися назавжди.

12. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Про які дива розкажете друзям / рідним?
  • Які природні дива Тернопільщини вам захотілося відвідати? Чому?

2

Вправа “5 слів”.

Запишіть у зошит 5 слів, які допоможуть вам розповісти про сьогоднішню подорож природними дивами Тернопільщини.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної