ТЕМА 7. Приховані можливості речей

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Сучасні кобзарі

УРОК 15. Як обійтися без конфліктів?
Що допомагає людині захищати себе?

Мета

  • ознайомити дітей із поняттям “конфлікт”;
  • навчати розв’язувати конфліктні ситуації, удосконалювати навички ввічливого спілкування;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • закріпити знання про спільнокореневі слова;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • формувати дбайливе ставлення до правильного харчування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає, що таке конфлікт;
  • знає, як можна розв’язувати конфліктні ситуації.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Простягніть руки вперед долоньками догори. Заплющте очі. Уявіть, що зараз на ваших долоньках ніжне, тепле, лагідне сонечко. Воно гріє своїми промінцями ваші долоньки. Розплющте очі. Торкніться долонькою долоньки сусіда / сусідки, поділіться з ним / нею теплом своїх долонь. І нехай усім нам сьогодні на уроці буде тепло, затишно і комфортно.

2. Вправа “Дерево ввічливих слів”

 

За 2 хвилини напишіть якомога більше ввічливих слів на стікері.

  • Чи можна ці слова назвати чарівними?
  • Які ж “чарівні слова” ви записали?
  • Для чого потрібні такі слова? Коли ми їх використовуємо?

Прикріпіть свої листочки-стікери на дерево “ввічливих слів”. Подивіться, як рясно воно вкрилося зеленню.

3. Повідомлення теми уроку

 

Коли одного з давніх філософів запитали: “Що цінніше — багатство чи слава?”, він відповів: “Ні багатство, ні слава не роблять людину щасливою. Здоровий жебрак щасливіший за хворого короля!”.

А якщо здоров’я — найцінніший скарб, то його треба берегти, зміцнювати, оберігати, захищати. А від чого треба захищати наше здоров’я? Що йому може загрожувати?

  • Як ви гадаєте, сварки, бійки та конфлікти шкодять нашому здоров’ю?

Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що таке конфлікт, з’ясуємо, як уникати конфліктних ситуацій і що робити, якщо така ситуація виникла.

4. Асоціативний кущ
(див. роздруківку “Асоціативний кущ”)

  • Які слова виникають у ваших думках, коли чуєте слово “конфлікт”?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Вправа “Уяви”

 

Витягніть праву руку вперед, долонею вгору. Заплющте очі. Уявіть, що на вашій долоні зараз “розмістився”конфлікт.

  • Яким ви його уявляєте? На що / кого він схожий? Якого він розміру, кольору?
  • Як ви себе зараз почуваєте? Чому?
  • Як ви можете позбутися конфлікту, що на вашій долоні? Зробіть це.
  • Чи змінився ваш настрій? Чому?

6. Вправа “Продовж речення”

 

Усі ми різні. Скільки людей — стільки й характерів. У кожного з нас є свої інтереси, уподобання, плюси та мінуси в характері. Тому дуже важливо вміти спілкуватися з іншими людьми, щоб уникати конфлікту. Буває так, що люди не можуть про щось домовитися, сперечаються, сваряться. Тоді кажуть, що виник конфлікт.

Продовжте речення:

Конфлікт — це…

7. Словничок

 

Перевірте, чи правильно ми з вами записали визначення поняття “конфлікт”? (зош. с. 36, завд. 1).

Конфлікт у перекладі з латини — це “зіткнення” або “боротьба”, вороже ставлення.

  • Що означає “розв’язати конфлікт”?
  • Чи часто у вашому житті трапляються конфлікти? З ким? Як ви їх розв’язуєте? Розкажіть про одну з таких ситуацій.

8. Фізкультхвилинка “Дружби добрий знак”

9. Вправа “Стілець”

Методичні поради

Заздалегідь виберіть двох учнів / учениць, які обіграють ситуацію. Поясніть їм, що вони мають зробити. Поставте стілець, запропонуйте парі сісти на стілець, не поступаючись одне одному місцем, застосовуючи силу одне проти одного. Запитайте в решти дітей, чи можна цю ситуацію вважати конфліктом? Чому? Попросіть запропонувати варіанти розв’язання цієї конфліктної ситуації.

10. Вправа “Пригадай”

 

Пригадайте і наведіть приклади казок або мультфільмів, персонажі яких потрапляли у конфліктні ситуації. Як вони їх розв’язували?

11. Перегляд відео “Розв’язання конфліктів у мирний спосіб”

  • Які корисні рекомендації ви почули?
  • Як ви гадаєте, чи лише під час карантину можна використовувати ці поради?
  • Чи можете ви доповнити ці поради своїми?

12. Вправа “Як подолати гнів”

 

Запам’ятайте деякі поради, як подолати гнів.

  • Відчувши, що починаєте сердитися, заплющте очі й полічіть до 10.
  • Відчуваючи наближення гніву, подивіться на годинник і відкладіть спалах гніву на 15 хвилин. Так можна навчитися контролювати себе.
  • Придумайте фрази, які могли б послабити ваш гнів. Наприклад: “Не треба кричати, мене і так усі добре чують”, “Йому теж боляче. Не варто підсилювати чужий біль”.
  • Увімкніть спокійну музику.
  • Швидко полічіть подумки до п’яти, або й до десяти.

13. Вправа “Склади пам’ятку”

 

Складіть пам’ятку “Як уникати конфліктів”. Запишіть її (зош. с. 36, завд. 2).

Поділіться своїми порадами одне з одним.

Методичні поради

Продовженням цієї вправи може бути створення спільної пам’ятки “Як уникати конфліктів”. Почепіть її у класі. Діти зможуть звертатися до неї в разі виникнення конфліктних ситуацій.

14. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Що зрозуміли на сьогоднішньому уроці?
  • Як зможете використати ці знання в подальшому?



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної