ТЕМА 7. Приховані можливості речей
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Сучасні кобзарі
УРОК 15. Як обійтися без конфліктів?
Що допомагає людині захищати себе?
Мета
- ознайомити дітей із поняттям “конфлікт”;
- навчати розв’язувати конфліктні ситуації, удосконалювати навички ввічливого спілкування;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- закріпити знання про спільнокореневі слова;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- формувати дбайливе ставлення до правильного харчування;
- виховувати естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- знає, що таке конфлікт;
- знає, як можна розв’язувати конфліктні ситуації.
Обладнання
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- стікери у вигляді листочків;
- роздруківка “Асоціативний кущ”;
- плакат із контуром дерева;
- стілець.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Простягніть руки вперед долоньками догори. Заплющте очі. Уявіть, що зараз на ваших долоньках ніжне, тепле, лагідне сонечко. Воно гріє своїми промінцями ваші долоньки. Розплющте очі. Торкніться долонькою долоньки сусіда / сусідки, поділіться з ним / нею теплом своїх долонь. І нехай усім нам сьогодні на уроці буде тепло, затишно і комфортно. |
2. Вправа “Дерево ввічливих слів”
|
За 2 хвилини напишіть якомога більше ввічливих слів на стікері.
Прикріпіть свої листочки-стікери на дерево “ввічливих слів”. Подивіться, як рясно воно вкрилося зеленню. |
3. Повідомлення теми уроку
|
Коли одного з давніх філософів запитали: “Що цінніше — багатство чи слава?”, він відповів: “Ні багатство, ні слава не роблять людину щасливою. Здоровий жебрак щасливіший за хворого короля!”. А якщо здоров’я — найцінніший скарб, то його треба берегти, зміцнювати, оберігати, захищати. А від чого треба захищати наше здоров’я? Що йому може загрожувати?
Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що таке конфлікт, з’ясуємо, як уникати конфліктних ситуацій і що робити, якщо така ситуація виникла. |
4. Асоціативний кущ
(див. роздруківку “Асоціативний кущ”)
|
5. Вправа “Уяви”
|
Витягніть праву руку вперед, долонею вгору. Заплющте очі. Уявіть, що на вашій долоні зараз “розмістився”конфлікт.
|
6. Вправа “Продовж речення”
|
Усі ми різні. Скільки людей — стільки й характерів. У кожного з нас є свої інтереси, уподобання, плюси та мінуси в характері. Тому дуже важливо вміти спілкуватися з іншими людьми, щоб уникати конфлікту. Буває так, що люди не можуть про щось домовитися, сперечаються, сваряться. Тоді кажуть, що виник конфлікт. Продовжте речення: Конфлікт — це… |
7. Словничок
|
Перевірте, чи правильно ми з вами записали визначення поняття “конфлікт”? (зош. с. 36, завд. 1). Конфлікт у перекладі з латини — це “зіткнення” або “боротьба”, вороже ставлення.
|
8. Фізкультхвилинка “Дружби добрий знак”
|
9. Вправа “Стілець”
Методичні порадиЗаздалегідь виберіть двох учнів / учениць, які обіграють ситуацію. Поясніть їм, що вони мають зробити. Поставте стілець, запропонуйте парі сісти на стілець, не поступаючись одне одному місцем, застосовуючи силу одне проти одного. Запитайте в решти дітей, чи можна цю ситуацію вважати конфліктом? Чому? Попросіть запропонувати варіанти розв’язання цієї конфліктної ситуації. |
10. Вправа “Пригадай”
|
Пригадайте і наведіть приклади казок або мультфільмів, персонажі яких потрапляли у конфліктні ситуації. Як вони їх розв’язували? |
11. Перегляд відео “Розв’язання конфліктів у мирний спосіб”
|
12. Вправа “Як подолати гнів”
|
Запам’ятайте деякі поради, як подолати гнів.
|
13. Вправа “Склади пам’ятку”
|
Складіть пам’ятку “Як уникати конфліктів”. Запишіть її (зош. с. 36, завд. 2). Поділіться своїми порадами одне з одним. |
Методичні порадиПродовженням цієї вправи може бути створення спільної пам’ятки “Як уникати конфліктів”. Почепіть її у класі. Діти зможуть звертатися до неї в разі виникнення конфліктних ситуацій. |
14. Підсумок
|
Рефлексія.
|