ТЕМА 7. Приховані можливості речей
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Сучасні кобзарі
УРОК 16. Городик на вікні.
Що допомагає людині захищати себе?
Мета
- формувати уявлення дітей про ґрунт;
- ознайомити зі складом ґрунту;
- дослідити умови для проростання квасолі;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати дбайливе ставлення до ґрунту, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- знає, що таке ґрунт;
- розуміє від чого залежить родючість ґрунту;
- знає умови для вирощування квасолини.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- стікери з фактами;
- роздруківки “Факти про ґрунт”, “Шари земної поверхні”, “Хмара слів про ґрунт”;
- матеріали для експерименту (склянки, квасоля, вата, вода, чорнозем, пісок).
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Вітання — руханка-танок “Привіт, привіт”. Виконайте руханку. Чи тільки так можна виконувати рухи, про які йдеться у пісні? Придумайте свій танок до пісні. |
2. Вправа “Здогадайся”
|
Прочитайте вірш. Спробуйте здогадатися, про що йдеться. Вставте пропущене слово.
— А що таке … ? Чи гірська це порода?
|
3. Вправа-руханка “Веселий рух”
|
Хаотично рухайтеся класною кімнатою, знаходьте записочки з цікавими фактами про ґрунт, читайте їх і запам’ятовуйте (див. роздруківку “Факти про ґрунт”).
|
4. Повідомлення теми уроку
|
Чи здогадалися ви, про що будемо говорити сьогодні на уроці? Ми пригадаємо, що вже знаємо про ґрунт. Дізнаємося, яке значення має ґрунт для рослин. |
5. Вправа “Розглянь і розкажи”
|
Розгляньте схему і розкажіть про шари земної поверхні (див. роздруківку “Шари земної поверхні”). Розглядаючи уривистий берег річки чи крутий схил яру, ви помітите, що верхній шар землі відрізняється від інших. Він темний, грудкуватий. У ньому розростається коріння рослин, живуть комахи, черв’яки та інші тварини. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
6. Перегляд відео “Ґрунт. Відео для дітей”
|
Завдання: переглядаючи відео, заповнити хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів про ґрунт”).
Що більше перегною, то родючіший ґрунт. Чорноземні ґрунти — одне з природних багатств України. У них найбільша кількість перегною, вони найродючіші. Чорноземний ґрунт рихлий, темний, у ньому багато вологи й повітря. На чорноземних ґрунтах вирощують високі врожаї найкращих сортів пшениці, соняшнику, цукрового буряку та інших цінних культур. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
7. Фізкультхвилинка “Сucumber Dance”
|
8. Робота з коміксом “Посадимо городик”
Розгляньте комікс і розкажіть, що вирішили зробити діти (підр. с. 72-73).
|
9. Вправа “Продовж речення”
Для проростання насінині потрібні: …, …, … . Рослини добре ростуть і розвиваються тоді, коли є … . |
10. Вправа “Поміркуй і дай відповідь”
|
Поміркуйте, чому насіння огірків не проростає в торбинках, у яких його зберігають для висівання в ґрунт навесні. |
11. Експеремент із пророщування квасолі
|
Спробуйте проростити квасолину. Для цього підготуйте: дві посудини з ґрунтом (чорноземом і піском), склянку з ватою, квасолини, воду. Хід експерименту:
|
Методичні порадиЕксперимент із пророщування триватиме тиждень. Нагадуйте дітям, щоб не забували поливати рослини й записувати спостереження в зошит. На початку експерименту попередьте учнів, що наприкінці експерименту їм потрібно буде записати інформацію про виконане завдання в зошиті № 2 на с. 37, завд. 2. Порівняйте рослини, які виросли в чорноземі і в піску. Запитайте дітей, чому вони різні. Попросіть їх зробити висновок про те, як впливає склад ґрунту на розвиток рослин. |
12. Перегляд відео “Проростання насіння”
|
Подивіться, які дива відбуваються з насінинками. |
13. Підсумок
1 |
Рефлексія.
Пригадайте, як проростає квасолина. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
2 |
Продовжте речення. На уроці я:
|