ТЕМА 7. Приховані можливості речей

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Весняні радощі

УРОК 18. Знайомтесь: Харківщина.
Кому відомі деякі можливості об’єктів?

Мета

  • продовжити ознайомлювати дітей із містами та областями України;
  • поглибити знання про Харківську область;
  • навчити знаходити Харківську область на мапі України;
  • ознайомити із символами Харківської області;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • удосконалювати вміння ділити текст на частини, називати їх;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати творчі здібності учнів, спостережливість, самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • формувати вміння робити висновки та узагальнювати знання про зв’язок людини і природи, вчити досліджувати;
  • розвивати вміння учнів організовувати свою навчальну діяльність у взаємодії з іншими учасниками;
  • виховувати бажання бути дбайливим, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • ділить текст на частини, називає їх;
  • розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
  • знає розташування Харківської області на мапі України;
  • знає символи Харківської області.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Другу руку простягни,
Усмішку усім пошли.
Добрий ранок! Добрий день!
Нашу зустріч розпочнем!

2. Гра “Мішечок уподобань”

 

Я принесла ось такий мішечок. Це — мішечок уподобань. У ньому дуже багато різних смайликів. Зараз ми будемо передавати мішечок одне одному. Кожен, у кого в руках опиниться мішечок, скаже, що йому подобається у навколишньому, а потім дістане з мішечка для себе смайлик і домалює на ньому настрій, який у нього зараз (див. роздруківку “Смайлик настрою”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Передбачення теми уроку

 

Прочитайте ланцюжок слів. Пригадайте, куди ми вирушили із жевжиками за новою знахідкою.

жевжики  скриня  вербова гілочка  Харківщина  ?

  • Як гадаєте, чому ланцюжок слів закінчується запитанням? (маємо дізнатися щось нове про Харківську область)

4. Повідомлення теми уроку

 

Харківська область багата і різноманітна. Всю мальовничість і особливість регіону неможливо передати лише кількома словами. Тому разом із жевжиками ми здійснимо подорож до найцікавіших для відвідування місць Харківської області, які потрібно відкрити для себе в цьому чарівному куточку України.

5. Віртуальна подорож на Харківщину

1

Робота з адміністративною мапою (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).

  • Розгляньте мапу України. Знайдіть на ній Харківську область.
  • З якими областями вона межує?
  • Як ви думаєте, яке місто є адміністративним обласним центром Харківської області?

Інформація для вчителя

Харківська область — область у Слобідській Україні в межах Придніпровської низовини і Середньоруської височини. Область розташована на сході України. Вона межує з Луганською, Донецькою, Дніпропетровською, Полтавською, Сумською областями України та з Бєлгородською областю Росії.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Робота з контурною мапою (зош. с. 38, завд. 3).

Знайдіть на контурній мапі Харківську область і зафарбуйте її. Позначте обласний центр.

3

Ознайомлення з символікою області (див. роздруківку “Символіка Харківської області”).

  • Розгляньте герб і прапор Харківської області.
  • Що на них зображено? Як думаєте, що це може символізувати?

Інформація для вчителя

Герб — геральдичний щит. На зеленому полі щита зображені: перехрещені золотий ріг достатку і кадуцей, жезл якого також золотий, а крила і змії — срібні. Щит обрамлений золотою каймою. Навколо гербового щита розташоване золоте дубове листя, обвите блакитною стрічкою. Щит увінчано стилізованим зображенням шестерні, з обох боків якої розташовані по два злакових колоси. На тлі шестірні подано книгу з символічним зображенням атомного ядра з електронними орбітами.

Зелений колір у геральдиці символізує надію, радість, достаток. Ріг достатку символізує природні багатства. Кадуцей — незмінний атрибут бога Меркурія, який в епоху античності вважався заступником торговців, мандрівників, парламентерів. Змії, що оповили кадуцей, символізують мудрість.

Прапор області — прямокутне полотнище малинового кольору із зображенням у центральній частині герба області.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

Цікаві факти про Харківщину.

  • Харківська область утворена 1932 року.
  • Найбільшою річкою області є Сіверський Донець.
  • В області збудовано 57 водосховищ і 2 тис. 538 ставків.
  • У Харківській області 27 районів (за цим показником область поряд з Вінницькою посідає перше місце в Україні).
  • Харківщина була і поки залишається головним газовидобувним регіоном України. Її перспективні запаси оцінено у 8 мільйонів 100 тисяч тон.
  • У Харківській області розташовані 778 пам’яток містобудування й архітектури, з них 553 — у Харкові і 225 — в області (75 пам’яток мають загальнонаціональне значення).
  • 16 міст області занесено до Списку історичних населених місць України.

6. Фізкультхвилинка — руханка “Тук-тук-тук”

7. Перегляд відео “Дивовижна Харківська область”

 

Харківщина є найстарішою та найбільшою областю Східної України. Цей регіон багатий на славетні історичні місця та пам’ятки, унікальні озера та надзвичайну природу.

Уважно перегляньте відео і запам’ятайте цікаві місця, якими славиться Харківщина.

8. Вправа онлайн “Найдивовижніші куточки Харківщини”

 

Перевірте себе. Визначте відповідність між фото і описом.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

9. Перегляд відео “Харківщина”

  • Що нового ви дізналися про Харківщину?
  • Що вас вразило / здивувало?
  • У яких куточках Харківщини захотілося побувати?

10. Підсумок

 

Рефлексія.

Покажіть на смайлику (див. роздруківку “Смайлик настрою”), з яким настроєм закінчуєте урок. Чи змінився настрій від початку уроку? Чому? Як саме?

  • Чим здивувала вас Харківщина?
  • Про що розкажете своїм друзям?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної