ТЕМА 7. Приховані можливості речей

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Весняні радощі

УРОК 20. Дива Харківщини.
Кому відомі деякі можливості об’єктів?

Мета

  • дослідити, чим іще славиться Харківська область;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • удосконалювати вміння ділити текст на частини, називати їх;
  • формувати вміння робити висновки та узагальнювати знання про зв’язок людини і природи, досліджувати;
  • вчити школярів організовувати свою навчальну діяльність у взаємодії з іншими учасниками;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати творчі здібності, спостережливість, самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати прагнення до пізнання, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається й звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує формули ввічливості;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює власну думку, поважаючи позицію інших і дотримуючись спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист своєї думки та ілюструє її прикладами;
  • розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
  • знає, чим славиться Харківська область;
  • досліджує пам’ятки Харківської області;
  • виконує творчу роботу і презентує її.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
  • роздруківка “Реклама”;
  • звичайний зошит.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Хто з настроєм гарним — рукою махніть.
Хто чує мене — головою кивніть.
Хто бачить мене — раз і другий моргніть.
Хто найвеселіший — усім усміхніться.
Хто ввічливий — злегка сусіду вклоніться.
Вправо і вліво хитніть головою,
Поплескайте дзвінко всі разом в долоні,
Раз, другий, третій! І раз, і ще раз!
Рада я бачити нині всіх вас.

2. Вправа “5 слів”

 

Запишіть у зошит 5 слів, пов’язаних із темою попереднього уроку. Поясніть свій вибір.

3. Вправа “Збери слово”

 

Прочитайте слово за стрілочками. Що у вас вийшло?


  • Спробуйте передбачити, куди ми помандруємо далі.
  • Що цікавого може бути у цій місцевості?

4. Повідомлення теми уроку

 

Річка з виноградною назвою Мерла, мальовничі пейзажі та незвичайні звукові ефекти — все це чекає на нас у селищі Городнє. Тут можна побачити і почути справжнє диво — тераси, засаджені яблуневими садами, які вміють “співати”.

5. Віртуальна подорож до села Городнє

1

Перегляд відео “Співочі тераси на Харківщині”.

  • Що ви дізналися про село Городнє?
  • Яким “дивом” воно приваблює відвідувачів?

2

Розповідь учителя.

У непримітному селі Городнє кожен охочий може відвідати унікальну і неповторну пам’ятку України “Співочі тераси”. Чудова панорама та дух таємничості справляють неабияке враження і залишають незабутні спогади. Тут дуже гарно, спокійно і затишно.

Засновником терас вважають Павла Харитоненка. Він був дуже багатою і впливовою у регіоні людиною. Як у поміщика виникла ця шалена ідея і для чого за його задумом призначалися тераси, залишається загадкою донині. Існує кілька версій. За однією з них, Павло Харитоненко вирішив спорудити ці тераси для своєї дочки Наталії. Вона мала чудовий голос і часто співала для батька, прогулюючись околицями.

Щороку на території українського амфітеатру під відкритим небом відбувається співочий фестиваль “Зелені тераси”. Тут виконують народні та сучасні пісні у чудових природних декораціях із квітучих яблунь.

3

Перегляд мультфільму “Це наше, і це твоє. Співочі тераси”.

  • Чим вас вразив мультфільм?
  • Що ви дізналися про Співочі тераси?
  • Які факти вас здивували?

6. Фізкультхвилинка

7. Вправа “Обчисли і дізнайся”

 

Під час мандрівки Харківщиною Петро та його рідні відвідали незвичайне місце — Співочі тераси. Архітектурне диво вражає своєю акустикою: тут лунає дивовижний спів вітру і птахів. Обчисліть вираз і дізнайтеся відстань у метрах, з якої тут можна почути людський шепіт (підр. с. 76, завд. 4).

340 : 2 – 440 : 4

  • У шкільному коридорі або на подвір’ї відміряйте цю відстань.

8. Вправа “Досліди”

 

Довідайтеся, на якій відстані ви розрізняєте слова, промовлені пошепки вашими однокласниками та однокласницями (підр. с. 76, завд. 5).

Методичні поради

Цю вправу можна провести як під час уроку, так і у вільний від занять час. Попросіть дітей занотувати результати дослідження на аркуш. Запропонуйте їм проаналізувати отримані дані й створити діаграму, а потім сформулювати за нею запитання.

9. Вправа “Поясни”

 

Петро вирішив більше дізнатися про надзвичайні властивості Співочих терас і знайшов інформацію про них в інтернеті. Чи можна вважати її достовірною? Чому? (підр. с. 76, завд. 6).

10. Вправа “Реклама”

  • Які рослини ростуть на Співочих терасах? До якої групи за зовнішнім виглядом їх можна віднести?
  • Що ще ви можете розповісти про ці дерева?

Восени зібрали багатий урожай фруктів. Доберіть якомога більше прикметників до іменників, опишіть / прорекламуйте свої фрукти так, щоб їх у вас купили (див. роздруківку “Реклама”).

Методичні поради

Об’єднайте дітей у команди. Запропонуйте протягом 5 хвилин дібрати якомога більше прикметників до іменників, описати фрукти за розміром, кольором, формою, смаком тощо. Нехай придумають невеличкий слоган-рекламу для свого товару. Обговоріть з учнями, після чиєї реклами їм захотілося придбати товар. Чому?

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

11. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чим вам запам’яталася сьогоднішня подорож Харківщиною?
  • Про яке акустичне диво ви розповісте вдома?



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної