ТЕМА 7. Приховані можливості речей

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 3. Весняні радощі

УРОК 25. Що потрібно, аби здійснювалися мрії.
Які лайфхаки допомагають навчатися?

Мета

  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • вчити будувати речення, складати з речень текст;
  • розвивати вміння організовувати свою навчальну діяльність у взаємодії з іншими учасниками;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
  • звичайний зошит;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Ранок! Сонце в небі підіймається!
Учні третього класу одне з одним вітаються!
Доброго ранку я зичу всім тим,
Що прийшли працювати до класу.
А чому?

  • Привітайтеся одне з одним і поділіться, чому ви сьогодні прийшли до класу.

2. Вправа “Шість бананів”

 

Щоб дізнатися, про що будемо говорити сьогодні на уроці, ви маєте знайти і закреслити букви, що складають словосполучення “шість бананів”. А з букв, які залишаться незакресленими, скласти і прочитати слово (див. роздруківку “Шість бананів”).

А ви колись замислювалися, що для вас означає слово “мрія”? Що означає мріяти? Як ставити цілі й досягати їх? Саме про це ми поговоримо на сьогоднішньому уроці.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Вправа “Асоціації”

 

У кожного своє уявлення про мрію. Які асоціації з цим словом виникають у вас?

  • Якщо мрія — це споруда, то яка?
  • Якщо мрія — це колір, то який?
  • Якщо мрія — це музика, то яка?
  • Якщо мрія — це геометрична фігура, то яка?
  • Якщо мрія — це настрій, то який?

4. Розповідь учителя

 

Ми фантазуємо, що колись будемо космонавтами, акторами, пілотами реактивного літака, будемо власниками бізнесу, матимемо будинок на березі океану. На стінах у нас картини про наше майбутнє: яхти, літаки, найновіші автомобілі, будинки, пляжі з кристально-синьою водою.

Але хтось є реалістом, розуміє реальність і усвідомлює, що просто так нічого не дається, що треба дуже багато працювати, щоб мрія здійснилася, а хтось живе в цих мріях.

Як можна назвати таких людей?

Є три типи людей:

  • ті, хто живе у світі фантазій,
  • ті, хто звернений обличчям до реальності,
  • і ті, хто перетворює один світ на інший.

5. Вправа “Прочитай і поміркуй”

 

Прочитайте історію про життя звичайного хлопця (див. роздруківку “Прочитай і поміркуй”). Поміркуйте і дайте відповіді на запитання.

Запитання:

  • До якого типу людей належить цей хлопчик?
  • У нього є можливість усе це здійснити?
  • Що для цього йому потрібно?
  • Що він уже робить для здійснення мрії?
  • Як гадаєте, він на правильному шляху? Чому?
  • Як ви думаєте, чи корисно мріяти?

В одній школі провели опитування ваших ровесників. Їх запитали, про що вони мріють. Діти дали такі відповіді:

Мрію про iPhone 11.
Мрію добре написати контрольну роботу.
Хочу, щоб у мене був мільйон доларів.
Хочу створити успішну компанію, продавати яхти.
Хочу стати президентом.
Хочу дорогий автомобіль.

  • Усі ці відповіді учнів — справді мрії?
  • Ми можемо назвати це бажаннями, фантазіями? Чому?

Одна відома людина сказала: “Не плутайте бажання та мрії. Бажанням може бути купити телефон. А ось телефон вже може допоможе втілити дитячу мрію — стати блогером”.

  • Як ви гадаєте, чи є різниця між мрією і бажаннями (фантазіями)? Як відрізнити бажання від мрії?
  • Що корисніше: мріяти чи бажати?
  • Чи можуть людині допомогти фантастичні мрії? Як саме?

Інформація для вчителя

Мрія — процес фантазування, при якому людина прогнозує деякі майбутні події, настання яких вона натхненно бажає. Мрії можуть бути реальними, тобто такими, що дійсно можуть трапитись у майбутньому, або фантастичними, тобто такими, настання яких слід визнати практично неможливим. Мрія позитивно впливає на настрій людини, а також сприяє обдумуванню відповідного бажання, що може призвести до активізації діяльності щодо реалізації цього бажання. Тому реальна мрія корисна для настання тих подій, про які суб’єкт мріє.

Бажання — прагнення, потяг до здійснення чого-небудь.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Вправа “Повітряні кульки”

 

Наші з вами мрії дуже різні, але всі вони яскраві, різнокольорові, легкі, як повітряні кульки. Запишіть свою мрію на повітряній кульці і прикріпіть її до дошки (див. роздруківку “Повітряні кульки”).

Кульки, як і мрії, можуть злетіти в небо і здійснитися, а можуть і лопнути, якщо бути необережними у своїх побажаннях, або можуть навіть і не надутися, якщо не докласти потрібних зусиль.

  • Чому мрію порівняли саме з повітряною кулькою?
  • А з чим порівняли б мрію ви? Чому?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Фізкультхвилинка “Треба мріяти завжди”

 

Послухайте музику та потанцюйте під неї. Виконуйте рухи, які вам знайомі, або вигадуйте нові. Танцюйте так, як відчуваєте, як вам хочеться.

8. Комікс “Характер — здійснювач мрій”

 

Прочитайте комікс і довідайтеся, що потрібно, аби здійснювалися мрії (підр. с. 81).

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
  • Як ви гадаєте, чи правильний вихід знайшов джин?
  • Як нам допомагають наші риси характеру?
  • Як дізнатися, які риси характеру маєте ви?
  • Чи справді можна начаклувати риси характеру? Звідки їх можна взяти? Що кожен із вас має робити для цього? Чому саме це?
  • Чи можна цілеспрямовано розвивати важливі риси характеру? Як саме?
  • Про що ви мрієте? Як гадаєте, за яких умов ваша мрія може здійснитися?
  • Які риси характеру вам для цього потрібні? Як ви їх можете виховати?
  • Що ви робите, аби ваша мрія здійснилася? Чи можете допомогти іншим здійснити їхні мрії? Як саме?
  • Хто може вам допомогти в цьому? Як ви попросите про допомогу?
  • Що ви вважаєте важливішим — здійснити свою мрію чи допомогти іншому здійснити його мрію? Чи варто допомагати іншим, нехтуючи власними інтересами? Чому?
  • Чи варто мати нездійсненну мрію? Чому?
  • Визначте, які якості потрібні кожному персонажу для досягнення його / її мети.

9. Хмара слів

 

А яка мета є у вас? Складіть хмару слів — якостей, необхідних для її здійснення (див. роздруківку “Риси характеру”). Обведіть ті, які ви вже маєте. А над якими ще треба попрацювати?

Успіх — це здійснення мрії.

Якщо ваша мрія справжня, ви зможете втілити її. Головне — мати мету і поступово робити кроки для її здійснення. Але інколи людям просто не вистачає терпіння.

Усвідомте, чого ви бажаєте:

  • Дізнайтеся, у чому ви сильні й чого ви дійсно бажаєте.
  • Розвивайте бачення вашої цілі, чітко сформулюйте її.
  • Запишіть своє бачення і регулярно переглядайте його.
  • Вірте, що вашу мрію можна втілити.

Йон Стенберг, підприємець

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

10. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Про що він змусив вас замислитися?
  • Чи можете ви використати здобуті сьогодні знання в житті? Коли? Як?



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної