ТЕМА 7. Приховані можливості речей

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Аварія

УРОК 5. Яблуня-колонія.
Що приховує яблуко?

Мета

  • узагальнити знання дітей про яблука, значення їх для людини;
  • дослідити властивості яблука;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • закріпити вміння добирати запитання до тексту;
  • удосконалювати вміння ставити запитання за змістом прослуханого тексту;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • вчити турбуватися про своє здоров’я,
  • виховувати повагу до традицій українців, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • турбується про своє здоров’я;
  • знає властивості яблука, його користь для організму людини.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
  • звичайний зошит;
  • роздруківка “Таблиця З-Х-Д”;
  • матеріали для квілінгу: кольоровий картон, кольорові смужки, лінійка, ножиці, клей ПВА.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на цілий день.

Для того, щоб упоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі:

Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.

2. Вправа “Скоромовлю скоромовку”

 

Потренуйтеся читати скоромовку якомога швидше.

Яків яблука трусив, Яків яблука носив,
А бабусенька Явдоха яблук всім дала потроху.
Щедро яблуню хвалили, що на всіх вона вродила.

  • Прочитайте скоромовку з питальною інтонацією / з окличною інтонацією.

3. Таблиця ЗХД

 

Запишіть у таблицю, що ви знаєте про яблуню та яблука і що хотіли б дізнатися
(див. роздруківку “Таблиця З-Х-Д”).

Орієнтовний варіант заповнення таблиці

Знаю Хочу дізнатися Дізнався/дізналася
Яблуня — фруктове дерево.
Яблуні бувають різних сортів.
Бувають зелені, жовті, червоні.
Дуже смачні й корисні.
Містять мікроелемент — залізо.
Зустрічається в народних казках.
Яблука люблять тварини і люди.
Як росте яблуня?
Як доглядати за деревом?
 
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Вправа “Збери слово”

 

Прочитайте слово за стрілочками. Що у вас вийшло?

  • Спробуйте передбачити, куди мандруватимемо далі. Про що дізнаємося?

5. Повідомлення теми уроку

 

Ми продовжимо мандрувати Сумщиною. Побуваємо в унікальному містечку Сумської області Кролевці й дізнаємося, чим воно славиться. Під час подорожі продовжимо розкривати таємниці яблука.

6. Перегляд відео “Диво-яблуня в Кролевці”

 

Містечко Кролевець на Сумщині відоме на весь світ своїми біло-червоними тканими рушниками. Але сьогодні мова піде про диво, створене не людськими руками, а самою природою.

  • Про що ви дізналися з відео?
  • Чим славиться містечко?
  • Яка інформація вас зацікавила / здивувала?
  • Про що захотілося дізнатися більше?

7. Вправа “Прочитай і поміркуй”

 

У місті Кролевці, що на Сумщині, є унікальна пам’ятка природи — яблуня-колонія. Прочитайте, чим вона особлива (підр. с. 60, завд. 5).

Інформація для вчителя

Яблуня, що стелиться землею, росте і родить у Кролевці вже понад два століття. “Садок” з одного дерева обнесено металевою загорожею, при вході табличка: “Природно-заповідний фонд України. Яблуня-колонія. Охороняється законом”. Коли дивишся на неї, складається враження, що це гігантська доісторична істота: стовбури то “пірнають” у траву, то виринають із неї, звиваються, наче хвіст якоїсь підземної “Нессі”. Важко повірити в те, що це одна-єдина рослина, адже її пагони простягаються майже на тисячу квадратних метрів!

Первісний материнський стовбур диво-яблуні давно зник, і тепер в усі боки тягнуться півтора десятки зв’язаних між собою дерев. Цілий яблуневий гай шумить вітами, буйно квітнучи навесні, а восени приносячи рясний врожай червоно-білих смачнющих плодів.

За переказами, посадив і доглядав яблуньку князь Мещерський, а після його смерті вона засумувала, похилила віти — і почала розростатися. Через те й звуть її “княжою”. Інша назва незвичайного дерева — “лозівка”, бо розростається, як лоза над ставом. А ще кличуть її “крученою” (через покручені стовбури) і “крокуючою яблунею”.

  • Поміркуйте: яблуня-колонія — це дерево чи кущ?
  • Продовжте речення:

Кролевецька яблуня-колонія — це ______________ , оскільки ____________________.

8. Фізкультхвилинка

9. Таблиця ЗХД

 

Доповніть таблицю. Що нового ви дізналися про яблуні та яблука?

10. Вправа “Віднови прислів’я”

 

Відновіть англійське прислів’я. Поясніть, як ви його розумієте (підр. с. 61, завд. 8).

11. Творча робота

1

Вправа “Обгрунтуй” (підр. с. 61, завд. 6).

Незабаром у школі відбудеться майстер-клас із квілінгу. Де варто розмістити оголошення, щоб про цю подію дізналося якомога більше людей? Обґрунтуйте свою думку.

  • На сайті школи.
  • На дошці оголошень у вестибюлі.
  • У вчительській кімнаті.
  • У вайбер-спільноті.
  • Ваш варіант: _______________________________

2

Перегляд відео “Квілінг. Фрукти та ягоди”.

3

Виготовлення яблука в техніці квілінгу за зразком (підр. с. 61, завд. 7).

12. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?

2

Вправа “5 слів”.

Запишіть 5 слів, пов’язаних з темою нашого уроку. Які таємниці яблука ви сьогодні відкрили?



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної