ТЕМА 7. Приховані можливості речей

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Аварія

УРОК 6. Найстаріше в Україні озеро.
Що приховує довкілля?

Мета

  • поглибити знання про Сумську область;
  • ознайомити із Шелехівським озером — найстарішим озером в Україні;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • закріпити вміння добирати запитання до тексту;
  • удосконалювати вміння ставити запитання за змістом почутого тексту;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • вчити піклуватися про своє здоров’я;
  • виховувати повагу до традицій українців, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Приготуйтеся швиденько,
Станьте ви усі рівненько.
Ми урок розпочинаємо,
Багато нового на уроці пізнаємо.

Я дарую вам усмішку, гарний настрій, тепле слово і бажаю успіху на уроці.

А щоб бути успішними, що нам потрібно сьогодні на уроці?

  • У — уміння вчитися і працювати.
  • С — співпраця у групах.
  • П — подолання труднощів.
  • І — інтерес до теми.
  • Х — хороший настрій.

2. Перегляд презентації “7 природних чудес Сумщини”

 

Пригадайте, якою областю ми подорожуємо разом із жевжиками. Які дива в ній ми вже бачили? Дізнайтеся про 7 природних чудес Сумщини.

  • Чи були у відео вже відомі вам факти?
  • Які чудеса Сумщини вас зацікавили? Чому?
  • Які місцевості Сумщини захотілося відвідати?

3. Повідомлення теми

1

Вправа “Розкодуй”.

За допомогою коду розшифруйте і прочитайте слово, записане в таблиці.

Код: 2б, 3а, 1в, 4в, 2б.

2

Передбачення теми.

  • Яке слово утворилося?
  • Чи здогадалися, куди саме ми з вами вирушимо?

Мандруючи Сумщиною, побуваємо на Шелехівському озері й дізнаємося, у чому його унікальність.

4. Вправа “Перевір”

 

Сумщина — мальовничий край. Василь довідався, що на її території є найстаріше в Україні озеро. Хлопчик вирішив відшукати в інтернеті інформацію про цю водойму. Які ключові слова стануть у пригоді? Перевірте свої припущення (підр. с. 62, завд. 1).

5. Перегляд відео “Відеомандрівка до Шелехівського озера”

  • Чи сподобалося вам озеро з висоти пташиного польоту?
  • Опишіть свої враження. Що цікавого ви помітили?

6. Вправа “Запам’ятай”

 

Шелехівське озеро зачарувало Василя захопливим краєвидом. Світлину водойми хлопчик вирішив зберегти на своєму комп’ютері. Скориставшись алгоритмом, розкажіть, як це зробити (підр. с. 62, завд. 2).

  • За можливості потренуйтеся зберігати світлини на комп’ютері.

7. Фізкультхвилинка “Перлина Україна”

8. Перегляд відео “Шелехівське озеро”

 

Перегляньте уважно відео й заповніть хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Шелехівське озеро»”).

Методичні поради

Розкажіть дітям, що під час перегляду в хмару слів можна записати назву озера, де воно розташоване, його вік, площу, що воно нагадує, особливості рослинного і тваринного світу. Після перегляду відео запропонуйте дітям скласти коротеньку довідку про Шелехівське озеро, використовуючи слова, які вони записали у свої хмари.

  • Які слова / факти про Шелехівське озеро ви записали?

Інформація для вчителя

Найдавніше озеро Україні розташоване на Сумщині. Це Шелехівське озеро, утворене ще за часів льодовикового періоду.

З висоти пташиного польоту озеро нагадує розігнуту підкову із “зеленою цяткою” острівця посередині. На берегах ростуть берези, верби, вільхи, ожина, малина. Площа озера невелика — лише 7 гектарів.

Вода в ньому чиста, прозора та дуже холодна. У лісі, що поряд, ростуть дуби, груші, клени, акації та сосни. Північний берег озера, до якого пробиваються численні джерела, називають Гузирем. За невеликим ярком — залишки садиби поміщиків Селихівських, з якими пов'язують назву озера. Сотник Селехівський з’явився в цих краях в середині XVII століття разом із козаками-переселенцями з Правобережжя.

За переказами старожилів, місцева джерельна вода допомагає від багатьох недуг і додає неабиякої сили туристам під час подорожей.

У цих місцях можна побачити стежки, якими ходять дикі кабани, бобри створюють загати, які регулюють рівень озера. В озері багато риби: окуні, щуки, линки, карасі та в’юни. Можна порибалити поплавковою вудкою.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

9. Вправа “Поєднай”

 

Пригадайте цікаві факти про Шелехівське озеро. Поєднайте числа з відповідними характеристиками.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

10. Вправа “Об’єднай і поясни”

 

Дістатися до Шелехівського озера вкрай важко, адже воно оточене густим лісом. Об’єднайте рослини лісу в групи, зафарбувавши кружечки біля них відповідними кольорами. Поясніть, за якими ознаками ви це зробили (зош. с. 30, завд. 1 / підр. с. 63, завд. 3).

11. Вправа “Дай пораду”

 

Йдучи лісом до Шелехівського озера, Василь промочив ноги й перевзувся. Проте мокрі черевики незручно нести в руках, та й у рюкзак із чистими й сухими речами не покладеш. Порадьте, що робити в такій ситуації (підр. с. 63, завд. 4).

12. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чи сподобалась наша мандрівка?
  • Куди ми сьогодні мандрували?
  • Що нового й цікавого для себе відкрили?
  • Про що розкажете вдома?



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної