ТЕМА 7. Приховані можливості речей

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Аварія

УРОК 7. Обережно — гадюки!
Що приховує довкілля?

Мета

  • поглибити знання про різноманітність змій;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • закріпити вміння добирати запитання до тексту;
  • удосконалювати вміння ставити запитання за змістом прослуханого тексту;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • вчити піклуватися про своє здоров’я;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає, які види змій є в Україні;
  • знає, як поводитися при зустрічі зі змією;
  • знає, що потрібно робити при укусі змії.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Усміхніться одне одному та уявіть, що ми в дивовижному чарівному лісі. Мандруючи ним, ми підійшли до озера. Уявімо це озеро.

  • Яке озеро ви уявили? (глибоке, чисте, тепле, навколо багато зелені, співають пташки)
  • Який у вас зараз настрій? (радісний, приємний)

Збережімо такий настрій і розпочнімо наш урок.

2. Вправа “Очікування”

 

Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

А я, своєю чергою, сподіваюся, що ви будете чітко й гарно висловлювати свої думки, обстоюватимете свою думку, злагоджено працюватимете, робитимете висновки. Які риси характеру вам для цього потрібні? (спостережливість, наполегливість, віра в свої сили й можливості)

3. Вправа “Пригадай”

  • Якою областю ми подорожуємо?
  • Яке незвичайне озеро є на території Сумщини?
  • Чим воно незвичайне?
  • Які рослини ростуть на берегах озера?
  • Яких тварин тут найбільше?

4. Вправа “Відшукай слова”

 

Відшукайте слова та обведіть їх (див. роздруківку “Відшукай слова”).

  • Як ви гадаєте, що об’єднує ці слова?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Повідомлення теми уроку

 

Чи здогадалися, про що будемо говорити на сьогоднішньому уроці? Що стало для вас підказкою?

Напевно, не існує такої людини, яка нічого не знала б про змій. Одні їх бояться, інші ненавидять, треті обожнюють. Багато людей вважають їх дивними через відсутність кінцівок, довгий роздвоєний язик, який необізнані люди неправильно називають жалом. Сьогодні на уроці ми дізнаємося багато цікавого про цих незвичайних тварин та з’ясуємо, як поводитися при зустрічі зі зміями.

6. Вправа “Подвійний щоденник”

 

Запишіть, що вам відомо про змій (див. роздруківку “Подвійний щоденник”).

  • Поділіться своїми знаннями.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Вправа “Продовж речення”

 

Дорогою до озера можна зустріти різних диких тварин, зокрема — небезпечних гадюк. Навесні їх особливо багато. Як ви гадаєте, чому? (зош. с. 30, завд. 2 / підр. с. 63, завд. 5).

Продовжте речення:

На мою думку, навесні в лісі багато гадюк, оскільки …

8. Фізкультхвилинка

9. Читання з позначками

 

Прочитайте текст. Біля кожного факту поставте відповідний знак (зош. с. 30, завд. 3).

 — це я вже знаю;

 — нова для мене інформація;

 — це цікаво і несподівано;

 — хочу дізнатися про це більше.

  • Яка інформація для вас була відомою?
  • Яка інформація була для вас новою?
  • Що було несподіваним?
  • Про що захотілося дізнатися більше?

Інформація для вчителя

Відомо, що гадюка — отруйна змія. Усі ми чули історії про те, як ці змії на когось нападали. Як хтось утікав, а гадюка повзла за ним і намагалися вкусити, злісно сичала й мало не кричала від люті. Звісно, це вигадки.

Справді, отрута гадюки може призвести до смерті після укусу, але такі випадки трапляються дуже рідко. Якщо порівняти з осами і бджолами, то тяжкі наслідки від їхніх укусів проявляються значно частіше, бо в укушеного може бути алергія.

Зміїна отрута виробляється у спеціальних залозах над зубами й через них впорскується в тіло жертви, як ліки через шприц. Отрута для гадюки — засіб для полювання, те саме, що риболовні гачки для рибалки.

Змії полюють на мишей, ящірок, пташок та іншу дрібноту. Жодна гадюка й не мріє напасти на людину, бо не може її з’їсти. А свою отруту використовує ощадливо, бо на її вироблення витрачає багато часу. Якщо гадюка помітила вас, то відразу ж спробує втекти й заховатися. Якщо ви на неї наступили чи накинулися з палкою, змія, певно, вкусить, обороняючи своє життя.

З журналу “Куля”, №5, 2017 р.

10. Перегляд презентації “Цікаві факти про змій”

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
  • Що нового ви дізналися про змій?
  • Чому змії ковтають їжу повністю?
  • Чи корисні змії?
  • Чи потрібно вбивати змій?
  • Доповніть таблицю.

11. Перегляд відео “Які види змій найчастіше трапляються в Україні”

  • Які факти вас здивували / зацікавили?
  • Що слід робити, якщо вкусила змія?

12. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Що нового дізналися та записали в таблицю про змій?
  • Чи цікавою і корисною була для вас сьогоднішня подорож?

2

Вправа “Один факт” (додаток) (див. роздруківку “Один факт”).

Запишіть один факт про змій, який вас зацікавив. Поділіться ним з однокласниками та однокласницями. Створіть колаж “Цікаві факти про змій”.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної