ТЕМА 7. Приховані можливості речей
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 1. Аварія
УРОК 8. Сумський затишок.
Що приховує довкілля?
Мета
- розширити знання дітей про Сумщину;
- ознайомити із символікою міста Суми;
- розповісти про історію міста Суми, про походження його назви;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- вчити працювати з дитячою книжкою, відшукувати потрібну інформацію в книжці;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати любов до Батьківщини, рідного краю.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
- визначає час за годинником;
- знає символи міста Суми, історію походження його назви;
- розмірковує над результатом власної діяльності та презентує її;
- оцінює свій внесок і внесок інших у досягнення спільних цілей; визначає, коли він / вона працює найкраще;
- виконує різні ролі під час роботи у групі.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
- звичайний зошит;
- паперові сердечка;
- роздруківки “Підтримка”, “Символіка Сум”, “Картини із цвяхів”;
- геоборди, кольорові канцелярські резинки.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Вітання — руханка-танок “Привіт, привіт”. Виконайте руханку. Чи тільки так можна виконувати рухи, про які йдеться в пісні? Придумайте свій танок-руханку до пісні. |
2. Вправа “Підтримка”
|
У кожного на парті лежить паперове сердечко (див. роздруківку “Підтримка”). Напишіть своєму сусіду / своїй сусідці на листочку-сердечку слова підтримки: “Ти молодець, тому що…”. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
3. Вправа “Продовж речення”
|
Пригадайте тему вчорашнього уроку і продовжте речення. Учора я дізнався / дізналася…
|
Методичні порадиВиконайте цю вправу ланцюжком. Попросіть кожну дитину обрати одне з речень і закінчити його. Так діти активізують свої знання з теми, а вчитель зрозуміє, що вони запам’ятали з теми попереднього уроку. |
4. Повідомлення теми уроку
|
Пригадайте, територією якої області ми подорожуємо. Сьогодні разом із жевжиками ми вирушимо до головного міста Сумської області — міста Суми. Дізнаємося багато цікавого про Суми та про його унікальні місця. |
5. Віртуальна подорож Сумами
1 |
Назва міста.
Існує декілька версій походження назви міста. За легендою, місто збудували за гроші, які були в торбах, знайдених козаками на березі річки. Через це на гербі Сум і зображено три сумки. Від них нібито й походить назва міста. Дехто пов’язує назву міста Сум з українським дієсловом “сумувати” або іменником “сум”, маючи на увазі почуття переселенців, що опинилися далеко від рідних земель. Та найвірогідніше назва Сум походить від топонімів — назв річок Сума (тепер Сумка) та Сумка (тепер Стрілка), що є частою практикою при називанні поселень. Сумка, хоча й перетворилася на струмок, і досі тече містом. |
2 |
Символіка міста (див. роздруківку “Символіка Сум”).
Герб міста Суми — щит, колір його поля — срібний. На полі герба розміщено три чорні суми: дві — зверху, одна — знизу, з перев'язами та золотими ґудзиками. Своєю формою вони нагадують сумки, які носили козаки Сумського полку. Чорний колір означає обережність, мудрість. Прапор міста Суми — квадратне полотнище смарагдового кольору, в центрі якого розташований герб міста. На цьому гербі зображено срібний щит з трьома чорними мисливськими сумками, поясом та золотими ґудзиками. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
3 |
Перегляд відео “Суми. Край пригод. 8 випуск”.
|
6. Фізкультхвилинка “Весела зарядка”
|
7. Вправа “Визнач час”
|
Візитівка міста Суми — альтанка з різьбленого дерева, збудована без жодного цвяха. У святкові дні в альтанці чи біля неї грають духові оркестри. Час початку концерту — чверть на одинадцяту. Який годинник показує цей час? (підр. с. 64, завд. 6). |
8. Перегляд відео “Неймовірні факти з історії цвяхів”
|
Перегляньте відео й запишіть у зошит 2-3 цікавих факти про цвяхи.
|
9. Вправа “Порахуй”
|
Олеся утворила із цвяхів таку фігуру. Скільки трикутників зображено? (підр. с. 64, завд. 9). |
10. Вправа “Два приклади”
|
Які ще незвичні способи використання цвяхів ви знаєте? Наведіть два приклади (підр. с. 64, завд. 8). Інформація для вчителя За допомогою цвяхів можна не тільки будувати і лікувати, а й … малювати картини (див. роздруківку “Картини із цвяхів”). Так роблять, наприклад, Маркус Левін і Кумі Ямашита. Маркус, вбиваючи у дерев’яну плиту до 15 тисяч цвяхів, створює кольорові переходи і гру світла й тіні. На одну таку картину він витрачає до двох місяців. А Кумі працює з дрібними цвяшками, обплітаючи їх чорною ниткою. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
11. Гра “Веселі цвяхи”
|
Пограйте в настільну гру “Веселі цвяхи”. Для цього закріпіть цвяшки на пінопластовій або корковій панелі. Позмагайтеся, хто з’єднає всі цвяхи найкоротшою ниткою (підр. с. 64, завд. 7). |
Методичні порадиЯкщо у класі є геоборди, запропонуйте дітям попрацювати в парах і створити на геобордах свої картини за допомогою різнокольорових канцелярських резинок. Діти із задоволенням будуть фантазувати. Попросіть їх презентувати свої “картини”. Влаштуйте виставку робіт. |
12. Підсумок
|
Рефлексія.
|