ТЕМА 8. Погода

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Перо лелеки

УРОК 12. Життя птахів навесні.
Які рослини і тварини “передбачають” погоду?

Мета

  • розширити та поглибити знання дітей про світ птахів;
  • навчати спостерігати за погодою, перевіряти народні прикмети — передбачення погоди;
  • ознайомити з птахами, які допомагають людям передбачати погоду;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • удосконалювати вміння працювати з простим медіатекстом;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • проявляє ініціативу, продуктивно співпрацює з членами групи, точно висловлює думки під час організації спільної навчально-пізнавальної діяльності;
  • знає головні ознаки птахів;
  • розподіляє птахів на групи;
  • знає птахів, які допомагають передбачати погоду;
  • знає, як не нашкодити птахам у природі.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
  • звичайний зошит;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Усміхніться одне одному, подаруйте усмішку мені й скажіть: “Я сьогодні найкращий / найкраща!”. Ось із таким настроєм і розпочнімо наш урок.

2. Вправа “Пригадай”

 

У нашому класі тепло й затишно від ваших щирих усмішок. А за вікном погода мінлива: то сніжок посиплеться і швидко розтане, то сонечко світить ласкаво, то швиденько заховається. Пригадайте, якій порі року притаманні такі зміни.

  • Які зміни відбуваються в неживій природі навесні? А які — у живій?

3. Вправа “Збери і відгадай”

 

Переставте рядки місцями, прочитайте та відгадайте загадку.

Без сокири, без лопати
Сіли на помості.
Прилетіли гості,
Поробили собі хати.

4. Повідомлення теми уроку

 

Сьогодні на уроці ми поглибимо наші знання про світ птахів. Дізнаємося, що відбувається в житті птахів навесні та які птахи можуть “передбачати” погоду.

5. Хмара слів “Птахи”

 

Пригадайте все, що ви знаєте про птахів, і заповніть хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Птахи»”).

  • Доведіть, що птахи належать до живої природи.
  • Чим птахи відрізняються від інших тварин?
  • Які бувають птахи? (перелітні, осілі; дикі, свійські)
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Онлайн-вправа “Осілі й перелітні птахи”

 

Розподіліть птахів на дві групи.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

7. Перегляд відео “Які птахи прилітають першими навесні”

 

Перегляньте відео і запам’ятайте, які птахи прилітають першими навесні.

  • Чи можете доповнити свої хмари слів? Які нові слова допишете?

8. Фізкультхвилинка

9. Читання з позначками

 

Прочитайте цікаві факти про птахів (див. роздруківку “Читання з позначками”). Під час читання робіть позначки:

 — відома мені інформація;

 — інформація, нова для мене;

 — інформація здивувала;

 — хочу дізнатися про це більше.

  • Чи була в тексті інформація, яку ви вже знали?
  • Які факти були для вас новими?
  • Про що захотіли більше дізнатися? Чому?
  • Якою інформацією можете доповнити свою хмару слів? Допишіть слова.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

10. Цікаво знати, що…

 

Прочитайте ще декілька цікавих фактів про птахів (див. роздруківку “Цікаво знати, що…”).

  • Що цікавого ви дізналися про птахів?
  • Назвіть трицифрові та чотирицифрові числа, які були в тексті.
  • Розташуйте й назвіть трицифрові числа з тексту в порядку спадання.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

11. Птахи-синоптики

 

Птахи — дуже корисні тварини. Вони живляться комахами і гризунами, тому знищують багато шкідників. Птахи розносять насіння на великі відстані, де з нього виростають нові рослини. Без пташиного співу і щебету природа стала б сумною і непривітною.

А ще птахи вміють “передбачати” погоду. Чимало прикмет пов’язані з поведінкою горобців. У гарну погоду вони веселі, рухливі. Якщо ж горобці збираються зграйками на землі, стають млявими й сидять, насупившись, — це до дощу. Улітку купаються в пилюці або піску — також до дощу. Якщо горобці оживилися й зацвірінчали у тривалу негоду, то можна чекати ясної погоди. Якщо взимку горобці мовчки сидять на деревах або будівлях — буде сніг, а їхнє дружне цвірінчання прогнозує потепління. Якщо дятел стукає дзьобом у гарний літній день — буде дощ. У народі існує прикмета, перевірена століттями: ластівки літають високо — до гарної погоди, низько — до дощу.

  • А які ще “пташині” прикмети, за якими можна передбачити погоду, ви знаєте?

12. Перегляд відео “Пташині прикмети”

 

Перегляньте відео і дізнайтеся, які птахи допомагають нам передбачати погоду.

  • Які прикмети ми можемо перевірити?

13. Вправа “Розкажи”

 

Птахи відіграють дуже важливу роль у житті людини. Як же нам, людям, треба ставитися до них? Пригадати правила поведінки в природі нам допоможе незвичайний кошик. У ньому мудрі поради. Розгляньте їх та озвучте (див. роздруківку “Озвуч”).

Методичні поради

Приготуйте кошик (можна вирізати з картки й почепити на дошці) і картинки. Попросіть дітей діставати по одній картинці з кошика й озвучувати / пояснювати правила поведінки в природі. Запитайте, які ще правила додали б діти. Наприклад: “У лісі треба поводитися тихо. Важливо не турбувати птахів, коли вони будують гнізда, висиджують пташенят тощо”. За бажання діти можуть домалювати запропоновані правила на чистих паперових аркушах.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

14. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Що нового дізналися?

2

Вправа “Продовж речення”.

Сьогодні я…
Тепер я…
Найбільшим відкриттям для мене було…
Хочу більше дізнатися про…



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної