ТЕМА 8. Погода

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Перо лелеки

УРОК 14. Рослини-синоптики.
Які рослини і тварини “передбачають” погоду?

Мета

  • розширити та поглибити знання дітей про світ рослин і тварин;
  • навчати спостерігати за погодою, перевіряти народні прикмети, які допомагають прогнозувати погоду;
  • ознайомити з рослинами і тваринами, які допомагають людям передбачати погоду;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • удосконалювати вміння працювати з простим медіатекстом;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • проявляє ініціативу, продуктивно співпрацює з членами групи, точно висловлює думки під час організації спільної навчально-пізнавальної діяльності;
  • знає, які рослини та звірі допомагають передбачати погоду.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання.

Подивіться, що в мене в руках? (Педагог тримає в руках іграшку-сердечко.) Українці завжди славилися своєю щирістю. Тож прошу вас передавати одне одному серце, вітатися і від щирого серця висловлювати побажання. Педагог розпочинає:

Доброго ранку. Від щирого серця бажаю тобі, Микито, гарного настрою на весь день.

2

Вправа “Мікрофон”.

Продовжте речення і розкажіть про себе. Наприклад: “Я сьогодні весела, бо побачила своїх друзів” або “Я впевнений, що сьогодні дізнаюся щось нове”.

2. Вправа “Дай відповіді”

 

Прочитайте уривок вірша із циклу “Про дівчинку Маринку” Наталі Забіли. Дайте відповіді на запитання (див. роздруківку “Дай відповіді”).

  • Чому Маринка вважає дощ поганою погодою? Підтвердьте свою думку словами з вірша. Підкресліть ці рядки синім олівцем.
  • А як оцінюють дощову погоду рослини? Підтвердьте свою думку словами з вірша. Підкресліть ці рядки зеленим олівцем.
  • Чи змінила б свою думку дівчинка, якби почула міркування рослин?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Вправа “Чи вірите ви, що…”

 

Чи вірите ви, що…

  • …наша мандрівка із жевжиками продовжиться?
  • …разом із жевжиками ми подорожуватимемо Хмельницькою областю?
  • …рослини можуть передбачати погоду?
  • …деякі народи використовують як “живий барометр” рибу голець.
  • Чи було твердження, щодо якого у вас виникли сумніви?

4. Повідомлення теми уроку

 

Чи здогадалися ви, про що будемо говорити на сьогоднішньому уроці?

Продовжуючи мандрівку Хмельниччиною, ми поповнимо свої знання про рослини і тварин. Дізнаємося, які рослини і тварини передбачають погоду.

5. Круги Ейлера-Венна

 

Поміркуйте і заповніть круги Ейлера-Венна. Запишіть, що є спільного в рослин і тварин та чим вони різняться. Поясніть свої міркування.

  • Порівняйте свої міркування з тим, що записав сусід / записала сусідка.

Методичні поради

Додатково можна зробити великі круги на дошці. Заповнити їх можна по-різному.

Варіант 1. Діти називають факти, якими вони заповнили круги, доповнюючи одне одного.

Варіант 2. Заповнити круги в той самий час, коли діти заповнюють свої, але з помилками у фактах. Попросіть дітей порівняти свої записи із записами на дошці. Чи згодні вони з фактами, що записані в кругах. Якщо ні, попросіть їх прокоментувати, пояснити свої міркування.

6. Фізкультхвилинка-руханка

7. Вправа “Сформулюй”

 

Навесні озеро у Хмельницькому рясно всіяне листям білого латаття. Мама сказала Мар’яні: “Якщо водойма навесні густо вкрилася листям латаття — заморозків більше не буде”. Дівчинка перевірила й інші прогнози, пов’язані з рослинами, а результати подала в таблиці. Сформулюйте ці народні прикмети (підр. с. 99, завд. 6).

  • Як ви гадаєте, чи завжди народні прикмети збігаються з прогнозами синоптиків?

8. Рослини-барометри

 

Люди давно помітили, що багато рослин “передчувають” зміни погоди. Таку здатність пояснюють залежністю їхнього життя від умов середовища: температури, вологості й тиску повітря, а також від сонячного світла.

Прочитайте про рослини-барометри, за допомогою яких можна передбачати погоду (див. роздруківку “Рослини-барометри”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

9. Тварини-барометри

 

Як живий барометр використовують рибу голець. У ясну погоду вона нерухомо лежить на дні акваріума. Але якщо починає снувати вздовж стінок акваріума, то через деякий час небо затягнуть хмари. Коли ж голець кидається вгору-вниз, вправо-вліво, це означає, що незабаром піде дощ.

  • Які ще тварини можуть допомагати нам передбачати погоду?
  • Пригадайте, як перед зміною погоди поводяться домашні тварини.

Методичні поради

Можете завчасно попросити дітей пошукати інформацію про те, як тварини реагують на зміни погоди, й коротко розповісти про це в класі.

10. Перегляд відео “Як тварини «передбачають» погоду”

 

Подивіться відео й дізнайтеся, які ще тварини передбачають погоду.

  • Чи можливо перевірити ці прикмети?

11. Вправа “Істинні — хибні”

Методичні поради

Об’єднайте дітей у групи. Запропонуйте кожній групі скласти список тверджень (не більше чотирьох) про рослини і тварин, де будуть перемішані істинні й хибні твердження. Обмежте дітей у часі виконання завдання — від 5 до 7 хвилин. По завершенню визначеного часу запропонуйте групам обмінятися списками тверджень. Кожна група за 3-4 хвилини мусить визначити, які з тверджень у списку істинні, а які — хибні. Групи презентують роботу, обґрунтовуючи свій вибір.

12. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Запишіть, чим вам запам’ятався сьогоднішній урок (див. роздруківку “Мої думки про урок”)
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

13. Домашнє завдання

 

Довідайтеся, як різні рослини й тварини передбачають погоду. Запишіть прикмети, які ви відшукали, й за можливості перевірте їх (зош. с. 48, завд. 1).

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної