ТЕМА 8. Погода

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Золоте й солодке

УРОК 21. Перлини Черкащини.
Які природні явища бувають небезпечними?

Мета

  • поглибити знання дітей про Черкаську область;
  • ознайомити з унікальним природним та історичним комплексом України – дендрологічним парком “Софіївкою”;
  • розширити знань про історичне минуле України;
  • формувати вміння висловлювати власну думку;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • удосконалювати вміння працювати з простим медіатекстом;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • проявляє ініціативу, продуктивно співпрацює з членами групи, точно висловлює думки під час спільної навчально-пізнавальної діяльності;
  • знає унікальні місця Черкащини.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Вушка слухають — і все чують.
Очі дивляться — і все помічають.
Яким буде урок? Цікавим!
Які в класі діти? Найкращі!

Перевірка на уважність. Сядьте спочатку ті, кому вже є 9 років. Тепер ті, у кого в імені є літера “а”. А зараз сядьте ті, хто любить сонячну погоду. А тепер усі інші.

2. Вправа “Пригадай”

 

Пригадайте, якою областю ми подорожуємо разом із жевжиками.

  • Про які цікаві місця Черкащини ви дізналися на попередньому уроці?
  • Які унікальні місця Черкащини вас зацікавили? Чому?
  • Які місцевості Черкащини захотілося відвідати?

3. Вправа “Розкодуй”

 

За допомогою коду прочитайте записане в таблиці слово.

Код: 2в, 4а, 4в, 1а.

  • Яке слово утворилося?

4. Вправа “Асоціації”

 

Запишіть у звичайному зошиті слова, які асоціюються зі словом парк.

5. Передбачення теми

 

Чи здогадалися, куди саме ми з вами мандруватимемо?

Мандруючи Черкащиною, відвідаємо дендропарк “Софіївка” в Умані і дізнаємося, у чому його унікальність.

6. Віртуальна подорож містом Уманню

1

Цікаві факти про місто Умань.

Точна дата заснування міста невідома. Протягом кількох століть територія міста зазнавала нападів різних кочових народів. Особливо руйнівними були набіги монголо-татар. За дослідженнями науковців, назва міста походить або від річки Уми (Уманки), або від Куманії (Гуманії) — країни кочовиків (куманів- половців), яка розташовувалася в степах України й охоплювала територію сучасної Уманщини. Селяни, які жили там, займалися традиційними ремеслами і розмовляли давньою українською мовою.

2

Перегляд відео “Моя країна Україна. Умань”.

  • Про що ви дізналися з відео?
  • Що лишилося б поза увагою, якби ви не дивилися відео, а лише слухали розповідь?
  • Які цікаві факти про появу міста Умані ви запам’ятали?
  • Як гадаєте, що з розказаного у відео реальне, а що — казкове?

7. Фізкультхвилинка “Україно, ми твоя надія”

 

Відпочиньте. Порухайтесь у веселому українському таночку.

8. Віртуальна подорож дендропарком “Софіївка”

У старовинному місті Умань у Черкаській області розташована одна з найвизначніших пам’яток ландшафтного мистецтва в Європі – Національний дендрологічний парк “Софіївка”. Це дивовижний рукотворний сад, у якому переплелись казка та реальність, легенди, міфи та щось вічне, невловиме та загадкове.

Інформація для вчителя

Дендрологі́чний парк (дендропарк, дендрарій, у перекладі з грец. déndron — дерево) — територія, на якій на відкритому ґрунті культивуються деревні рослини. Парк із колекцією різних порід дерев. Сучасний дендропарк — це ботанічний сад із колекцією деревних рослин і призначений зокрема для наукових досліджень.

1

Перегляд відео “Неповторна «Софіївка» з висоти пташиного польоту”.

  • Які емоції виникли у вас під час перегляду відео?
  • Чи був хтось із вас у цьому парку? У яку пору року? Що запам’яталося?
  • Кому захотілося відвідати дендропарк?

2

Інформація для вчителя

Дендрологічний парк “Софіївка” в Умані — одне із семи чудес України, один із унікальних парків Європи. Станіслав Потоцький, власник Умані, перетворив землі на околиці міста на райський куточок на честь своєї коханої дружини Софії.

Автором проєкту був польський військовий інженер Людвіг Метцель. “Софіївка” — найзнаменитіший його витвір.

Роботи зі створення парку тривали 6 років. “Софіївку” будували тисячі кріпосних селян. Парк вражає дивовижними пейзажами та ландшафтами, численними водограями, рукотворними гротами, вишуканою античною скульптурою, архітектурою павільйонів. Тут було створено унікальну гідротехнічну систему, яка забезпечує функціонування Верхнього і Нижнього ставків парку, усіх його об’єктів і зон.

Те, що створили кріпаки Уманщини під керівництвом Метцеля, визнано шедевром садово-паркового мистецтва. Парк, що з’явився понад двісті років тому, і зараз причаровує своєю красою. Нині на території парку розташований Уманський національний університет садівництва — один із небагатьох ВНЗ в Україні, який готує ландшафтних архітекторів.

3

Перегляд відео “Мандрівка Україною. Парк «Софіївка»”.

  • Що нового ви дізналися про парк?
  • Яка інформація вас здивувала / зацікавила?
  • Про що захотілося дізнатися більше?

4

Вправа “Поєднай”.

Поєднайте слова в лівому стовпчику зі словами у правому стовпчику (див. роздруківку “Поєднай”).

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

9. Вправа “Розв’яжи”

 

Марта з молодшим братом Дем’яном прогулювалися Софіївським парком в Умані. Увагу брата привернув фонтан “Змія”, що прикрашає Нижнє озеро. Із роззявленої пащі хижої рептилії струменить вода. Розв’яжіть рівняння і довідайтеся висоту фонтана в метрах (підр. с. 105, завд. 1).

10. Вправа “Упізнай рослину”

 

У парку “Софіївка” росте понад 3000 видів рослин. Спробуйте упізнати й підписати деякі з них (див. роздруківку “Упізнай рослину”).

Підказка: таксодіум, тюльпанне дерево, ліщина, бук, сосна Веймутова.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

11. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Куди ми сьогодні мандрували?
  • Чи сподобалася вам наша подорож?
  • Що нового й цікавого для себе відкрили?
  • Про що розкажете вдома?
  • Дізнайтеся, чи є поблизу вашої домівки дендропарк.


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної