ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Душа народу

УРОК 1. На гостину на свята.
У чому моя неповторність?

Мета

  • продовжити ознайомлювати дітей із містами та областями України;
  • вчити дітей свідомо й виразно читати прозові твори, розвивати вміння аналізувати тексти;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • удосконалювати вміння ділити текст на частини, називати їх;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Доброго дня вам, любі малятка!
Хлопчики милі мої і дівчатка!
Щирою усмішкою я вас вітаю,
Гарного настрою на весь день бажаю!

Передайте привітання і свою усмішку однокласникам та однокласницям.

2. Гра “Так, ні”

 

Поміркуйте, з якими твердженнями ви погоджуєтеся, а з якими — ні.

Методичні поради

Виконуючи цю гру скористайтеся цеглинками конструктора “Лего”.

Варіант 1. Діти беруть в руки цеглинки червоного і зеленого кольорів. Якщо вони згодні з твердженням, то піднімають вгору зелену цеглинку. Якщо не згодні — піднімають червону цеглинку і дають пояснення.

Варіант 2. Діти беруть в руки одну цеглинку будь-якого кольору. Якщо вони згодні з твердженням, то підкидають цеглинку вгору. Якщо не згодні — тримають цеглинку в руках і дають пояснення.

  • Пісня — душа народу.
  • Травень — другий місяць весни.
  • Кожна людина неповторна.
  • Рослини розмножуються не тільки корінням.
  • Мильні бульбашки можуть бути корисні.
  • Чи були твердження, щодо правдивості яких у вас виникли сумніви?
  • Чи чули ви  раніше якісь із цих тверджень?
  • Які твердження вас здивували?

3. Вправа “Третій зайвий”

 

Закресліть кожну третю букву, і дізнаєтеся, над якою темою будемо працювати протягом місяця.

Я — ліюдуинча

4. Повідомлення теми, над якою працюватимемо протягом місяця

 

Мандрівка нашою Батьківщиною разом із дружним екіпажем жевжольота добігає кінця. Цього місяця наш маршрут пройде Чернівецькою областю і завершиться у Чернігівській. Ви дізнаєтеся більше про свою родину і з’ясуєте, що ваші близькі робили на дозвіллі в дитячі роки. Відкриєте для себе різні способи розмноження рослин. Поміркуєте про гідні й негідні вчинки. Довідаєтеся, що робити, якщо ваші права порушують. Навчитеся готувати розчин для мильних бульбашок. Створите електронний фотоальбом.

У травні ви шукатимете відповіді на запитання:

  • У чому моя неповторність?
  • Що в мене спільного з моїми родичами?
  • Яку людину називають гідною?
  • Навіщо та як допомагати іншим?

5. Входження в картину “Святкуємо разом”

 

Розгляньте уважно сюжетну картину та дайте відповіді на запитання (підр. с. 116-117).

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
  • Як гадаєте, яке свято відбувається у школі?
  • Кого на нього запросили?
  • Знайдіть на малюнку тих, кому весело, самотньо, хто розгублений, засмучений, кому потрібна допомога, хто надає допомогу.
  • Які емоції сповнюють тих, хто переміг в естафеті? А тих, хто програв?
  • Як мають гідно повестися переможці? А переможені?
  • Як реагують на події глядачі?
  • Які частування принесли на пікнік гості?
  • Які враження від свята залишаться у відвідувачів?
  • Уявіть, що ви учасники цього родинного свята. Де ви хотіли б опинитися? Поясніть, чому саме такий вибір ви зробили.

6. Вправа “З’єднай”

 

У травні українці відзначають чимало пам’ятних дат. З’єднайте їхні назви і час, коли їх відзначають. Наклейте або намалюйте відповідні символи (зош. с. 55, завд. 2).

  • Поміркуйте, навіщо людям ці святкові та пам’ятні дні.

7. Вправа “Вигадай запитання”

Методичні поради

Запропонуйте дітям вигадати по одному запитанню щодо подій, зображених на сюжетній картині в підручнику, і поставити їх однокласникам та однокласницям, щоб усі уважно все розглянули. Це можуть бути запитання на уважність на кшталт “Що роблять близнята?” або змістовніші запитання, які допомагають поринути у події на картині. Наприклад, “Якими видами спорту займаються учасники свята?”

8. Фізкультхвилинка “Справжній друг”

9. Вправа “Поміркуй і поясни”

  • Пригадайте, хто на картині працює / змагається в команді.
  • Чим команда відрізняється від людей, що стоять на зупинці й чекають транспорт, від людей у черзі?
  • Запишіть 3 прикметники, якими можна схарактеризувати команду. Поясніть свій вибір.
  • Чи може у класі бути кілька команд? Наведіть приклади.
  • Що треба зробити для того, щоб зібрати команду?
  • Що потрібно, аби кілька людей стали командою?
  • Чому команда може зробити більше і краще? Чи завжди так?
  • Чи всі в команді повинні думати однаково? Чому?
  • Що треба робити, аби команда все встигала? Чи потрібен команді лідер? Навіщо?

10. Таблиці-порівняння

 

Заповніть таблиці (див. роздруківку “Таблиці-порівняння”). Обґрунтуйте свої міркування.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

11. Вправа “Утвори прислів’я”

 

З’єднайте початок і кінець прислів’їв (див. роздруківку “Утвори прислів’я”).

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ
  • Яким із прислів’їв можна описати сюжетну картину? Чому?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

12. Аудіокнига за оповіданням В. Сухомлинського “Бо я людина”

 

Послухайте притчу і скажіть, чому вона має таку назву.

  • Назвіть персонажів цієї притчі.
  • Куди мандрували хлопчик із батьком?
  • Що сталося в дорозі?
  • Як вчинив батько?
  • Хто прибрав камінь?
  • Як дідусь пояснив свій вчинок?
  • Що здивувало хлопчика?
  • Як ви гадаєте, яку відповідь дав батько на запитання сина?
  • Чого навчає нас ця притча?

13. Хмара слів “Справжня людина”

 

Яким, на вашу думку, є той / та, про кого кажуть “справжня людина”? Запишіть свої ідеї у хмару слів (зош. с. 55, завд. 1).

14. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які відкриття зробили для себе?
  • Про що змусив вас замислитися сьогоднішній урок?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної