ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 1. Душа народу

УРОК 10. Хитрющі квіти.
Що в мене спільного з моїми родичами?

Мета

  • формувати знання про ознаки пристосування рослин до спеки, нестачі вологи, світла, до надмірної вологи;
  • вчити розрізняти ознаки пристосування рослин до різних умов життя;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати шанобливе ставлення до книжки як духовної та матеріальної цінності, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає, як рослини пристосовуються до різних умов життя.

Обладнання

  • коробочка з написом “Скринька поганого настрою”, аркуші для нотаток, мікрофон, різноколірні олівці;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вправа “Скринька поганого настрою”.

Будь ласка, позбудьтеся поганого настрою на час уроків, звісно, якщо в когось така проблема є. Напишіть на аркушах про свою проблему, киньте у скриньку й забудьте хоча б на час уроків. (Педагог дає на виконання вправи до 10 секунд).

Отже, оскільки у нас залишилися тільки позитивні емоції, можемо розпочинати урок.

Методичні поради

Запропонуйте перед початком уроку згадати про “Скриньку поганого настрою”. Це — звичайнісінька коробочка, з відповідним написом. Педагог пропонує дітям виконати завдання.

  • Опишіть на аркуші паперу свою проблему.
  • Вкиньте аркуш у скриньку.
  • Забудьте про свою проблему на час уроку.
  • Поверніть собі гарний настрій.
  • Усі ваші проблеми спробуємо розв’язати індивідуально після уроків.

Причина поганого настрою записується 2-6 словами впродовж 10 секунд.

2

Вправа “Мікрофон”.

Продовжте речення “Я сьогодні…” і розкажіть про себе. Наприклад: “Я сьогодні веселий, бо не спізнився до школи” або “Я сьогодні радісна, бо зустріла своїх подружок”.

2. Вправа “Розмалюй”

 

Розфарбуйте малюнок за підказкою (див. роздруківку “Розмалюй”).

  • Який малюнок у вас вийшов?
  • Доповніть речення:

Тюльпан, пролісок, конвалія — це … .

Тюльпан, береза, виноград — це … .

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Повідомлення теми уроку

 

Як ви гадаєте, про що ми сьогодні дізнаємося? Що стало для вас підказкою?

Подорожуючи Україною, жевжики побачили різноманітні рослини в усіх куточках нашої країни, довідалися багато нового й цікавого. Але є ще рослини, які можуть нас здивувати. Разом із жевжиками ми дізнаємося про них.

4. Вправа “Пригадай”

 

Пригадайте, які умови необхідні для розвитку рослин, і заповніть схему (див. роздруківку “Пригадай”).

Підказка:

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Вправа “Поміркуй”

 

Як ви гадаєте, що буде з рослиною, якщо зникне якась із умов?

Поміркуйте і заповніть таблицю (див. роздруківку “Поміркуй”).

Підказка:

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Робота зі схемою

 

Розгляньте схему (див. роздруківку “Схема «Рослини»”). На які групи можна розподілити рослини залежно від умов життя?

  • Як ви гадаєте, чому вони мають такі назви?
  • Чи знаєте ви рослини, що належать до цих груп? Запишіть їхні назви у схему.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Фізкультхвилинка “Руханка з квітами”

8. Перегляд відеопроєкту “Пристосування квіткових рослин до різних умов життя”

 

Перегляньте уважно відео, яке створили діти. Під час перегляду доповнюйте схему.

  • Що нового ви дізналися про рослини?
  • Яка інформація вас зацікавила?
  • Про що захотілося дізнатися більше?
  • Які рослини до яких груп ви записали?

Інформація для вчителя

Квіткові рослини — надзвичайно різноманітні. Багатьом із них потрібно багато вологи. Такі рослини називають вологолюбними. Серед них — калюжниця болотна. Вона росте на вологих місцях, заболочених луках, уздовж берегів озер і річок. У неї гарні жовті квітки, які з’являються ранньою весною. Рослина має соковите стебло, великі листки, багато дрібненьких коротких корінців, які добре утримують її в заболоченому ґрунті.

Чимало рослин росте в сухих місцях — на піску, щебні, скелях. Наприклад, очиток їдкий. Листки в очитка м’ясисті. Під час дощу рослина вбирає корінням багато води, яка рятує її від загибелі в посушливі дні. М’ясисті й соковиті листки мають алое, агава, молодило. До посухостійких рослин належить також усім відомий кактус. Замість листків у нього колючки. У посушливих місцях деякі рослини мають довге коріння. Наприклад, у верблюжої колючки корінь сягає 16 м.

Є рослини, які ростуть тільки на добре освітлених місцях. Їх називають світлолюбними. Наприклад, кульбаба звичайна, конюшина, подорожник, калина. Ці рослини добре пристосовані до вловлювання сонячного проміння.

Інші рослини ростуть у тіні великих дерев. До таких рослин належать конвалія звичайна, квасениця звичайна. Їх називають тіньовитривалими. У цих рослин широкі темно-зелені листки, якими вони вловлюють світло в затінених місцях. На сонячних місцинах тіньовитривалі рослини гинуть.

9. Онлайн-вправи

 

Перевірте себе. Виконайте завдання онлайн.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

10. Вправа “Прочитай”

 

Прочитайте текст, вставляючи пропущені слова.

Рослини-“альпіністи”

Чи доводилося тобі спостерігати, як деякі , ніби альпіністи, підкорюють стовбури інших  або  будівель? Гуляючи в лісі чи парку, зверни увагу на .

Паросток хмелю (перші три листочки), щойно з’являться на поверхні ґрунту, починають рости вгору. Після появи четвертого і п’ятого листка  рослини починає закручуватися і обвиває яку-небудь опору — , кущ або патичок. Рослинами-“альпіністами” також є .

Підказка:

11. Вправа “Роз’єднай”

 

Дізнайтеся ще про одну рослину-рекордсмена. Розділіть речення на слова. Запишіть назву рослини.

НАЙДОВШЕКОРІННЯМАЄДИКИЙФІКУС.

РОСТЕВІНУПІВДЕННІЙАФРИЦІ.

ДОВЖИНАКОРІННЯЦІЄЇРОСЛИНИСЯГАЄСТАДВАДЦЯТИМЕТРІВ.

  • До якої групи належить фікус? Чому?

12. Вправа “Істинне — хибне”

 

Послухайте твердження. Знайдіть серед них хибні й перетворіть на істинні.

  • Усе, що оточує живий організм у природі, називають довкіллям.
  • Рослини не зникають зовсім, тому що вони самі захищаються від знищення.
  • Кактус можна зустріти в лісі.
  • Щоб не загинути, рослини пристосувалися до різних умов життя в довкіллі.
  • Для розвитку рослин достатньо тепла і води.

13. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?

2

Вправа “6 капелюхів”.

Оберіть один із капелюхів і розкажіть про сьогоднішній урок.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної