ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 1. Душа народу

УРОК 11. Вирощуємо нову рослину без насіння.
Що в мене спільного з моїми родичами?

Мета

  • далі формувати уявлення дітей про розмноження рослин;
  • ознайомити зі способами розмноження рослин насінням та іншими органами — листками, частинами стебла, кореневими паростками, бульбами;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати шанобливе ставлення до рослин, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає, якими способами можуть розмножуватися рослини.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
  • звичайний зошит;
  • мішечок, аркуші паперу для нотаток, мікрофон;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання “Фант із мішечка”.

Методичні поради

Перед початком уроку попросіть дітей написати своє ім’я на аркуші паперу й покласти його в мішечок. Під час привітання кожен по черзі дістає аркуш / фант і вітає того учня / ту ученицю, чиє ім’я записане на аркуші паперу. Якщо ж трапиться ситуація, що дитина витягне аркуш зі своїм ім’ям, потрібно повернути його в мішечок і дістати інший аркуш.

2

Вправа “Кольоровий комплімент”.

Уявіть квіточку, яка вам подобається.

Пропоную вам передавати одне одному квіточку й промовляти комплімент, називаючи колір цієї квітки.

Методичні поради

Можна використати пластикові квіти або вирізані з паперу (навіть уявні). Діти передають квітку й говорять компліменти. Наприклад: “Наталко, ти сьогодні яскрава, як жовтенька кульбабка” або “Владику, в тебе така білосніжна сорочка, як квітка нарциса” тощо.

2. Вправа “5 слів”

 

Пригадайте, де ми мандрували на минулому уроці. Що цікавого дізналися?

Запишіть у зошит 5 слів, які стосуються теми нашого минулого уроку. Поясніть свій вибір.

3. Вправа “Віднови запис”

 

Розгляньте квіточки. Відновіть записи на них так, щоб нерівності були правильними (див. роздруківку “Віднови запис”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Передбачення теми уроку. Хмара слів “Рослини”

 

Прочитайте слова у хмарі. Спробуйте передбачити, про що ми сьогодні будемо говорити. Які слова вам підказали тему уроку?

Продовжуємо подорожувати світом рослин. Під час нашої подорожі дізнаємося, чи можливо виростити рослину без насіння та як це зробити.

5. Онлайн-вправа “Будова рослини”

 

Пригадайте будову рослини. Підпишіть назви всіх органів рослини.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ
  • Поміркуйте і скажіть, яке значення для рослини має кожна частина.

6. Вправа “Розкажи”

  • Чи висівали ви колись насіння? Насіння яких рослин це було? Поділіться враженнями. Як ви це робили?

Для того, щоб виростити рослину, треба висіяти в ґрунт насіння. Однак рослини можуть розмножуватися й іншими способами.

Бабуся розповіла Христині, як можна виростити кімнатну фіалку з листка (підр. с. 124, завд. 9). Які ще способи розмноження рослин вам відомі? Розкажіть.

Інформація для вчителя

Деякі рослини розмножуються цибулинами. Одна цибулина часнику, тюльпана або нарциса може утворити кілька маленьких цибулинок-діток. Кореневищами розмножуються півники, конвалії, папороть, а також пирій і багато інших рослин. Картоплю зазвичай розмножують бульбами. Навесні висаджують їх у ґрунт, а восени від кожної рослини збирають десятки нових бульб. Дерева й кущі часто розмножують частинками стебла — живцями. Добре ростуть і вкорінюються в ґрунті частинки стебел смородини, винограду, тополі, верби, троянди. Для цього навесні, до розпускання бруньок, здерев’янілі частини стебла завдовжки 25–30 см садять у добре зволожений ґрунт. До осені на живцях виростають корені. Тоді живці викопують і висаджують на постійному місці. Частинками стебла розмножують багато кімнатних рослин: традесканцію, бегонію, пеларгонію, бальзамін. Отже, рослини можуть розмножуватися різними способами. Одна рослина може мати кілька способів розмноження: так хитрющі рослини вживають заходів, щоб у них було якомога більше діток-рослин.

7. Робота зі схемою

 

Пригадайте, які способи розмноження рослин ви знаєте. Об’єднайтеся у групи і заповніть схему, доповніть її прикладами (див. роздруківку “Схема «Способи розмноження рослин»”).

  • Презентуйте свої схеми в класі.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Фізкультхвилинка “Руханка з квітами”

9. Онлайн-вправа “Розмноження рослин”

 

Перевірте себе. Поєднайте зображення рослини зі способом її розмноження.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

10. Вправа “Знайди зайве”

 

Знайдіть і закресліть зайві рослини в кожному рядку (див. роздруківку “Знайди зайве”). Поясніть свій вибір.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

11. Відеоспостереження “Як фіалка виростає з листочка”

  • Чим зацікавило вас це відео?
  • Чи захотілося вам спробувати виростити фіалку з листочка?

Інформація для вчителя

Батьківщина кімнатної фіалки — Африка. Саме тут, у районі Узамбарських гір майже 130 років тому її вперше побачив ботанік барон Вальтер фон Сен-Поль. Від прізвища першовідкривача рослина й отримала назву — сенполія. У дикій природі ця рослина має оксамитове зелене листя і фіолетові квіти без запаху. Згодом було виведено багато декоративних сортів з квітами різного забарвлення.

12. Практична робота “Вирости фіалку за інструкцією”

 

Обладнання: кімнатна рослина — фіалка, скальпель чи ніж, склянка з водою, горщик із ґрунтом.

  1. Обережно відріжте ножем від рослини один листок.
  2. Поставте живець у воду так, щоб він не торкався дна.
  3. Після того, як утворилися корінці, посадіть живець у ґрунт.
  4. Спостерігайте за рослиною та заповнюйте таблицю в звичайному зошиті.
Початок досліду “__” ________________ 20__ року
Поява корінців “__” ________________ 20__ року
Утворення 4-5 корінців довжиною до 1 см “__” ________________ 20__ року
Висаджування в ґрунт “__” ________________ 20__ року
Поява першого листка “__” ________________ 20__ року

13. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Що нового дізналися під час нашої подорожі?

2

Вправа “Мікрофон”.

Сьогодні на уроці я:

  • дізнався / дізналася…
  • зрозумів / зрозуміла…
  • навчився / навчилась…
  • найбільший мій успіх — це…
  • я не вмів / не вміла, а тепер умію…
  • я змінив / змінила своє ставлення до…
  • на наступному уроці я хочу…


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної