ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 1. Душа народу

УРОК 13. Незвичайні мильні бульки.
Що в мене спільного з моїми родичами?

Мета

  • вчити дітей робити висновки в процесі експериментування;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати інтерес до знань і прагнення їх здобувати, наполегливість у досягненні мети, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • проводить дослідження, записує інформацію про виконане дослідження;
  • презентує результати своєї діяльності.

Обладнання

  • роздруківка “Розфарбуй”;
  • матеріали для дослідження (трубочка для видування мильних бульбашок, розчин для створення бульбашок, широка мілка посудина, серветка).

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання-побажання.

Привітайте одне одного і побажайте щось таке гарне і приємне, щоб спогади про це підтримували гарний настрій упродовж усього дня.

2

Вправа “Кольорові мильні бульбашки”.

А зараз потрібні ваші уява і фантазія. Уявіть, що кожен із вас може видути кольорову мильну бульбашку. Якого вона розміру, форми і кольору? Кому ви хотіли б її подарувати? Поясніть, чому.

Методичні поради

Ця вправа допоможе розвинути уяву і фантазію, налаштує на позитивні емоції. Будьте зразком для своїх учнів: розкажіть про свою кольорову мильну бульбашку. Наприклад: “Я видула велику круглу мильну бульбашку яскравого жовтого кольору. Дарую її всім, кому не вистачає сонечка”.

2. Вправа “Прочитай”

 

Прочитайте текст, вставляючи пропущені слова.

Мильна бульбашка

Хлопчик сидів біля відчиненого вікна й пускав   1   бульбашки. Вони були легкі, гарні.   2   вигравало на бульбашках усіма кольорами   3  : жовтим, синім, оранжевим, фіолетовим… Легкий   4   підхоплював бульбашки, і вони летіли над квітником, над кущами бузку. Їм хотілося піднятися вище за   5  , та ледве торкаючись   6  , вони лопались.

А одна   7   Мильна Бульбашка, підхоплена вітром, полетіла у синє   8  .

Побачила Мильну Бульбашку Ластівка, полинула до неї, летить поруч і дивується:

— Яке на вас гарне   9  ! Яка ви гарна! Ви чарівна  10 !

— Так, я чарівна пташка, — згорда відповіла Бульбашка. — Поглянь, одежа на мені веселкою виграє.

Доторкнулася Ластівка до  11  — Мильна Бульбашка лопнула.

— Де ж це вона поділася, та чарівна пташка?

Василь Сухомлинський

Слова – підказки:

  • Про кого ця казка?
  • Про що мріяли мильні бульбашки?
  • Чи здійснилася їхня мрія?
  • Як ви гадаєте, чому бульбашка думала, що вона чарівна пташка?
  • Як пояснити ластівці, куди ж поділася чарівна пташка?

3. Перегляд відео “Шоу мильних бульбашок”

Послухайте і доповніть вірш.

Забава з мильної води.
Подули — ось і пухирці.
Відбились в кульках усмішки.
Літають … мильні бульбашки.

  • Які емоції у вас після перегляду відео? Чому?
  • Що вас вразило / здивувало?
  • Чи видували ви мильні бульбашки? Яких розмірів вони були?

4. Повідомлення теми уроку

 

Чи здогадалися, якою буде тема нашого уроку?

Пригадайте дитячу забаву, яка у будь-якому віці викликає усмішку і захват, дозволяє насолоджуватися життям. Це — мильні бульбашки. Такі легкі, ніжні, прозорі, веселкові при світлі сонця і надзвичайно тендітні. На уроці ми дізнаємося, які таємниці приховують мильні бульбашки. Спробуємо власноруч створити диво-бульбашки.

5. Вправа “Розфарбуй”

 

Розфарбуйте мильні бульбашки відповідно до позначок (див. роздруківку “Розфарбуй”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Перегляд відео “Чому мильні бульбашки різноколірні?”

  • Як ви гадаєте, чому мильні бульбашки різнобарвні?

Перегляньте уважно відео і перевірте, чи правильно ви пояснили.

  • Про які ще таємниці мильних бульбашок ви дізналися з відео?
  • Яка інформація вас здивувала / вразила?

7. Фізкультхвилинка “Скік та скок”

8. Вправа “Поясни”

 

Ви помітили, що бульбашки спочатку піднімаються догори після надування, а потім опускаються донизу. Чому?

Підказка:

9. Спостереження “Мильні бульбашки на морозі”

  • Як ви гадаєте, чи можна заморозити мильну бульбашку?
  • Які умови для цього потрібні?

Інформація для вчителя

Виявляється, заморозити мильну бульбашку можна. Щойно зима завітає до нас, полетять сніжинки і завітають морози, тоді можна йти надвір і створювати казку з мильних бульбашок.

Сніжинки — унікальні крихітні зірочки з кристаликів замерзлої води. Вони мають чарівну силу. Коли сніжинка торкнеться мильної бульбашки, то бульбашка перетвориться на крижану кульку, причому з таким самим візерунком, як і в самої сніжинки.

Щоб мильна бульбашка замерзла при слабкому морозі, нею потрібно доторкнутися до снігу. Для цього достатньо однієї сніжинки. Сам процес замерзання заворожує…

Отже, особливих умов для створення “кришталевих куль” не потрібно. Необхідні низька температура -7°С і безвітряна погода.

Якщо замерзлу мильну бульбашку впустити, вона не розіб’ється на дрібні шматочки, як скляна кулька, якою прикрашають ялинку, а помнеться, як целофановий пакет, і повільно розтане. При температурі -25°С мильні бульбашки замерзають у повітрі.

10. Досліджуємо разом “Незвичайні мильні бульки”

 

Розгляньте комікс (підр. с. 126-127).

  • Що здивувало дівчинку?
  • Яке пояснення дав хлопчик?

Спробуймо і ми влаштувати мильні досліди.

Матеріали та обладнання: трубочка для видування мильних бульбашок, розчин для створення бульбашок, широка мілка посудина, серветка.

Підготуйте мильний розчин, скориставшись одним із рецептів. Поекспериментуйте і спробуйте створити незвичайні мильні бульбашки різними способами.

Рецепт 1

  • Вода — 2 склянки;
  • рідкий мийний засіб — 1 склянка;
  • гліцерин – пів склянки.

Рецепт 2

  • Вода — 1 склянка;
  • рідкий мийний засіб — 1 склянка;
  • цукор — 2 чайні ложки.

Інформація для вчителя

Відомо, що письменник Антуан де Сент-Екзюпері був ще й великим винахідником.

Одного разу він навчив маленького хлопчика пускати мильні бульбашки. Але, б’ючись об стіну, бульбашки лопались. Хлопчика це дуже засмучувало, і він навіть почав плакати. Кілька днів Екзюпері ходив похмурий. А потім придумав додати в мильну піну краплю гліцерину. Тепер бульбашки відскакували від стін, як м’ячики. Окрім того, вони стали ще яскравішими.

Екзюпері належить багато винаходів, але стрибучими мильними бульбашками він пишався більше, ніж усіма іншими відкриттями.

Перегляньте відео за посиланням. Проведіть досліди, які запропонувала дівчинка.

Хід досліду:

  1. Налийте в тарілку розчин для створення бульбашок, аби він покрив дно на 2-3 мм.
  2. Видуйте велику мильну бульбашку.
  3. Трубочкою обережно проткніть бульбашку, що утворилася, і видуйте в неї другу.

11. Вправа “Заповни картку”

 

Впишіть у картку інформацію про виконане дослідження (зош. с. 59, завд. 1).

12. Вправа “Допиши”

 

Які емоції виникали у вас під час дослідження? Допишіть речення і наклейте відповідні наліпки (зош. с. 59, завд. 2).

13. Вправа “Поміркуй”

  • Як ви гадаєте, чим можуть бути корисні мильні бульбашки?

Інформація для вчителя

Надування мильних бульбашок — це ще й корисна для здоров’я дихальна вправа. При звичному диханні в деяких частинах організму спостерігається брак повітря. Через це нашим клітинам не вистачає необхідної енергії. А в інших частинах тіла – і повітря, і енергії надлишок. Вони буквально “затиснуті” в одній точці, і через неможливість виходу з організму починають руйнувати клітини, тканини та органи.

Завдяки глибинному диханню клітина оживає — її енергетика зростає втричі. При надуванні мильних бульбашок штучно створюється невелике кисневе голодування на вдиху. Згадайте, як ми на мить затримуємо дихання, надуваючи бульбашки. А видих у цьому випадку стає більш повільним і довгим по часу. На цю мить розширюються всі кровоносні судини, навіть найдрібніші капіляри. Кров починає швидше циркулювати і дає органам і тканинам більш повноцінне і своєчасне харчування. Під дією цього невеликого кисневого голодування кількість еритроцитів збільшується в 10 разів! А від цих червоних кров’яних тілець залежать формування імунітету, структура і властивості крові, а також забезпечення клітин організму киснем і видалення з них вуглекислого газу.

14. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?

2

Вправа “6 капелюхів”.

Оберіть один із капелюхів і розкажіть про сьогоднішній урок.

Методичні поради

Розмову про мильні бульбашки можна продовжити на уроці образотворчого мистецтва. Розкажіть і покажіть дітям незвичайний спосіб малювання за допомогою мильних бульбашок. Перегляньте відео.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної