ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 1. Душа народу

УРОК 14. З родини йде життя людини.
Яку людину називають гідною?

Мета

  • поглибити знання дітей про поняття “родина”, “сім’я”;
  • формувати уявлення про роль сім’ї у житті кожного з нас;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати почуття любові й поваги до батьків, родини, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • виконує творчу роботу, презентує її.

Обладнання

  • матеріали для творчої роботи (дротинка для плетіння з бісеру, ножиці, намистинки і паєтки-листочки, пластилін або гіпс, блискуча фарба чи глітер).

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Американський винахідник Генрі Форд сказав:

Зібратися разом — це початок,
Триматися разом — це прогрес,
Працювати разом — це успіх!

Ми зібралися, тримаємося разом і починаємо працювати. Бажаю вам всім успіху!

2. Входження в картину

 

Розгляньте уважно картину. Уявіть себе в ній.


  • Що відбувається на картині? Як ви це зрозуміли?
  • Де і коли відбуваються події? Чому ви так вважаєте?
  • Що ви відчуваєте? Які звуки чуєте?
  • Що вас дивує? Що зацікавило?
  • Де ви опинилися у картині? З ким хочете поговорити? Про що запитати? Кому допомагали б? Чому?
  • Чи затишно вам у картині? Чому?
  • Як одним словом назвати всіх зображених на картині?

3. Вправа “Прочитай”

 

Прочитайте вірш (див. роздруківку “Прочитай”).

  • Про яке родинне вогнище йдеться у вірші?
  • Що таке сім’я?
  • Як ви гадаєте, яку роль сім’я відіграє в житті людини?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Повідомлення теми уроку

 

Продовжуючи подорожувати Україною разом із жевжиками, ми поговоримо сьогодні про сім’ю. Народна мудрість говорить: “З родини йде життя людини”. Тут людина робить свої перші кроки, звідси вона виходить у широкий світ. У сім’ї вона навчається любові та добра, у сім’ї вона вчиться шанувати свій рід, свою землю.

5. Хмара слів “Сім’я”

 

Заповніть хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Сім’я»”).

  • Які слова ви записали до своєї хмари? Порівняйте свою хмару слів із хмарою слів сусіда / сусідки.
  • Чи є однакові слова? Як ви думаєте, чому?
  • Якими словами різняться ваші хмари? Як ви думаєте, чому?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Вправа “Опиши”

 

Заповніть схему (див. роздруківку “Опиши”).

  • Чи можна дописати ще щось у кожну групу? Які це були б слова?

Сім’я — це група людей, що складається із чоловіка, жінки, дітей та інших близьких (кровних) родичів, які живуть разом.

Тисячі років люди живуть сім’ями. Родинне коло будується на взаємній повазі й співчутті, тримається на чуйності й готовності прийти на допомогу.

Сім’я дає нам емоційну підтримку. Щаслива та сім’я, де обов’язки не розподіляють, а все роблять разом.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Фізкультхвилинка “Для мене і для мами”

8. Перегляд відео “Міжнародний день сім’ї — свято кожного”

  • Про яке свято ви дізналися з відео?
  • Коли відзначають Міжнародний день сім’ї?
  • Яка інформація вас зацікавила?
  • Про що захотілося дізнатися більше?

Інформація для вчителя

15 травня ми відзначаємо Міжнародний день сім’ї. Його заснувала Генеральна Асамблея ООН ще в 1993 році. У нас є чудова можливість привітати своїх рідних двічі на рік — адже в Україні святкують ще один День сім’ї. Він припадає на 8 липня — саме тоді вшановують православних святих Петра і Февронію, яких вважають зразком ідеального подружжя.

9. Творча робота

 

На “Святі сім'ї” дітям запропонували майстер-клас із виготовлення родинного дерева. Змайструйте власне деревце за інструкцією (підр. с. 130, завд. 4).

  • Якого кольору “плоди” вашого деревця? Ви обрали однакові чи різні намистинки? Чому?

Матеріали та обладнання

  • дротинка для плетіння з бісеру;
  • ножиці;
  • намистинки і паєтки-листочки;
  • пластилін або гіпс;
  • блискуча фарба чи глітер.

10. Вправа “Мої емоції”

 

Чи задоволені ви своєю роботою? Позначте свої емоції на шкалі.


11. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чим була корисною для вас наша подорож?

2

Вправа “Продовж речення”

Сьогодні на уроці я зрозумів / зрозуміла…
Тепер я знаю, що…
Ти щасливий / щаслива, коли…



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної