ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Найбільший скарб

УРОК 15. Останнє завдання.
Яку людину називають гідною?

Мета

  • обговорити з дітьми поняття “щастя”;
  • розширити розуміння змісту поняття “щастя”;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • вчити цінувати можливість жити повноцінним життям;
  • виховувати любов до життя, бажання отримувати радість від нього;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • виконує творчу роботу, презентує її результати.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Сьогодні нам на уроці будуть потрібні взаємодопомога, взаєморозуміння, повага одне до одного. Лише завдяки нашим спільним зусиллям урок буде цікавим і успішним.

А для того, щоб відчути успіх на уроці, якими ви маєте бути?

  • У — уважними.
  • С — сміливими, самостійними.
  • П — працьовитими, правдивими.
  • І — інтелектуалами, ініціативними.
  • Х — хорошими.

Я бачу, що ви сповнені запалу, енергії, готові впоратися з усіма, навіть найважчими завданнями. Тож подаруйте свої усмішки мені, а я всміхнуся вам. Побажаємо одне одному успіху — і берімося до роботи.

2. Вправа “Поясніть”

 

Послухайте міркування французького письменника Віктора Еміля Франкла і скажіть, чи згодні ви з автором висловлювання.

“ЩАСТЯ ПРИХОДИТЬ У НАШЕ ЖИТТЯ, КОЛИ НАМ Є ЩО РОБИТИ, Є КОГО ЛЮБИТИ І Є НА ЩО СПОДІВАТИСЯ”

  • Як ви розумієте цю думку?

3. Хмара слів “Щастя”

 

Заповніть хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів “Щастя””).

  • Які слова ви записали до своєї хмари? Порівняйте свою хмару слів із хмарою слів сусіда / сусідки.
  • Чи є у вас однакові слова? Якими словами різняться ваші хмари? Як ви думаєте, чому?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Аудіокнижка за оповіданням В. Сухомлинського “Казка про щастя”

 

Уважно послухайте оповідання В. Сухомлинського. Чи почуєте ви відповідь на запитання, що ж таке щастя?

Запитання до дітей:

  • Кому допомогла дівчинка?
  • Чи правильно вона вчинила?
  • Що бабуся побажала дівчинці?
  • До кого зверталася дівчинка по роз’яснення?
  • Які відповіді вам запам’яталися?
  • Чому всі, до кого зверталася дівчинка, давали різні відповіді?
  • Що сказала дівчинці мама?
  • Як ви розумієте слова дівчинки: “Щастя в кожного своє: який ти, таке й твоє щастя”?

5. Повідомлення теми уроку

 

З давніх-давен людину хвилюють питання: “Що таке щастя? Яку людину можна вважати щасливою? Що треба робити, аби завжди бути щасливими?” Однозначної відповіді на ці запитання немає.

Поміркуємо й ми над цими питаннями разом із жевжиками. Вирушаємо разом із кумедними створіннями в подорож.

6. Робота з оповіданням “Найбільший скарб”

1

Передбачення за заголовком.

Прочитайте назву пригоди (підр. с. 128). Як ви гадаєте, про що в ній ідеться?

2

Кероване читання-мислення.

Методичні поради

Текст розподіляється на частини і вчитель або учні читають. Після читання кожної частини вчитель ставить дітям запитання, а також пропонує зробити передбачення, що трапиться в наступній частині. Після читання наступної частини це передбачення аналізується й учні знову прогнозують наступні події. Зупинки бажано робити на найцікавіших місцях, щоб створити ситуацію очікування, що містить інтригу. Результати застосування цієї методики залежать від системи запитань, які вчитель пропонує учням.

Учитель читає до слів: …порт у скрині показує…

  • Куди полетіли жевжики?
  • Як ви гадаєте, що може показувати порт?
  • Як розвиватимуться події далі?

Учитель читає до слів: …побачивши на його екрані…

  • Чи справдилися ваші передбачення?
  • Кого або що міг побачити дідусь?
  • Як ви гадаєте, що буде далі?

Учитель читає до слів: …потім жевжики зустріли багато різних людей…

  • Чи справдилися ваші передбачення?
  • Як ви думаєте, яких людей зустріли жевжики?

Щоб перевірити свої передбачення, самостійно дочитайте останній абзац пригоди.

  • Чому ж жевжики зустріли різних людей?

3

Вправа “Доповни”.

Пригадайте зміст пригоди та доповніть речення (зош. с. 60, завд. 1).

4

Вправа “Дай відповідь”.

  • Що дає вам відчуття щастя?
  • Чи можна бути щасливими щомиті? Чому?
  • Поспостерігайте за людьми довкола. Чи багато серед них щасливих? Як ви їх вирізняєте з-поміж інших?
  • Якими новими словами можете доповнити свою хмару слів?

7. Фізкультхвилинка “Весела зарядка”

8. Вправа “Запиши”

 

Згадайте, які ви були щасливі, коли вам, нарешті, купили іграшку, про яку ви давно мріяли, або коли вперше виступали на сцені й вам радісно аплодував увесь зал. А може, ви відчули справжнє щастя, коли вперше приїхали до моря? Чи коли вам купили комп’ютер?

  • Запишіть, що робить щасливими вас, ваших друзів / подруг чи когось із ваших родичів. За бажання поділіться своїми міркуваннями (зош. с. 60, завд. 2).
  • Чи одне й те саме потрібне всім для щастя?

9. Вправа “Прочитай і поясни”

 

Прочитайте прислів’я, вставляючи пропущені літери (див. роздруківку “Прочитай і поясни”).

  • Поясніть, яке з прислів’їв найбільше відповідає темі уроку. Чому?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

10. Вправа “Уяви”

 

Уявіть, що у світі зникло почуття щастя. Яким стане все навколо? До чого це призведе?

11. Вправа “Доведи”

  • Як ви вважаєте, хто найбільше потребує щастя: доросла людина чи дитина?

Відповідь давайте за схемою:

Я вважаю…
Тому що…
Наприклад,…
Отже,…

12. Колаж на тему “Щастя”

 

Поміркуйте, що / хто може зробити вас щасливими. Намалюйте, наклейте відповідні картинки чи напишіть слова всередині контуру (див. роздруківку “Колаж на тему “Щастя””).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

13. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чим була корисною для вас наша подорож?

2

Вправа “Продовж речення”

Сьогодні на уроці я зрозумів / зрозуміла…
Тепер я знаю, що…
Я щасливий / щаслива, коли…



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної