ТЕМА 9. Я — людина
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Найбільший скарб
УРОК 16. Знайомтеся: Чернігівщина.
Яку людину називають гідною?
Мета
- продовжити ознайомлювати дітей із містами та областями України;
- поглибити знання про Чернігівську область;
- навчити знаходити Чернігівську область на мапі України;
- ознайомити із символами Чернігівської області;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- вчити вдивлятися у світ навколо нас і цінувати можливість жити повноцінним життям;
- виховувати любов до життя, бажання отримувати радість від нього, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- знає розташування Чернігівської області на мапі України;
- знає символи Чернігівської області.
Обладнання
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- різноколірні олівці;
- роздруківки “Адміністративна мапа України”, “Символіка Чернігівщини”, “Добери”, “Пазли”.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування “Мої враження”
|
Поділіться своїми враженнями від спостережень за природою сьогодні вранці та продовжте речення: “Доброго ранку! Мене сьогодні вразило…”. |
2. Вправа “Уявне малювання”
|
Уявіть себе художниками. Якими фарбами ви намалювали б свій сьогоднішній ранок? Чому? |
3. Вправа “Доповни речення”
|
Перевірте, наскільки ви були уважними і як запам’ятали, куди й за чим мандрували жевжики на минулому уроці. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
4. Повідомлення теми уроку
Пропоную вам разом із жевжиками більше дізнатися про Чернігівщину. |
5. Віртуальна подорож Чернігівщиною
1 |
Перегляд відео “Чернігівщина”.
Батурин, Качанівка, соколиний Хутір, Крути… Це маленька частинка того, що ви можете побачити, мандруючи Чернігівщиною. Мандруйте, дізнавайтеся та розказуйте про свою країну іншим. |
2 |
Робота з адміністративною мапою України (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).
Інформація для вчителя Чернігівська область — область у північно-східній частині України. Межує на заході з Київською, на півночі — з Гомельською областю Республіки Білорусь і з Брянською областю Російської Федерації, на сході — з Сумською, на півдні — з Полтавською областями України. Чернігівщина за площею посідає третє місце серед інших областей України. Лісами вкрито 20% території. Територією області протікає 1200 річок загальною довжиною близько 8,5 тис. км. Найбільші річки — Дніпро, Десна, Удай. Адміністративний центр області — місто Чернігів. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
3 |
Робота з контурною мапою. Зафарбуйте на контурній мапі Чернігівську область. Позначте обласний центр (зош. с. 60, завд. 3). |
4 |
Ознайомлення із символікою області. Подивіться на герб і прапор Чернігівської області (див. роздруківку “Символіка Чернігівщини”). Що на них зображено? Як думаєте, що це може символізувати? Інформація для вчителя Герб — на срібному полі чорний двоголовий орел із червоними лапами і язиками, золотими очима і озброєнням, на головах — по золотій відкритій короні, а на грудях — синій щиток із золотим оздобленням, на якому золотий знак засновника Великого князівства Чернігівського Мстислава Володимировича (1024-1036 р.р.). Орел в геральдиці — символ влади, могутності, сміливості і швидкості, великодушності й прозорливості. Корона поміщається у верхній частині щита. Можна виділити такі типи геральдичних корон: імператорські, королівські й княжі корони, які зображають у гербах монархів і в державних гербах, а також в гербах адміністративних територій, символізуючи суверенітет, єдиновладність, незалежність. Прапор — прямокутне зелене полотнище з білою горизонтальною смугою посередині. У верхньому від древка білому квадраті зображено герб області. Зелені смуги на прапорі символізують Полісся і лісостеп, а біла смуга — річку Десну. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
5 |
Перегляд відео “Розкажіть про Україну. Чернігівщина”.
|
6. Фізкультхвилинка — енергійна руханка “Баранчик Шон”
|
Відпочиньте. Виконайте енергійні рухи разом із баранчиком Шоном. |
7. Вправа “Збери слово”
|
Прочитайте слово за стрілочками. Що у вас вийшло?
Підказка: Хочете на Мальдіви з прозорою блакитною водою? Не маєте можливості виїхати? Не біда. Їдьте на наші українські чернігівські Мальдіви! Посеред соснового лісу є три мальовничі озера, які своєю блакиттю і чистотою нагадують справжнісінькі Мальдіви. Найбільше з цих озер має глибину 22 м! |
8. Перегляд відео “Блакитні озера — українські Мальдіви”
|
|
9. Вправа “Добери”
|
Запишіть біля повітряних кульок спільнокореневі слова до слова озеро (див. роздруківку “Добери”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
10. Вправа “Пазли”
|
Зберіть пазли і дізнайтеся, чим іще славиться Чернігівщина (див. роздруківку “Пазли”). |
Методичні порадиЗаздалегідь розріжте кожну картинку на пазли і складіть у конверти. Попросіть дітей об’єднатися в команди і скласти свої пазли-картинки. Запитайте дітей, яку місцевість зображено на пазлах. Чим вона може бути цікавою? |
11. Перегляд відео “Батурин. Україна вражає”
|
Місто Батурин відіграло значну роль в історії України. Місто було резиденцією гетьманів Лівобережної України, з ним пов’язана діяльність таких визначних політичних лідерів часів Гетьманщини, як Дем’ян Ігнатович, Іван Самойлович, Іван Мазепа, Пилип Орлик, Кирило Розумовський.
Об’єднайтеся в групи. Нехай кожна знайде інформацію про одну з цих особистостей, а потім розкаже всьому класу.
|
12. Вправа “5 слів”
|
Запишіть у звичайний зошит 5 слів, що стосуються теми уроку. Поясніть свій вибір. |
13. Підсумок
|
Рефлексія.
|