ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Найбільший скарб

УРОК 17. Дива Чернігівщини.
Яку людину називають гідною?

Мета

  • продовжити ознайомлення дітей з містами та областями України;
  • поглибити знання про Чернігівську область;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • вчити бачити світ, що нас оточує, і цінувати можливість жити повноцінним життям;
  • виховувати любов до життя, вміння отримувати радість від нього, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами.

Обладнання

  • звичайний зошит;
  • кольорові олівці;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання “Веселе рукостискання”.

Методичні поради

Діти об’єднуються у пари, стають одне навпроти одного, кажуть: “Доброго ранку!”. Торкаються долонями обох рук із сусідом / сусідкою. Потім по черзі торкаються однойменних пальців свого сусіда / своєї сусідки, висловлюючи побажання на кожен дотик, починаючи з великого пальця. Вітання завершується рукостисканням і словами: “Успіху тобі!”.

2

Вправа “Крісло автора”.

Учні за бажання розповідають, як розпочався їхній ранок, що цікавого вони бачили, ідучи до школи.

2. Вправа “Слово по колу”

 

Пригадайте тему минулого уроку. Назвіть одне слово, яке запам’яталося. Слухайте уважно своїх друзів / подруг. Намагайтеся не повторювати слова.

3. Вправа “Хто швидше?”

 

В озерах Чернігівщини водиться багато різноманітної риби. Розв’яжіть рівняння і дізнайтеся, яка рибка пливе швидше. Відомо, що значення змінної в неї найбільше (див. роздруківку “Хто швидше?”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Вправа “Чи вірите ви, що…”

Чи вірите ви, що Чернігівщина…

…— це друга за площею область в Україні?
…— це “Північний полюс України”, бо тут крайня північна точка нашої Батьківщини?
…— батьківщина вулика?
… є джерелом натхнення багатьох письменників і поетів?

  • Чи були запитання, на які складно було дати відповідь?
  • Чи захотілося вам дізнатися більше про цей унікальний край?

5. Повідомлення теми уроку

 

Ми продовжуємо подорожувати Чернігівщиною. Дізнаємося, чим іще славиться ця область та якими цікавинками вона нас дивуватиме.

6. Перегляд відео “Туристична Україна: чим спокушає туристична Чернігівщина”

 

Деякі тварини, яких не зустріти в дикій природі, збереглися на Чернігівщині. Є тут коні, воли й навіть степові коти! А ще тут мальовничі пейзажі та унікальна архітектура. Подивіться відео та дізнайтеся більше про Чернігівщину.

  • Про яких тварин ви дізналися з відео?
  • Які факти запам’ятали?
  • Що вас зацікавило?

7. Фізкультхвилинка “Весела зарядка”

8. Читання в парах

 

Об’єднайтеся у пари і прочитайте текст (див. роздруківку “Хто швидше?”). Поставте одне одному запитання за змістом прочитаного. Послухайте відповіді.

Методичні поради

Учні об’єднуються в пари. Учитель пояснює, що один із них прочитає перший абзац (або певний уривок). Інший учень в парі має поставити запитання з цього уривка. Після того, як вони це зроблять, учитель перевіряє виконання завдання, попросивши кількох дітей виголосити свої запитання. Якщо необхідно, робить коментарі, радить, як можна поліпшити запитання. Коли діти зрозуміють, як виконувати завдання, учитель пропонує їм продовжувати роботу самостійно — читати і ставити запитання за текстом – абзац за абзацом, міняючись ролями після читання та обговорення кожного абзацу.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

9. Вправа “Відгадай”

 

Прочитайте загадку.

Серед трав, кущів, калюж
В’ється стрічка, наче вуж,
Не плазує, не іде —
та усіх кудись веде.

  • Чи здогадалися, про що загадка?
  • З чим порівнюється відгадка?
  • Знайдіть і підкресліть порівняння.

Інформація для вчителя

Екологічна стежка — пізнавально-туристична стежка. Облаштований прогулянково-пізнавальний маршрут, створений з метою розвитку екологічної освіти. Зазвичай такі стежки прокладають у зонах організованого туризму, в національних парках, ландшафтних заповідниках.

10. Вправа “З’єднай”

 

Проведіть стежки, з’єднуючи лінією слова, у яких є однакові орфограми. Додайте слова з такою самою орфограмою, щоб стежинку провести було легше (див. роздруківку “З’єднай”).

  • Поясніть написання слів з великої букви.
  • Поясніть написання слів з апострофом.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

11. Перегляд відео “Романтичний палац на Чернігівщині. Україна вражає”

  • Які факти про палац ви запам’ятали?
  • Що вас вразило / здивувало?

12. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чим зацікавила сьогоднішня подорож?
  • Про які куточки Чернігівщини ви дізналися?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної