ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Найбільший скарб

УРОК 18. Чернігів — місто легенд.
Яку людину називають гідною?

Мета

  • продовжити ознайомлювати дітей з містами України;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • вчити бачити світ, що нас оточує, цінувати можливість жити повноцінним життям;
  • виховувати любов до життя, уміння отримувати радість від нього, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами.

Обладнання

  • кольорові олівці, двосторонній кольоровий папір, ножиці;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Приготуйтеся швиденько,
Станьте ви усі рівненько.
Ми урок розпочинаємо,
Багато нового на уроці пізнаємо.

Я дарую вам усмішку, гарний настрій, тепле слово і бажаю успіху на уроці.

А щоб бути успішними, нам потрібно сьогодні на уроці:

  • У — уміння вчитися і працювати.
  • С — співпраця у групах.
  • П — подолання труднощів.
  • І — інтерес до теми.
  • Х — хороший настрій.

2. Вправа “Думки”

 

Пригадайте свій сьогоднішній ранок. З якими думками ви збиралися і йшли до школи? Запишіть або намалюйте свої думки (див. роздруківку “Думки”).

Методичні поради

У кожного на парті є аркуш, на якому намальований контур голови. Усередині контуру, над лінією, діти записують думки, які були у них вранці, потім вирізають і прикріплюють на дошці.

У кого є бажання поділитися своїми думками?

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Вправа “5 слів”

 

Пригадайте, про що ми говорили на минулому уроці. Запишіть у зошиті 5 слів, пов’язаних з темою минулого уроку.

  • Прочитайте свої слова. Поясніть свій вибір.

4. Повідомлення теми уроку

1

Вправа “Розкодуй”.

  • За допомогою ключа прочитайте слово, яке записане у таблиці.

Ключ: 2б, 3а, 1в, 4в, 4а, 1а, 4а, 3б.

2

Передбачення теми.

Чи здогадалися, куди саме ми з вами помандруємо?

Мандруючи Чернігівщиною, побуваємо в місті Чернігові та дізнаємося, у чому його унікальність і чому його називають містом легенд.

5. Відеомандрівка “Чернігів — місто легенд”

Чернігів — місто легенд, одне з наймістичніших міст України. В одній лишень назві ховається відразу декілька загадкових історій. За однією з версій, на місці сучасного Чернігова колись був густий ліс, що називався Чорним гаєм, а з плином часу трансформація цих двох слів дала місту нинішню назву. За іншою легендою, колись давно містом правив князь Чорний, який і назвав його на свою честь. Про те, які ще таємниці зберігає давнє місто, ми дізнаємося під час віртуальної мандрівки.

6. Фізкультхвилинка “Чудесами повниться світ”

7. Вправа “Читання з позначками”

 

Прочитайте цікаві факти про місто Чернігів (див. роздруківку “Читання з позначками”). Під час читання робіть позначки:

 — відома мені інформація;

 — інформація нова для мене;

 — інформація здивувала;

 — хочу більше про це дізнатися.

  • Чи були серед фактів уже відомі вам?
  • Які факти стали для вас новими?
  • Про що захотіли більше дізнатися? Чому?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Відеомандрівка “Чернігів. Відчуйте дух Київської Русі”

  • Що нового ви дізналися про Чернігів?
  • Яка інформація вразила / здивувала?
  • Чи захотілося побувати в цьому старовинному місті?

9. Творча робота “Орел із паперу”

1

Загадка.

Відгадайте загадку.

Понад хмарами літає,
Пильно здобич виглядає.
Як побачить її — вмить
Камінцем униз летить.

  • Як ви гадаєте, як орел може бути пов’язаний із Черніговом?

2

Герб Чернігова.

Герб Чернігова — на срібному тлі чорний із золотими дзьобом та кігтями коронований золотом орел тримає в лівій лапі довгий золотий хрест. Гордо витягнута шия, високо піднята голова, розкритий дзьоб символізують всепереможний та життєствердний початок, силу, тріумф. Широко розставлені лапи, традиційні для зображення чернігівського орла, доповнюють загальне враження сили та відваги. Золотий хрест символізує духовні основи, значення та вплив християнства у багатовіковому житті міста — одного з найвпливовіших духовних центрів нашої Вітчизни. Голову орла увінчує золота п’ятикінечна баштова (міська) корона — символ належності герба місту.

3

Виконання оригамі.

Перегляд відеоінструкції “Орел із паперу”

Матеріали для роботи: двосторонній різноколірний папір, ножиці.

10. Вправа “Мої емоції”

 

Чи задоволені ви своєю роботою? Позначте свої емоції на шкалі.


11. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чим була корисною для вас наша подорож?
  • З якими думками ви завершуєте урок? Запишіть або намалюйте.


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної