ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Найбільший скарб

УРОК 19. Скарбниця чеснот.
Яку людину називають гідною?

Мета

  • формувати поняття про людські чесноти, які необхідно розвивати;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати чуйність, доброту, небайдужість до чужої біди, прагнення робити добрі справи, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає про людські чесноти, які необхідно розвивати.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Привітайте одне одного і побажайте щось таке гарне і приємне, щоб спогади про це побажання підтримували гарний настрій упродовж усього дня.

Налаштуйтеся на гарну роботу за допомогою руханки “Якщо ти щасливий”.

2. Вправа “Емоції”

 

Упродовж дня ви переживаєте величезну кількість різних емоцій.

  • Розкажіть, які емоції ви пережили сьогодні вранці.
  • Як ви гадаєте, чи зміняться ваші емоції під кінець уроку? Поясніть, чому.

3. Вправа “Обери”

 

Під час своїх мандрів жевжики потрапили на роздоріжжя, де побачили камінь з таким написом:

Прямо підеш — мудрішим станеш.
Ліворуч підеш — себе пізнаєш.
Праворуч підеш — інших зрозумієш.

  • Поміркуйте, який шлях ви обрали б. Чому?
  • Хто вирушить ліворуч? Чому?
  • Хто піде праворуч? Чому?
  • Хто обере шлях прямо? Чому?

4. Вправа “Збери слово”

 

Прочитайте слово за стрілочками. Що у вас вийшло?

  • Як ви розумієте слово “чесноти”?

Інформація для вчителя

Чеснота — це позитивна моральна риса в характері людини, є основою моральних законів, принципів і цінностей.

  • Спробуйте передбачити, про що будемо дізнаватися сьогодні.

5. Вправа “Добери”

 

Прочитайте слова і доберіть до них антоніми.

Працьовитість —
Чуйність —
Щедрість —
Чемність —
Сміливість —
Відповідальність —

Слова для довідки:

  • Як ви гадаєте, що називають цими словами?

Перевірте себе

  • Назвіть ті риси характеру, які належать до людських чеснот.
  • Як назвемо риси характеру, які не є людськими чеснотами?
  • Розгляньте малюнки. Оцініть вчинки дітей. Про які чесноти та вади вони свідчать?

6. Вправа “Віднови”

 

Відомо, що характер людини розкривається у її вчинках. Вчинок — це те, як людина діє у певній ситуації (добре, погано чи безглуздо). Зазвичай людина намагається робити добрі вчинки, але інколи поводиться негідно. Саме вчинки людини зумовлюють ставлення інших людей до неї. Коли людина вчиняє добре, люди ставляться до неї приязно та шанобливо.

  • Відновіть вислів. Запишіть і поясніть, як ви його розумієте (підр. с. 129, завд. 3).

Перевірте себе

7. Фізкультхвилинка “Булька”

 

Відпочиньте, виконайте рухи під веселу пісеньку.

8. Вправа “Оціни”

 

Доберіть до кожного малюнка прислів’я. Оцініть вчинки дітей.

Скупий складає, а щедрий споживає.
Чия відвага, того й перемога.
До щедрого все повертається.
Землю сонце красить, а людину — праця.
Як боїшся — не роби, а зробив — не бійся.

9. Вправа “Доповни”

 

Доповніть малюнок: зобразіть себе, над головою впишіть своє ім’я; біля серця — людей, яких хочете бачити поруч; над правою рукою — риси характеру, які хочете набути; над лівою — ті, яких хочете позбутися (зош. с. 61, завд. 2).

  • За бажання поділіться своїми міркуваннями.

Не буває так, що в людини є тільки чесноти і немає вад, або, навпаки, є лише вади й зовсім немає чеснот. Важливо, щоб людина думала про свої вчинки та їх наслідки. Щоразу, коли ви вибираєте, як вчинити, ви вибираєте, якими бути. Пам’ятайте про наслідки і думайте.

10. Вправа “Закінчи речення”

 

Закінчіть речення словами чесно, нечесно, гідно, негідно (зош. с. 61, завд. 1).

11. Вправа “Оціни себе”

 

Кожна людина має вміти правильно оцінювати не лише інших, а й себе. У вас на партах — хмарки зі словами: завжди, інколи, ніколи. Уважно слухайте запитання і ставте “плюс” біля відповідних слів (див. роздруківку “Оціни себе”).

Чи поділитеся булочкою з другом, у якого немає грошей?
Ваш друг погано грає в шашки. Чи станете ви піддаватися, щоб зробити йому приємно?
Чи часто ви говорите людям добрі, приємні слова?
Чи любите ви злі жарти?
Чи зможете ви терпляче вислухати те, що вам нецікаво?
Чи з великим бажанням вчитися ви ходите до школи?
Чи займаєтеся ви спортом?
Чи читаєте ви книжки, ходите до бібліотеки?
Чи допомагаєте батькам?
Чи дбайливо ставитеся до природи?
Чи робите ви корисні справи у вільний час?

Пояснення: Якщо у вас більше “+” біля слова “завжди”, ваш характер розвивається у правильному напрямі й у майбутньому ви станете гарною людиною. Якщо у вас є плюси біля “інколи”, то у вас є якості, які вам заважають і треба замислитися над їх виправленням. Ну а якщо є плюси біля “ніколи”, то треба звертатися по допомогу. До кого ви звернетеся?

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

12. Онлайн-вправа “Перевір себе”

 

Прочитайте та доповніть речення.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

13. Підсумок

 

Рефлексія.

  • Які емоції ви пережили протягом уроку? Чому?
  • З яким настроєм закінчуєте урок?
  • Що найбільше запам’яталося?
  • Чи був корисний для вас урок? Чим саме?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної