ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Душа народу

УРОК 2. Як пісня стає народною.
У чому моя неповторність?

Мета

  • розширити уявлення дітей про емоційний зміст музики;
  • ознайомити з творчістю Назарія Яремчука;
  • вчити дітей свідомо й виразно читати прозові твори, розвивати вміння аналізувати тексти;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов і дбайливе ставлення до природи, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • ділить текст на частини, називає їх;
  • аналізує прочитаний текст.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання.

Привітаємось любенько,
(кивком голови привітатися із сусідом / сусідкою)
Усміхнемося раденько.
(усміхнутися сусіду / сусідці)
Сонячний заряд візьмемо,
(ідняти руки вгору, потягнутися до сонечка)
З ним в країну знань підемо!
(тихенько покрокувати)

2

Вправа “Уявне малювання”.

Уявіть себе художниками. Якими фарбами ви намалювали б свій сьогоднішній ранок? Чому саме такими?

2. Вправа “Відгадай”

Чи гарне життя, чи погане —
Завжди я супутниця вам.
Зі мною так весело, гарно!
Хто я?
Здогадайся ти сам.

  • З якими словами у вас асоціюється слово “пісня”? Чому? Складіть хмару слів. Яке тло для неї оберете? Чому?

3. Робота над змістом уривка “Душа народу”

1

Самостійне читання (підр. с. 118).

Щоб дізнатися, куди вирушимо сьогодні, прочитаємо цікаву історію, яка сталася із жевжиками.

Методичні поради

Для читання уривка оберіть той спосіб, який вважаєте доцільним. Це може бути самостійне читання, читання в парах або в групах.

2

Перевірка розуміння прочитаного.

  • Чому, на вашу думку, пісню називають душею народу?
  • Чому Номул ризикнув летіти на світанку?
  • Чи схвалюєте ви вчинок жевжика?
  • Які пісні ви любите слухати? А співати?
  • Які емоції виникли у вас після прочитання тексту?

3

Вправа “Знайди слова” (див. роздруківку “Знайди слова”).

  • Знайдіть і зафарбуйте слова з прочитаного уривка.

Слова-підказки

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

Методичні поради

Вправу можна виконати у парах. Зверніть увагу дітей, що час на виконання завдання буде обмежений. Під час перевірки вправи запропонуйте учням знайти в тексті слова, з якими пов’язані слова з таблиці.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

Вправа “Віднови”.

Відновіть план пригоди (зош. с. 56, завд. 1).

5

Вправа “Прочитай” (див. роздруківку “Прочитай”).

Жевжики вирішили навчитися нотній грамоті, щоб краще співати пісні. Прочитайте або наспівайте вірш, який їм сподобався. Позначте ноти, які вже встигли вивчити жевжики.

  • Поміркуйте і знайдіть слова, у яких “заховалися” ноти.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Вправа “Пригадай і запиши”

 

Запишіть назви своїх улюблених українських пісень. За бажання можете заспівати одну з них (зош. с. 56, завд. 2).

5. Вправа “Музична математика”

 

Розв’яжіть вирази і дізнайтеся назву музичного інструмента, який часто використовують співаки. Запишіть слово, що утворилося (зош. с. 56, завд. 3).

6. Вправа “Познач”

 

Позначте  інструменти, які, на вашу думку, найкраще пасують для виконання української народної пісні. Напишіть їхні назви (зош. с. 56, завд. 4).

7. Фізкультхвилинка

8. Вправа “Обґрунтуй”

 

Марина і Степан послухали на Ютубі пісню “Червона рута”. Марина вигукнула: “Надзвичайно! Яка чудова пісня!”. Степан сказав: “Пісня як пісня”. Чому діти по-різному сприйняли цей твір? Обґрунтуйте свою думку (підр. с. 120, завд. 3).

9. Слухання пісні “Червона рута” у виконанні Назарія Яремчука

  • Які емоції у вас після прослуховування пісні? Чому?
  • Зобразіть свої емоції / відчуття після прослуховування пісні.
  • Чи чули ви коли-небудь цю пісню?

“Червона рута” — українська пісня, яка стала однією з найвідоміших українських пісень у світі. Її автор — Володимир Івасюк — український композитор-виконавець, мультиінструменталіст, поет, Герой України.

Ця пісня швидко стала популярною: її наспівували в усіх куточках України, тому іноді забувають, що вона авторська, і вважають її народною.

  • Поміркуйте, чому “Червона рута” стала такою популярною.
  • Коли авторську пісню називають народною — це можна вважати визнанням?

Інформація для вчителя

Народився Назарій Яремчук у селі Рівня Чернівецької області. Він був четвертою дитиною у співочій родині. Батько співав у церковному хорі, мати грала у Вижницькому народному театрі й мала гарний голос.

У 1988-му році Назарій закінчив Київський інститут культури. Був солістом вокально-інструментального ансамблю “Смерічка” Чернівецької філармонії.

Визнання і популярність Яремчуку принесли пісні “Червона рута” і “Водограй” Володимира Івасюка. За виконання цих пісень ансамбль “Смерічка” та його солісти Яремчук і Зінкевич були удостоєні звання лауреатів Всесоюзного конкурсу “Алло, ми шукаємо таланти”, а також “Пісня року-72”.

10. Відеомандрівка “Червона рута у Карпатах”


Інформація для вчителя

Червона рута — назва гірської квітки, що за давніми гуцульськими легендами росте у високогір’ї Українських Карпат. Червоною рутою вважають рододендрон миртолистий. Це низькорослий сланкий вічнозелений кущ, який у червні розквітає яскраво-червоним цвітом на полонинах.


  • Що ви дізналися про квітку — червону руту?
  • Як іще називають цю квітку?
  • Яка інформація вас здивувала / зацікавила?

11. Вправа “Довідайся”

 

Довідайтеся, чим прославився Назарій Яремчук (підр. с. 120, завд. 4). Для цього ви можете:

  • знайти інформацію в інтернеті;
  • запитати в дорослих;
  • подивитися телепередачу;
  • прочитати статтю в газеті.
  • Якому з цих джерел ви найбільше довіряєте? Чому?

12. Перегляд відео “Історія співака Назарія Яремчука”

 

Перегляньте відео й запишіть найцікавіший для вас факт про Назарія Яремчука.

13. Математичне завдання

 

Марина зацікавилася творчістю Назарія Яремчука і вирішила разом із дідусем відвідати у Вижниці музей-садибу співака. О котрій годині вони мають приїхати в місто, якщо відомо, що орієнтовний час у дорозі — 1 год 25 хв, а виїхали вони з Чернівців о 9 год 10 хв? (підр. с. 120, завд. 5).

14. Вправа “Істинне — хибне”

 

Пригадайте правила поведінки в музеї. Визначте, які судження істинні, а які — хибні. Кожне хибне висловлювання усно перетворіть на істинне (підр. с. 120, завд. 6).

  • У музеї можна голосно розмовляти.
  • Під час екскурсії треба вимкнути мобільний телефон.
  • Без дозволу не можна торкатися експонатів.
  • У музеї не забороняється вживати їжу та напої.

15. Підсумок

 

Рефлексія.

  • Що вам найбільше запам’яталося із сьогоднішнього уроку?
  • Про що ви дізналися?
  • Що сподобалося?
  • Фарбами якого кольору ви відобразили б ваше враження від сьогоднішньої нашої зустрічі? Поясніть, чому обрали такі кольори.


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної