ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Найбільший скарб

УРОК 21. Я в суспільстві.
Яку людину називають гідною?

Мета

  • формувати в дітей розуміння поняття “суспільство” як єдності людських спільнот, розповісти про їх різноманітність;
  • формувати усвідомлення своєї належності до українського суспільства;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати почуття патріотизму, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
  • звичайний зошит;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Встаньте, діти. Підтягніться!
Тим, хто зліва — усміхніться,
Тим, хто справа — руку дайте.
Та усіх ви привітайте.

2. Вправа “Сонячний зайчик”

 

Сонячний зайчик зазирнув вам в очі. Заплющте їх. Він побіг далі по обличчю. Ніжно погладьте його долоньками: на лобі, на носі, на ротику, на щічках, на підборідді. Погладжуйте ніжно, щоб не злякати. Погладьте голову, шию, руки, ноги.

Він скочив вам на животик — погладьте його.

Сонячний зайчик любить кожного. Подружіться з ним, усміхніться йому.

Методичні поради

Виконуйте обидві вправи у колі, якщо є можливість — на килимку. Для більшої достовірності можна використати люстерко: створити сонячного зайчика й пустити кожній дитині на щічку. Але робіть це обережно, щоб промінець не потрапив дитині в очі. Запитайте, що діти відчували під час цієї вправи, які в них були емоції.

3. Вправа “Відгадай”

 

Прочитайте та відгадайте загадку.

Двоє ходять, двоє дивляться, одна водить і наказує.

Перевірте себе

4. Хмара слів “Людина”

 

Доповніть хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Людина»”).

  • Які слова ви записали до своєї хмари? Порівняйте свою хмару слів із хмарою слів сусіда / сусідки.
  • Чи є однакові слова? Як ви думаєте, чому?
  • Якими словами різняться ваші хмари? Як ви думаєте, чому?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Повідомлення теми уроку

 

Чи погоджуєтеся ви з думкою, що кожна людина існує не окремо, а належить до якоїсь групи чи спільноти людей?

Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що таке спільнота, до яких спільнот можете належати ви, які правила існування в спільноті існують.

6. Вправа “Підпиши”

 

Розгляньте малюнки. Поміркуйте та підпишіть, ким є діти в кожній ситуації (див. роздруківку “Підпиши”).

  • Як ви гадаєте, до яких іще спільнот можуть належати діти?

Кожна людина існує не окремо, а належить до якоїсь групи або спільноти людей. Наприклад, у сім’ї — ти один з її членів, у державі — ти один із громадян, у школі — один із учнів, у театрі — один із глядачів, в автобусі — один із пасажирів. Ставши дорослими і здобувши професію, ми можемо належати до тієї чи іншої професійної спільноти (лікарів, учителів тощо). Люди поділяються на групи і залежно від того, де вони проживають: виділяють міське і сільське населення. Як бачимо, у суспільстві існує дуже багато різних людських спільнот.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Онлайн-вправа “Людина і суспільство”

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

8. Фізкультхвилинка

9. Вправа “Досліди”

 

Проведіть дослідження і впишіть потрібні слова у схему (див. роздруківку “Досліди”).

  • Чи всі комірки ви заповнили? Чому?
  • Чи всі слова з довідки використали? Чому?
  • Чи в усіх однакові схеми? Чому?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

10. Вправа “Збери речення”

  • Як ви гадаєте, що таке суспільство?
  • Зберіть речення і дізнайтеся, чи правильно ви міркували.

5
суспільством 

1
усі 

3
разом 

4
називаються 

2
спільноти

Сукупність усіх спільнот, які взаємодіють між собою, утворює суспільство.

Суспільство — це ознака тільки людського співтовариства. Саме в суспільстві ви народжуєтеся, навчаєтеся, розвиваєтеся, працюєте. Говорячи про тварин, навіть найрозвинутіших мавп, собак чи дельфінів, слово суспільство не використовують. Відносини, що виникають у людському суспільстві, називають суспільними відносинами.

Оскільки життя людей надзвичайно багатогранне, то й суспільні правила є дуже різноманітними. Наприклад, в африканському племені Масаї люди вітають одне одного стрибками. Що вище ви стрибнете, то більшу повагу продемонструєте. У Китаї не заведено приносити квіти господині дому. Вважається, що цим гості можуть підкреслити, що цей будинок негарний.

  • Якби ви опинилися в одній із цих ситуацій, чи було б правильно висміювати звичаї та особливості життя інших людей? Чому?

11. Вправа “Поєднай”

 

Якщо ми живемо, працюємо і навчаємося разом, то маємо вміти домовлятися. Кожна культурна людина ставиться з повагою до думок і традицій інших. Вона не висміює звичаїв та особливостей життя інших людей. Культурна людина поважає право інших бути не такими, як вона. Це називають толерантністю.

Для того, щоб співіснувати в суспільстві мирно і щасливо, існує багато правил. Деякі з них ви вже знаєте.

  • З’єднайте відповідні поняття. Поясніть, чому ви з’єднали їх саме так (див. роздруківку “Поєднай”).
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

12. Вправа “Доповни”

 

Доповніть правила співіснування в суспільстві словами “не можна” або “потрібно” (див. роздруківку “Доповни”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

13. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Якими словами можете доповнити хмару слів “Людина”?
  • Чим був корисний для вас сьогоднішній урок?

2

Вправа “5 слів”.

  • Запишіть 5 слів, що стосуються теми нашого уроку. Поясніть свій вибір.


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної